Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-01-08 00:47:23

mk
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-27
Liczba postów: 37

ipv6 czy warto?

Są jakieś praktyczne zalety z używania ipv6 jako zwykły user? Bo właśnie musiałem wyłączyć używanie ipv6 w swoim FunBox'ie 3.0 bo nie działało mi UPnP. Mogłem co prawda wyłączyć obsługę ipv4, ale okazuje się że sporo jest jeszcze serwerów www "ipv4 only" - między innymi strony supportu Mozilli (że im nie wstyd)... Ale do sedna, są jakieś ciekawe ficzery 6?

#2 2018-11-20 22:04:01

Martina Neumayer
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-11-20
Liczba postów: 16

Odp: ipv6 czy warto?

Dla zwykłego usera? Żadne. V6 to - nie wdając się w zbędne szczegóły - poszerzenie dostępnej puli adresowej,
bo jak wiadomo V4 ma ją skończoną. Tzn. ilość adresów jest wyliczalnie skończona, a w V6 nie i dzięki
temu można tworzyć je do oporu. Po prostu zwykła matematyka, nic więcej.
Do tego doszło kilka zmian kosmetycznych i parę kompletnie nie istotnych technikaliów dla zwykłych ludzików.

A tak nawiasem mówiąc (okay, pisząc) w przypadku funbox'a wyłączyłabym też fffpisssdoo to nieszczęsne UPnP.
Owszem, to ułatwia życie (a przynajmniej miało ułatwiać w założeniu), ale stanowi też potężną dziurę w dodatku niepołataną od wielu już lat.
I raczej tego już nikt połatać nie zdoła. Design flaw taki.
Innymi słowy.. gdzie koniecznie i bezwzględnie ostatecznie nie potrzeba mieć UPnP, to się je wyłącza w diabły.
Zwłaszcza w produktach oferowanych przez Orange.. bo o ile mnie pamięć nie myli właśnie oni dają owe ZłomBox'y.
Szczerze przyznam, że dawno nie widziałam tak po macoszemu zrobionych urządzeń.

Arch Linux group by Mati on MeWe:
https://mewe.com/join/archlinux

#3 2019-08-02 11:49:47

wijel
Użytkownik
Data rejestracji: 2019-08-02
Liczba postów: 2

Odp: ipv6 czy warto?

Martina Neumayer napisał/a:

bo jak wiadomo V4 ma ją skończoną. Tzn. ilość adresów jest wyliczalnie skończona, a w V6 nie i dzięki temu można tworzyć je do oporu.

Pragne się lekko nie zgodzić, o ile faktycznie wychodzi 2 ipv6 na cal kwadratowy, to nadal sa to ilości skończone.

Generalnie v4 jest bezpieczniejsze bo masz to obcykane, masz maskarady itp. v6 czasem jest po prostu wystawiona na zewnątrz ze zwykłym firewalem. To pisza mądre głowy. I nie piszą, że to jest jakieś mega bezpieczniejsze, po prostu odrobinę.

Większość ruchu w Chinach jest ipv6.

Stopka

Forum oparte na FluxBB