Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-10-19 16:10:18

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,154
WWW

Plasma 5.17 sesja Wayland na AMDGPU dla SI i CIK

Są pewne kłopoty z uruchamianiem się Plasma 5.17 w sesji Wayland na czymkolwiek, co nie używa sterowników nvidia oraz po części (bo nie dla każdego GPU to jest prawdziwe twierdzenie) instal (zob.: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=412152). Okazuje się jednak, że w przypadku sterownika AMDGPU da się problem obejść i zmusić Plazmę do poprawnego działania również w tej sesji. Do zmiennych przekazywanych kernelowi należy dodać:

radeon.cik_support=0 radeon.si_support=0 amdgpu.dpm=1 amdgpu.dc=1 amdgpu.si_support=1 amdgpu.cik_support=1

Powyższa linia wymaga pewnego wytłumaczenia.

Zmienne:

radeon.cik_support=0 amdgpu.cik_support=1

oraz

radeon.si_support=0 amdgpu.si_support=1

są istotne tylko dla układów - odpowiednio CI oraz SI. Nie musimy ich wszystkich przekazywać, a tylko dla naszego układu - odpowiednio - pierwszy dla układów Sea Islands, a drugi dla Southern Islands, a i to głównie wówczas, gdy mamy zainstalowany nadto sterownik xf86-video-ati. Zatem albo można je pominąć w ogóle, albo pominąć te, które nie są dla naszego układu. Wprowadzenie jednakże całej linii - dla układów Sea i Southern Islands - nie powinno spowodować żadnego problemu.

Niestety nie wiem jeszcze jak to zrobić dla innych układów.

EDIT:
Co najmniej z układem GCN2, powyższe ustawienia powodują jednakże sporą niestabilność Plazmy, mnóstwo różnych artefaktów, niektóre okna są niewidoczne. Ustawienie amdgpu.dc=1 jest wszak dla nowszych układów (ogólnie dla procesorów APU Ryzen oraz GPU typu Vega itp.).


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB