Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-11-08 20:33:48

rafrod
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-03-12
Liczba postów: 10

[Rozwiązany] Przejście z Antergos na Arch

Witam

Powoli pozbywam się Antergosa. Dotychczas wykonałem następujące działania:

pacman -Qs antergos  
local/antergos-alerts 18.9.9-1 (antergos-base) 
   Notifies users when new antergos alerts are issued. 
local/antergos-alpm-hooks 1.1-1 (antergos-base) 
   Antergos alpm hooks 
local/antergos-common-meta 1.5-1 
   Common meta package for all Antergos Desktops 
local/antergos-desktop-settings 1.14-2 
   Setup configuration for Antergos Desktops 
local/antergos-keyring 20170524-1 (antergos-base) 
   Antergos PGP keyring 
local/antergos-midnight-timers 1.0-3 
   Timers to avoid system slowdown at midnight 
local/antergos-mirrorlist 20180830-2 (antergos-base) 
   Antergos mirrorlist for use by pacman 
local/antergos-wallpapers 0.7-3 
   Default wallpapers for Antergos Linux 
local/grub2-theme-antergos 0.1-1 
   Antergos default Grub2 theme 
local/numix-frost-themes 3.6.6-1 (themes themes::gtk) 
   Official Numix GTK theme - Antergos Edition
pacman -Sl antergos | grep zainst 
antergos antergos-alerts 18.9.9-1 [zainstalowano] 
antergos antergos-alpm-hooks 1.1-1 [zainstalowano] 
antergos antergos-common-meta 1.5-1 [zainstalowano] 
antergos antergos-desktop-settings 1.14-2 [zainstalowano] 
antergos antergos-keyring 20170524-1 [zainstalowano] 
antergos antergos-midnight-timers 1.0-3 [zainstalowano] 
antergos antergos-mirrorlist 20180830-2 [zainstalowano] 
antergos antergos-wallpapers 0.7-3 [zainstalowano] 
antergos grub2-theme-antergos 0.1-1 [zainstalowano] 
antergos kde-servicemenus-rootactions 2.9.1-1 [zainstalowano] 
antergos kfaenza-icon-theme 0.8.9-5 [zainstalowano] 
antergos light-locker-settings 1.5.3-1 [zainstalowano] 
antergos lightdm-webkit2-greeter 2.2.5-1 [zainstalowano] 
antergos numix-frost-themes 3.6.6-1 [zainstalowano] 
antergos numix-icon-theme 1:18.07.17-1 [zainstalowano] 
antergos numix-icon-theme-square 2:19.02.07-1 [zainstalowano] 
antergos python2-mutagen 1.38-2 [zainstalowano: 1.42.0-2] 
antergos qt5-styleplugins 5.0.0.20170311-11 [zainstalowano]

Usunąłem "pewniaki do odinstalowania", zgodnie z poradnikiem:

pacman -Rn antergos-common-meta antergos-keyring

I po edycji:

nano /etc/pacman.conf

#[antergos] 
#SigLevel = PackageRequired 
#Include = /etc/pacman.d/antergos-mirrorlist

usunąłem:

pacman -Rn antergos-alpm-hooks antergos-mirrorlis

Usunąłem pakiety opisane w poradniku, jako "nieużyteczne". Wprawdzie nie było tam wyraźnie napisane, że można je usunąć, ale zaryzykowałem. Dodałem do tego pakiet wallpapers, wg mnie również nieużyteczny:

pacman -Rn antergos-alerts antergos-desktop-settings antergos-wallpapers

Usunąłem paczki wystrojów (uparłem się, że w systemie nie będzie nic z nawą antergos i nic z repozytorium antergos, a numix mi się nie podoba)

pacman -Rn grub2-theme-antergos kfaenza-icon-theme numix-frost-themes numix-icon-theme numix-icon-theme-square

Tutaj troszkę niemiła niespodzianka (której oczywiście trzeba się było spodziewać) - po odinstalowaniu grub2-theme-antergos, w miejscu ekranu powitalnego informacja o błędach, że nie udało się załadować tematu, ale to trwa chwilę tyle, ile wyświetlał się ekran powitalny, system nie zatrzymuje się, pokazuje możliwości wyboru i uruchamia menadżera logowania. Z pozytywów:  na tym etapie nigdzie w systemie nie mam już logo antergosa, za to pojawiło się logo archa - przypomniało mi ładnych kilka lat, gdy używałem tego systemu... Z tyłu głowy pozostawiam sobie doinstalowanie jakiegoś tematu archa dla gruba, na razie nie zawracam sobie tym głowy, tym bardziej, że na koniec mam zmienić menadżer logowania, zgodnie z poradnikiem, chociaż jestem pełen obaw, czy uda mi się to zrobić.

