Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-06-06 04:31:30

neo386
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-11-22
Liczba postów: 66

[SOLVED] - Problem z pakietem z AUR - [wsjtx]

Witam

Jestem krótkofalowcem i potrzebny jest mi ten program do emisji cyfrowych czyli WSJTX
Wykonałem polecenie makepkg -sri na prawach zwykłego użytkownika i wyskakuje mi ......
Na prawach roota też nie działa po wyedytowaniu /etc/sudoers też zonk :-(

[[email protected] wsjtx]$ makepkg -sri
==> Tworzenie pakietu: wsjtx 2.0.1-1 (czw, 6 cze 2019, 06:01:09)
==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do uruchomienia...
==> Instalowanie brakujących zależności...
[sudo] hasło użytkownika lucy: 
lucy nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.
==> BŁĄD: 'pacman' nie mógł zainstalować brakujących zależności
[[email protected] wsjtx]$ 

[[email protected] wsjtx]$ su
Hasło: 
[[email protected] wsjtx]# makepkg -sri
==> BŁĄD: Uruchamianie makepkg w trybie administratora nie jest dozwolone, ponieważ może to spowodować trwałe,
 katastrofalne szkody w systemie.

Proszę o pomoc

Ostatnio edytowany przez neo386 (2019-06-06 12:32:01)

#2 2019-06-06 06:33:01

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,861

Odp: [SOLVED] - Problem z pakietem z AUR - [wsjtx]

neo386 napisał/a:
[sudo] hasło użytkownika lucy: 
lucy nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.

Powód - to jak widać - brak użytkownika lucy w pliku /etc/sudoers. Dodaj go używając visudo. Więcej: https://wiki.archlinux.org/index.php/Sudo
Działanie uniemożliwiające wykonanie makepkg na prawach roota jest normalne.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (5.1.10 m.in. AMD Jaguar, BMQ, UKSM), amdgpu (dla CIK), KDE

#3 2019-06-06 10:02:02

neo386
Użytkownik

Dodałem ręcznie do sudoers-a ręcznie i śmiga, że aż miło :-) Tylko zastanawia mnie fakt dlaczego muszę kopilować program ze źródeł ?
Przecież można by utworzyć repozytorium i ciągnąć z niego paczki. Jest coś takiego ?

Ostatnio edytowany przez neo386 (2019-06-06 10:02:30)

#4 2019-06-06 10:41:58

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,861

Oznacz wątek za rozwiązany i zamknę. Na forum stosujemy zasadę: jeden problem = jeden wątek. Kwestia Twojego pytania w ostatnim poście w zasadzie w "pogaduchy", ale szybka odpowiedź.
Oczywiście, że Arch ma repozytoria z binarkami. Oprócz tego są też repozytoria nieoficjalne. Jeśli program, którego poszukujesz jest w którymś z nich, to oczywiście nie musisz kompilować. Jednakże jeśli nie ma, to masz do dyspozycji AUR, gdzie w istocie kompiluje się program ze źródeł. Dlaczego? Najkrócej - bo ten typ (Arch) tak ma. Kilka ładnych lat temu była na ten temat jakaś dyskusja, jeśli jesteś zainteresowany, to poszukaj. Ogólnie - w AUR są różne albo mniej popularne programy, albo takie, które po prostu w repozytorium być nie mogą. Jeśli uzyskają odpowiednią popularność oraz mogą się dostać do repozytorium, to istnieje prawdopodobieństwo, że paczka taka zostanie przejęta do community.
Jeśli chodzi akurat o wsjtx, to ma on raczej małą popularność, ale oprócz wersji budowanej ze źródeł w AUR są też dwie wersje stanowiące przepakowane binarki (niestety starsze od tej ze źródeł). Jeśli nie chcesz kompilować możesz używać tamtych paczek, godząc się na starsze oprogramowanie, albo samemu w oparciu o dostępne PKGBUILDy spróbować zbudować (z binarek - jeśli są) nowsze wersje lub zgłosić takie zapotrzebowanie, czy to tu na forum (jest odpowiedni wątek), czy też w AUR, gdzie również możesz projekt "oflagować", gdy dostępna jest nowsza wersja niż ta, która się tam znajduje.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (5.1.10 m.in. AMD Jaguar, BMQ, UKSM), amdgpu (dla CIK), KDE

#5 2019-06-06 12:19:03

neo386
Użytkownik

Dzięki.

Stopka

Forum oparte na FluxBB