Pozostały mi następujące pakiety:

pacman -Qs kde-servicemenus-rootactions 
local/kde-servicemenus-rootactions 2.9.1-1 
   Allows admin users to perform several root only actions from dolphin via kdesu/kdesudo

pacman -Qs light-locker-settings 
local/light-locker-settings 1.5.3-1 
   Just a simple settings dialog for light-locker

pacman -Qs lightdm-webkit2-greeter 
local/lightdm-webkit2-greeter 2.2.5-2 
   LightDM greeter that uses WebKit2 for theming via HTML/JavaScript.

pacman -Qs python2-mutagen 
local/python2-mutagen 1.42.0-3 
   An audio metadata tag reader and writer (python2 library)

pacman -Qs Qt5-styleplugins 
local/qt5-styleplugins 5.0.0.20170311-17 
   Additional style plugins for Qt5

pacman -Qs antergos-midnight-timers 
local/antergos-midnight-timers 1.0-3 
   Timers to avoid system slowdown at midnight

Nie jestem pewien co mogę odinstalować...
Sądzę, że antergos-midnight-timers, to pakiet nieużyteczny - do odinstalowania.
qt5-styleplugins - paczka wystroju - do usunięcia.
kde-servicemenus-rootactions - nie używam root'a w dolphin'ie, więc chyba mogę to usunąć?

Natomist:
light-locker-settings
lightdm-webkit2-greeter chyba muszą zostać???

Kompletnie nie wiem, czego dotyczy python2-mutagen???

Proszę o podpowiedzi, co z tej szóstki mogę jeszcze bezpieczne usunąć? a co muszę zostawić???

W zasadzie zgodnie  poradnikiem istotne wydaje się tylko usunięcie/pozostawienie pakietu antergos-midnight-timers, ponieważ:

Paczki z tej listy, które w nazwie nie mają "antergos" są w zasadzie w 100% zbudowane z PKGBUILDów zapożyczonych z AUR. Z takimi paczkami nie ma zatem większego kłopotu. Jeśłi ktoś ma je zainstalowane w systemie, to dalsze ich utrzymywanie zostanie "przejęte" przez AUR. Niestety w tym momencie to na użytkowniku tych paczek będzie ciążył obowiązek dbania o swój system i dostosowywania ich do zmian w repozytoriach Archa. Zasada taka sama jak w przypadku stosowania paczek z AUR w Arch Linux.

Nie bardzo rozumiem, co to dokładnie znaczy? Dlatego też chciałbym usunąć wszystko, co jest bez strat dla systemu, a pochodzi z repozytorium Antergosa.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez rafrod (2019-11-10 19:02:54)

#2 2019-11-08 21:27:07

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,056

Odp: [Rozwiązany] Przejście z Antergos na Arch

Rozłączyłem, bo nie ma to nic wspólnego z tematem, w którym znalazł się powyższy wpis.

Jeśli chodzi o paczki, czy pozostałości, które tam jeszcze masz, to zerknij jeszcze na wątek na zaprzyjaźnionym forum.
Obecnie masz:
- kde-servicemenus-rootactions - Tu postąpisz jak chcesz. Paczka w AUR.
- light-locker-settings
local/light-locker-settings 1.5.3-1 - Znów jak chcesz. Jest to jednakże paczka związana z light-locker, a to jest w community i jest związane z lightDM (o tym niżej). Jeśli zatem pozostawisz LightDM, to łatwiej będzie Ci ustawiać light-lockera przez tę aplikację. Paczka jest w AUR i w repozytorium chaotic-aur.
- lightdm-webkit2-greeter - jeden z greeterów (jakiś trzeba mieć) LightDM; ta paczka jest w community.
- python2-mutagen - jest w community i jest wymagane przez libgpod (biblioteka umożliwiająca dostęp do iPoda), której wymagają niektóre aplikacje multimedialne; łatwo nie usuniesz jeśli masz taką paczkę; sprawdź sobie.
- Qt5-styleplugins - to są dodatkowe style, z których mogą korzystać aplikacje na Qt5 (także chyba na KF5); paczka jest w community. Zrobisz jak uważasz.
- antergos-midnight-timers - osobiście bym usunął, bowiem nie ma jej odpowiednika nigdzie (tj. ani w repo ani w AUR). Jeśli będziesz mimo wszystko chciał zachować - ściągnij sobie dodatkowo PKGBUILD ze źródeł Antergosa, albowiem może okazać się potrzebne niekiedy jego przebudowanie.

Z powyższej listy wynika, że albo używasz Plazmy, albo np. LXQt. Jeśli trafiłem, to preferowanym i proponowanym przez twórców tych środowisk menedżerem logowania jest SDDM, który wydaje się być mniej zawodny od LightDM oraz dodatkowo umożliwia Ci - w przypadku pierwszego DE - uzyskanie sesji Plazmy w Wayland. Dodatkowo upraszcza jeszcze kilka innych spraw. Sugerowałbym dokonanie odinstalowanie lightdm i zainstalowanie sddm w jego miejsce (pamiętaj o podniesieniu tej usługi; jeśli nie wiesz jak - daj znać lub odsyłam do wiki).

PS: W poprzednim wątku przydałoby się, abyś dał jakąś odpowiedź, czy pomogły nasze porady, jeśli tak, to które, a wówczas też oznacz wątek jako rozwiązany.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki, kf5.65rc; kernel własny zawsze z najnowszej linii
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

#3 2019-11-09 08:02:26

rafrod
Użytkownik

Dziękuję za wskazanie drugiego forum - dużo przydatnych informacji w wątku, forum dodaję do ulubionych.

usunąłem:

pacman -Rn antergos-midnight-timers

Chciałem usunąć kde-servicemenus-rootactions, ale z ciekawości użyłem opcji Rns:

pacman -Rns kde-servicemenus-rootactions
sprawdzanie zależności…
:: chromium opcjonalnie wymaga kdialog: needed for file dialogs in KDE

Pakiety (2) kdialog-19.08.3-1  kde-servicemenus-rootactions-2.9.1-1

Odzyskane miejsce na dysku:  0,61 MiB

:: Czy chcesz usunąć te pakiety? [T/n]

I teraz zastanawiam się, czy mogę usunąć również kdialog?
A to z kolei spowodowało, że powróciło pytanie, które nurtowało mnie lata temu, a jednak nigdy nie zadałem sobie trudu, aby spytać kogoś mądrzejszego. Mianowicie komenda pacman -Qdt, ale do tego założę może nowy wątek :-).

Wracając do Twojej wcześniejszej porady, muszę dopytać o szczegóły:

1

Paczka w AUR

Rozumiem, że: usuwam np. kde-servicemenus-rootactions i aby zainstalować ponownie paczkę z AUR, muszę ją ściągnąć na dysk, rozpakować, użyć polecenia pacman -U itd. itp??? Ona nie będzie mi się aktualizowała i za każdym razem, gdy będzie nowsza będę musiał ponownie wykonać takie działanie???

2

paczka jest w community

Rozumiem, że: mam odinstalować np. lightdm-webkit-greeter i zainstalować ponownie przez pacman -Syu - wtedy zainstaluje się z community i będzie aktualizowane automatycznie po wydaniu komendy pacman -Syu?

3

jest w AUR i w repozytorium chaotic-aur

Rozumiem, że albo przypadek pierwszy, albo dodaję w pacman.conf rep chaotic-aur instaluję jak w przypadku community (2) i paczka będzie aktualizowana automatycznie?

Proszę o odpowiedzi.

Z powyższej listy wynika, że albo używasz Plazmy, albo np. LXQt

Zgadza się, używam Plazmy i  czytałem w Twoim poradniku, że powinienem przejść na SDDM.
Tyle, że nie jestem mistrzem linuxa i obawiam się, że zostanę z czarnym ekranem i znakiem zachęty :-). Zgłębię temat, poczytam trochę i na pewno założę osobny wątek, aby upewnić się, że wszystko zamierzam zrobić poprawnie. Najpierw jednak chciałbym się uporać z tymi pakietami z repozytorium antergos, żeby mnie znowu nie zaskoczył jakiś pamac ;-)

Dziękuję za wszystkie porady, tłumaczenia, przekierowania na inne fora, do innych tematów, poradników - wszystko to razem bardzo mi pomogło i ułatwiło sprawę i chyba tylko dlatego mój system jeszcze działa, co mnie bardzo cieszy, bo stabilność jest dla mnie najważniejsza... Nie cierpię bawić się w instalowanie wszystkiego od nowa.

Dziękuję również za cierpliwość!!! :-)

Ostatnio edytowany przez rafrod (2019-11-09 08:05:45)

#4 2019-11-09 08:46:15

pavbaranov
Administrator

Odpowiedź będzie wspólna. Niestety, to Ty musisz sobie ustalić co chcesz mieć, a czego nie. Jeśli jakaś paczka np. owe rootactions, które dodaje do Dolphin możliwość dostępu do pewnych funkcji nie jest Ci potrzebne - po prostu możesz odinstalować. Możesz pozostawić. Ja nie mam i nie widzę potrzeby by mieć. Wskazanie Ci, że jakaś paczka jest w jakimś archowym, oficjalnym repozytorium miało ten cel, że nie jest to paczka wyłącznie antergosowa (choć z ich repozytorium miałeś ją być może zainstalowaną). Jeśli taka paczka w Arch jest w wersji tożsamej lub nowszej, a chcesz ją pozostawić, to odinstalowanie i ponowna instalacja nie ma sensu, albowiem będzie ona aktualizowana wraz z innymi paczkami. Jeśli natomiast jest w AUR, to będziesz o nią musiał dbać mniej lub bardziej samodzielnie. Nieoficjalne repozytorium chaotic-aur zawiera paczki budowane z AUR (nie wszystkie oczywiście) i wówczas również, po dodaniu tego repozytorium aktualizacją paczki zajmie się pacman.
Paczki znajdujące się w repozytoriach Archa nie zaskoczą Cię czymś takim, co spotkało Cię w przypadku pamac. Paczki znajdujące się wyłącznie w AUR (także w chaotic-aur) mogą. Taki to urok paczek z AUR i mając tego typu paczki trzeba wiedzieć jak dbać o system.

SDDM - no kurcze, wszystko jest na wiki Archa...
1. Instalujesz:

# pacman -Syu sddm sddm-kcm

2. Dodajesz usługi:

# systemctl enable -f sddm && systemctl start sddm

3. Po przeładowaniu będziesz miał SDDM a konfigurację w Ustawienia systemowe.
4. Jak będzie działać poprawnie - wówczas całe lightdm możesz odinstalować.
5. Niestety ja instalowałem SDDM tyle lat temu, że nie wiem, czy aktualna wersja czyta plik /usr/lib/sddm/sddm.conf.d/default czy nie (za moich czasów konieczne było wygenerowanie "własnego". Z wiki Archa wydaje się wynikać, że tak i tam masz podstawowe, domyślne ustawienia. Łatwo to zauważysz, bo druga część uruchamiania usługi sddm winna wywołać u Ciebie domyślny jego ekran. Możesz wydać przy działającym jeszcze LightDM samo to polecenie (tj. "systemctl start sddm") i zobaczyć na próbę, czy wszystko jest ok, a dopiero później udostępniać (enable) je systemowo przy każdym starcie.

Na pytania: czy mogę odinstalować coś tam w zasadzie nie ma odpowiedzi (z małymi wyjątkami), albowiem to Ty musisz wiedzieć, czy jakaś paczka Ci jest potrzebna. Kdialog? Jest to paczka, z której korzystają niektóre programy dla wyświetlania swoich okien dialogowych dla poleceń, które normalnie prezentowane byłyby w konsoli. Nie wiesz czy potrzebne, czy nie - wydaj polecenie:

pacman -Qi kdialog

i zobaczysz czy i jaka paczka kdialog wymaga.

Posługiwanie się pacman -Rns czy pacman -Rcns wymaga pewnej wiedzy i świadomości tego co się robi, a przede wszystkim czytania tego co pacman wówczas wypisuje do Ciebie.

Repozytoria, AUR itd. itp. jest w stanie skutecznie ogarnąć pak. Wg mnie narzędzie sporo lepsze niż wszelkie pamac itp.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki, kf5.65rc; kernel własny zawsze z najnowszej linii
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

#5 2019-11-09 08:53:40

slawul
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-02-24
Liczba postów: 34

Witam kolegę

Nasz serdeczny przyjaciel Paweł vel. pavbaranov udziela Ci dobrych porad - trzymaj się jego rad, i szukaj na tym forum tematów związanych z KDE Plasma.
Do napisania tego posta skłoniło mnie Twoje stwierdzenie:

rafrod napisał/a:

Rozumiem, że: usuwam np. kde-servicemenus-rootactions i aby zainstalować ponownie paczkę z AUR, muszę ją ściągnąć na dysk, rozpakować, użyć polecenia pacman -U itd. itp??? Ona nie będzie mi się aktualizowała i za każdym razem, gdy będzie nowsza będę musiał ponownie wykonać takie działanie???

Nie ma czegoś takiego jak paczka z AUR, pamiętaj tam są PKGBUILD-y. Pobierasz Download snapshot i to rozpakowujesz w środku masz zapakowany PKGBUILD dzięki któremu budujesz paczkę, i jak już masz zbudowaną paczkę dopiero wydajesz komendę pacman -U.

Moja dobra rada jeżeli chcesz korzystać z AUR dowiedz się więcej jak to działa: Arch User Repository (Polski) jeżeli nie masz problemów z angielskim Arch User Repository tutaj masz dużo więcej wiedzy.

Pomyślności.
slawul

#6 2019-11-09 10:10:47

pavbaranov
Administrator

No tak @slawul zwrócił mi uwagę na coś, do czego miałem się odnieść i zapomniałem. Wygląda mi na to, że masz absolutnie małą wiedzę nt. paczek AUR. Dobra rada: nie instaluj, jeśli absolutnie nie musisz. Jeśli musisz - przeczytaj to z linków podrzuconych wyżej.
Ja ze swej strony mogę raz jeszcze polecić jedyne narzędzie, którego jestem absolutnie pewny, że działa prawidłowo - pak. Jeśli chcesz używać, to:
1. Zainstaluj pak:

mkdir pak && cd pak && wget https://raw.githubusercontent.com/polaur/new-branded/master/pak/PKGBUILD && wget https://raw.githubusercontent.com/polaur/new-branded/master/pak/CHANGELOG && makepkg -sirc

2. Doinstaluj paczki opcjonalne:

pak -S asp namcap reflector subversion fzf && pak -Sa auracle-git

Jeśli dodałeś chaotic-aur, to nie musisz auracle-git instalować z AUR (-Sa), a po prostu dodać do linii przez "&&".
3. Jeśli chcesz sobie zrobić notyfikacje o aktualizacjach:

systemctl --user enable --now pak-checkupdates.service && systemctl --user enable --now pak-auracle.service

Przeglądnij choćby skrócony help pokazujący się po wpisaniu pak.
Od tej chwili pak wykorzystując wyłącznie narzędzia dostępne w repozytoriach Archa i służące do właśnie tych celów będzie:
1. informować Cię o dostępnych aktualizacjach (jeśli zastosujesz się wyżej do pkt. 3),
2. umożliwi instalowanie paczek z repo wykorzystując do tego wyłącznie pacman i jednocześnie nie dopuści do tzw. częściowej aktualizacji systemu
3. umożliwi instalowanie paczek z AUR wykorzystując "archowy" sposób ich instalacji (git+makepkg+pacman -U),
4. umożliwi dostęp i instalację paczek z POLAUR (uwaga - w części co najmniej muszę je przeglądnąć; niestety z przyczyn rodzinnych, te których jestem autorem zostały zaniedbane i muszą zostać niekiedy przerobione bądź usunięte),
5. umożliwi aktualizację tzw. mirrorów,
6. pobieranie źródeł,
7. walidację PKGBUILDów oraz zbudowanych paczek,
8. informuje o nowych wersjach paczek VCS,
9. wiele, wiele więcej.
To, czego pak nie potrafi, to budowa paczek z AUR, które zależności mają również w AUR. O takim przypadku jedynie informuje. Z pewnych względów w tej chwili nie zapewnimy tego, podobnie jak nie zapewnimy w tej chwili wskazania kolejności budowania tych paczek (ograniczone informacje daje samo auracle-git). Nawet proszę o to nie prosić, bo nie zostanie to obecnie uwzględnione. Ogólne wytłumaczenie - jest to skomplikowane i to także po stronie użytkownika, który w takiej sytuacji musi zostać deweloperem własnego systemu i wymaga jego sporej wiedzy. W zasadzie nie istnieje żaden - w tej chwili - automat, który byłby w stanie w tym zakresie sensownie pomóc.
Jednocześnie - w przeciwieństwie do takiego np. pamac - nie jest on wrażliwy na zmiany wersji pacmana (obecnie pamac-aur/-classic również nie są, ale dopiero od najnowszej wersji), a na konieczne zmiany reagujemy raczej na bieżąco. W przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości działania są one usuwane, albowiem przez jego Twórcę oraz głównego testera :) pak jest używany ciągle poprawki są wprowadzane, jednakże jeśli nawet pak nie zadziała, to i tak można wówczas stosować pacman do zarządzania paczkami.

I gwoli wyjaśnienia. Budowanie paczek z AUR polega na:
1. ściągnięciu w dowolny sposób (może to być pobranie snapshota, może być sklonowanie z gita AURa /i tak działa w tym zakresie pak/) tzw. źródeł z AUR (tj. PKGBUILD oraz ewentualne inne jeszcze niezbędne pliki),
2. przejściu do katalogu ze ściągniętymi źródłami i posłużeniu się komendą makepkg -s (i ewentualnie innymi; ja zwykle używam -sirc; z czego owe -i instaluje zbudowaną paczkę),
3. instalacji paczki (makepkg -i lub pacman -U nazwa_zbudowanej_paczki).

#7 2019-11-09 14:15:50

rafrod
Użytkownik

Witam

Usunąłem:

pacman -Rn antergos-midnight-timers
pacman -Rns kde-servicemenus-rootactions

light-locker-settings - do usunięcia po przejściu na SDDM
Pozostałe trzy pakiety w community - więc (już wiem :-) ), że nie będzie z nimi problemu.

Nasz serdeczny przyjaciel Paweł vel. pavbaranov udziela Ci dobrych porad - trzymaj się jego rad

Trzymam się rad Pawła, jego poradników i czytam wszystko, co każdy z Was mi wskazuje - wydaję mi się, że to widać po tym, jakie działania wykonuję :-)

Nie ma czegoś takiego jak paczka z AUR, pamiętaj tam są PKGBUILD-y

Tak, zgadzam się, trochę poszedłem na skróty. Nie wiem, czy teraz dobrze się wyrażę: instalowałem kiedyś programy ze źródeł, jeszcze na KateOS, polecenia make, makeconfig, nie pamiętam już teraz dokładnie, ale wyglądało to tak, że jeśli zbudowanie czegoś tam się udało, to fajnie, natomiast jeśli się nie powiodło, to trudno mi było usunąć błąd. Podobnie w Archu - pamiętam że instalowałem jakąś nakładkę na pacmana z repo archlinuxfr i za pomocą tej nakładki budowało się acroread... Ale po którymś razie przeszukałem oficjalne repozytoria i wybrałem sobie przeglądarkę pdf tę, która najbardziej mi odpowiadała, z kilku dostępnych. Tak jak Paweł napisał mam w tym temacie małą wiedzę i zdaję sobie z tego sprawę. Z tego też powodu chciałem pozbyć się z systemu paczek po antergos, które dostępne są jedynie w AUR

Ale jest druga strona medalu: coroczne rozliczenie podatku robię na komputerze z windowsem. Podobnie z programem moorhunt do p2m. W sumie nie szukałem nawet, czy są jakieś programy do tego w repozytoriach oficjalnych, czy AUR - zainstalowałem VBox i tam wirtualną maszynę z windowsem, którą odpalam kilka razy w roku... Cóż, jak się czegoś nie umie zrobić, to trzeba jakoś inaczej sobie poradzić :-(

SDDM - no kurcze, wszystko jest na wiki Archa...

ale przecież pisałem, że doczytam:

Zgłębię temat, poczytam trochę i na pewno założę osobny wątek, aby upewnić się, że wszystko zamierzam zrobić poprawnie.

Ale teraz teraz dodatkowo skorzystam z Twojego poradnika...

Ja ze swej strony mogę raz jeszcze polecić jedyne narzędzie, którego jestem absolutnie pewny, że działa prawidłowo - pak

Tak prawdę mówiąc, nie miałem zamiaru instalować pak. Ale tak często polecałeś to narzędzie, że zrobię to, choćby z ciekawości, jak wygląda i na co go stać, chociaż od lat używam wyłącznie konsoli i pacmana (pamac pokazywał mi tylko w tray'u, ile aktualizacji jest do zrobienia)

Rozpisałem się, ale głupio było mi nie odpowiedzieć na tyle informacji.
Wracam do poradnika o przejściu z antergosa na archa, później może spróbuję SDDM

I jeszcze raz dziękuję wszystkim osobom, które udzielają się w tym wątku.

Ostatnio edytowany przez rafrod (2019-11-09 14:18:34)

#8 2019-11-09 17:47:39

pavbaranov
Administrator

pak jest wyłącznie konsolowy i prawdopodobnie - a przynajmniej w dającej się do przewidzenia przyszłości - takim pozostanie.

AUR nie należy się bać. Trzeba go używać świadomie.

#9 2019-11-09 19:40:05

rafrod
Użytkownik

zainstalowałem SDDM zgodnie z Twoim poradnikiem oraz z wiki.

Zacząłem usuwać lightdm, ale okazało się, że rzeba to robić w odpowiedniej kolejności:

pacman -Rns lightdm 
sprawdzanie zależności…
błąd:  nie udało się przygotować transakcji (nie udało się rozwiązać zależności)
:: usunięcie lightdm uszkodzi zależność 'lightdm' wymaganą przez light-locker
:: usunięcie lightdm uszkodzi zależność 'lightdm' wymaganą przez lightdm-webkit2-greeter
pacman -Rns light-locker-settings 
sprawdzanie zależności… 

Pakiety (4) libxxf86misc-1.0.4-1  light-locker-1.8.0-2  python-psutil-5.6.3-1  light-locker-settings-1.5.3-1

Za pomocą pacman -Qi sprawdziłem te usuwane pakiety, ale były one zależnościami dla samych siebie

pacman -Rns lightdm-webkit2-greeter 
sprawdzanie zależności… 
:: libproxy opcjonalnie wymaga webkit2gtk: PAC proxy support (Webkit2gtk engine) 
:: wxgtk3 opcjonalnie wymaga webkit2gtk: for webview support 

Pakiety (9) bubblewrap-0.3.3-3  gnome-backgrounds-3.34.0-1  libwpe-1.4.0-1  libxklavier-5.4-2  lightdm-1:1.30.0-2  webkit2gtk-2.26.2-1  wpebackend-fdo-1.4.0-1  xdg-dbus-proxy-0.1.2-1 
           lightdm-webkit2-greeter-2.2.5-2

webkit2gtk - zobaczymy, może trzeba będzie doinstalować kiedyś.

Sprawdziłem pozostałości po antergos:

updatedb && locate antergos 
/boot/efi/EFI/antergos_grub 
/boot/efi/EFI/antergos_grub/grubx64.efi 
/etc/grub.d/10_antergos 
/home/lola/.e/e/backgrounds/antergos-wallpaper-gray.edj 
/home/lola/.e/e/backgrounds/antergos-wallpaper.edj 
/home/lola/.e/e/backgrounds/lines_texture1103-antergos-1.edj 
/home/rafrod/.e/e/backgrounds/antergos-wallpaper-gray.edj 
/home/rafrod/.e/e/backgrounds/antergos-wallpaper.edj 
/home/rafrod/.e/e/backgrounds/lines_texture1103-antergos-1.edj 
/root/.e/e/backgrounds/antergos-wallpaper-gray.edj 
/root/.e/e/backgrounds/antergos-wallpaper.edj 
/root/.e/e/backgrounds/lines_texture1103-antergos-1.edj 
/usr/share/antergos 
/usr/share/antergos/antergos-menu-logo-dark-bg.png 
/usr/share/antergos/antergos-menu.png 
/usr/share/antergos/logo.png 
/usr/share/glib-2.0/schemas/90_antergos.input-sources.gschema.override 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/.tx 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/COPYING 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/README.md 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/css 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/img 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/index.html 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/index.theme 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/js 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/.tx/combine_translations.js 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/.tx/config 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/css/style.css 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/af.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ar.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/az.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/be.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/bg.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ca.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/cs.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/da.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/de.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/el.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/en.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/eo.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/es.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/et.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/eu.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/fa.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/fi.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/fr.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/gl.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/gu.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/he.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/hi.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/hr.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/hu.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/id.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/it.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ja.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ka.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ko.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/lt.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/mk.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/mr.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ms.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/nb.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/nl.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/pa.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/pl.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/pt.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ro.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ru.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/sk.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/sl.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/sr.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/sv.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ta.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/tg.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/tl.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/tr.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/translations.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/uk.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/vi.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/xh.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/zh.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/zu.json 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/img/antergos-logo-user.png 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/img/antergos.png 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/img/fallback_bg.jpg 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/img/screenshot1.jpg 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/img/screenshot2.jpg 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/img/screenshot3.jpg 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/js/greeter.js 
/usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/js/translations.js 
/var/lib/antergos-alerts 
/var/lib/antergos-alerts/completed.json 
/var/lib/pacman/sync/antergos.db

Sprawdziłem te pliki i otrzymałem odpowiedź:

pacman -Qo /usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ca.json
błąd:  Żaden pakiet nie jest właścicielem /usr/share/lightdm-webkit/themes/antergos/i18n/ca.json

Rozumiem, że wszystkie te pliki/katalogi mogę usunąć?

#10 2019-11-09 20:44:18

pavbaranov
Administrator

Jeśli już nie masz lightdm, to katalog /usr/share/lightdm-webkit/ prawdopodobnie jest śmieciem. Sprawdź sobie jeszcze:

pacman -Qo /usr/share/lightdm-webkit

Jeśli żadna paczka nie będzie właścicielem, to można to wykasować.

Katalog /var/lib/pacman/sync/antergos.db usunąć Ci powinno np. pak -Sc i pak -Scc; to jest lokalna baza danych zsynchronizowana z repozytorium Antergosa.
Katalog /usr/share/antergos - sprawdź jw., ale to - jak widać są loga Antergosa, które prawdopodobnie widzisz w miejscu domyślnego znaku Plazmy wna panelu.
Co to jest /usr/share/glib-2.0/schemas/itd. nie wiem. Coś co powoduje jakieś narzucenie jakiegoś schematu. Możesz w razie czego wrzucić tu (albo na jakiś pastebin) zawartość.
Oba katalogi /home/lola i rafrod, to są jakieś dwa katalogi użytkowników, które - jeśli nie masz zainstalowanego Enlightenment nie są nikomu do niczego potrzebne.
/boot/efi/EFI/antergos_grub jak usuniesz to system Ci nie wstanie :) Musiałbyś sobie przeinstalować/przekonfigurować GRUBa. Zostaw na razie, bo nic Ci to nie przeszkadza. Obecnie GRUBa nie mam, zatem jeśli ktoś ma z instalacją na UEFI to niech lepiej on Ci pomoże. Bądź sprawdź sobie jak to się robi na wiki Archa o GRUBie, ale z UEFI.
Pozostałe rzeczy - wydaje się, że ok. To czyszczenie jeszcze nieco potrwa. Bez pośpiechu, bo obecnie już chodzi Ci system i jest to Arch. Gdzieś tam jeszcze - jak widać - tkwią jakieś antergosowe paprochy, ale one już nie są na tyle istotne, by np. uniemożliwiały Ci aktualizację itp. Da się ten system spokojnie używać i spokojnie oraz bez nerwów usuwać to co zbędne, czy zamieniać czymś.

#11 2019-11-10 19:01:59

rafrod
Użytkownik

Witam.
Dobrze, że poczekałem na odpowiedź odnośnie usunięcia tych "śmieci"
Sprawdzałem wszystkie lokalizacje i zawsze otrzymywałem tę samą odpowiedź, nawet tutaj:

pacman -Qo /boot/efi/EFI/antergos_grub
błąd:  Żaden pakiet nie jest właścicielem /boot/efi/EFI/antergos_grub

Jednym słowem, byłem o krok od tragedii :-)...
Ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło :-)

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

#12 2019-11-10 21:06:52

pavbaranov
Administrator

Krótkie sprostowanie: musielibyśmy zobaczyć dokładnie co masz w /boot/efi/EFI/, jak jest "skonstruowany" GRUB itd. itp. by bez zastanowienia pozwolić Ci na skasowanie powyższego nawet jeśli "żaden pakiet nie jest właścicielem".
Na razie zatem, pomimo, że oznaczyłeś, że "rozwiązany", to nie zamykam wątku. Może ktoś jeszcze będzie miał jakiś pomysł.

#13 2019-11-11 08:56:52

rafrod
Użytkownik

Witam, nie wiem, czy dokładnie chodzi o to polecenie:

ls -AR /boot/efi/EFI
/boot/efi/EFI:
antergos_grub  BOOT  Microsoft

/boot/efi/EFI/antergos_grub:
grubx64.efi

/boot/efi/EFI/BOOT:
BOOTX64.efi

/boot/efi/EFI/BOOT/BOOTX64.efi:
grubx64.efi

/boot/efi/EFI/Microsoft:
Boot

/boot/efi/EFI/Microsoft/Boot:
bootmgfw.efi

/boot/efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi:
grubx64.efi

Jeśli coś jeszcze mam wrzucić, to proszę napisać.

A tak na marginesie:
Po usunięciu paczki grub2-theme-antergos pojawił mi się błąd wyświetlania motywu, pisałem o tym wcześniej
Poczytałem sobie o konfiguracji GRUB2, i jako, że nie wydawało mi się to jakoś specjalnie skomplikowane (zmiana tematu), zmieniłem nazwę tematu w /etc/default/grub, a następnie, aby stworzyć nowy grub.cfg:

update-grub
-bash: update-grub: nie znaleziono polecenia

Wyczytałem gdzieś, żę update-grub, to nic innego jak:

# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

poza tym na wiki grub2 nie widziałem polecenia update-grub.

Zostawiłem to, plik /etc/default/grub zapisany ze ścieżką do nowego tematu. grub-mkconfig wykona się po aktualizacji linux i pewnie ustawi się wtedy nowy temat. A jak nie, to zostanie tak, jak jest.

#14 2019-11-11 09:19:09

pavbaranov
Administrator

1. Jeśli się nie mylę, to chcąc zrezygnować w całości z owego antergos_grub powinieneś ponownie dokonać zainstalowania GRUBa "pod Archem" dla UEFI. Niech ktoś sprawdzi, kto ma GRUB.

2. Paczka grub2-theme-antergos wprowadzała wystrój GRUB, który powodował, że od GRUB po pojawienie się wystroju danego DE był jednolity. Wystrój GRUB można mieć, ale nie trzeba. Usunięcie powyższej paczki spowodowało, że plik konfigurujący GRUB odwołuje się do wystroju, którego po prostu nie ma. Zerknij na wiki i porównaj u siebie. Wystrój GRUB można - o ile pamiętam - kształtować na kilka sposobów.

3. update-grub, który w istocie jest tą jedną linią poleceń, którą podałeś, znajduje się w AUR jako paczka. Można też dla automatyzacji zrobić sobie alias.

Stopka

Forum oparte na FluxBB