Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-04-12 08:20:02

Kx_liner
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-10-25
Liczba postów: 201

ostrzeżenie: perl-file-homedir: local (1.004-3) jest nowsze ROZWIĄZANY

Dzisiaj przy aktualizacji wyskoczyło mi coś takiego:

ostrzeżenie: perl-file-homedir: local (1.004-3) jest nowsze niż community (1.004-1)

Czemu służy takie ostrzeżenie?

Ostatnio edytowany przez Kx_liner (2019-04-12 11:19:41)

Używam Linux Xfce+compiz  + Lenovo ThinkPad T520 Intel Core i5

#2 2019-04-12 09:00:33

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,861

Odp: ostrzeżenie: perl-file-homedir: local (1.004-3) jest nowsze ROZWIĄZANY

Zmień tytuł na charakteryzujący problem, na który chcesz otrzymać odpowiedź.

Ostrzeżenie służy dokładnie temu o czym mówi. Informuje Cię, że paczka zainstalowana lokalnie jest w innej wersji niż dostępna w repozytorium. Biorąc pod uwagę fakt, że Arch (pacman) nie wspiera tzw. częściowej aktualizacji jest sygnałem, że trzeba z tym fantem coś zrobić. Standardowa procedura - cofnąć paczkę do wersji z repozytorium. Standardowa, bowiem paczka lokalna może być zbudowana przez użytkownika i celowo nadał on jej inny numer (ostrzeżenie może dotyczyć zarówno wersji paczki, czyli pkgver, jak i jej "rewizji", czyli pkgrel).

Ogólnie w Archu sytuacja taka jest sporadyczna i jest ona zwykle wynikiem:
1. Działania samego użytkownika, który celowo zbudował we własnym zakresie paczkę nowszą niż w repozytorium. Dla przykładu u mnie wszystkie paczki składające się na kf5 i kf5-aids są w wersjach nowszych niż w repozytorium, stąd pacman informuje mnie m.in., że:

ostrzeżenie: extra-cmake-modules: local (5.57rc-1) jest nowsze niż extra (5.56.0-1)

Działanie jest zamierzone przeze mnie, celowe i tak ma u mnie być. Zatem ostrzeżenie ignoruję.
Nie jest to jednakże jedyne prawidłowe działanie, albowiem ogólnie - jeśli paczka jest zbudowana lokalnie i nadaliśmy jej jakąś odmienną wersję (wyższą) niż w repozytorium to powinniśmy postąpić według tego, co sami uznajemy za prawidłowe, wszak tak zmieniony system jest odmienny od oryginalnego Archa. Może się zatem okazać, że naszą paczkę musimy również przebudować, albo decydujemy się na jej deaktualizację do wersji w repozytorium.
2. Używania przez jakiś czas Archa w wersji testowej (także kde/gnome-unstable), a następnie przejście na repozytoria stabilne.
Np. obecnie w testing systemd jest w wersji 242.0-1, a w core jest 239.93-1.
W takim przypadku konieczna jest deaktualizacja paczek z repozytorium testing* do repozytoriów standardowych.
3. Używania jakichś repozytoriów nieoficjalnych i następnie zrezygnowania z nich.
W takim przypadku konieczna jest deaktualizacja paczek z dawnego repozytorium nieoficjalnego do repozytoriów oficjalnych.
4. Używania paczek zbudowanych z AUR, które dostały się do community.
Paczka zbudowana z AUR może mieć wyższy pkgrel, albowiem z jakiejś przyczyny (zmiana PKGBUILDu, konieczność przebudowania) był on "podbijany". W momencie przejęcia paczki do community pojawi się ona tu zawsze z pkgrel=1.
W takim przypadku zalecana jest deaktualizacja paczki zbudowanej z AUR do paczki w wersji z repozytorium.
Opisana przez Ciebie perl-file-homedir jest właśnie przykładem na tę sytuację.
5. "Zdezaktualizowania się" mirrorów udostępnionych systemowi.
Sporadyczna, ale jednak mogąca zaistnieć, sytuacja, w której poprzednia aktualizacja systemu była robiona z wykorzystaniem jakiegoś serwera, który z jakichś przyczyn jest obecnie niedostępny dla systemu, zaś inne, które mu są uzupełnione mają tę paczkę w przestarzałej wersji.
W takim przypadku należy dokonać aktualizacji mirrorów i następnie zaktualizować system.
6. Aktualizacja paczki, dokonana w chwili, gdy przypadkowo (zbyt wcześnie) znalazła się ona na serwerze i następnie została przez opiekunów Archa cofnięta do wersji prawidłowej.
Zasadniczo taka sytuacja nie powinna zaistnieć, ale przez jakieś 7 lat używania Archa zdarzyło mi się to raz.
W takim przypadku należy cofnąć taką paczkę do wersji aktualnej.
7. Instalacja "Archa" z wykorzystaniem różnego rodzaju systemów pochodnych, a następnie przejście na "czystego" Archa.
W tym przypadku, te odmienne wersje paczek będą pochodzić z repozytoriów własnych owych dystrybucji, które były zainstalowane. Sytuacja jest zatem analogiczna jak opisana wyżej w pkt. 3 i takie samo jej rozwiązanie.

Innych sytuacji nie znam, choć nie wykluczam, że mogą istnieć.
Masz zatem nie tylko odpowiedź - wytłumaczenie, ale również "instrukcję obsługi" takiego ostrzeżenia.

PS. Jeśli temat uznajesz za rozwiązany, to po zmianie tytułu oznacz go również prawidłowo, jako ROZW., SOLV, itd. itp.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (5.1.10 m.in. AMD Jaguar, BMQ, UKSM), amdgpu (dla CIK), KDE

#3 2019-04-12 10:41:43

Kx_liner
Użytkownik

Bardzo dziękuję za tak obszerną odpowiedź. :-)
Już wszystko naprawiłem.

#4 2019-04-12 10:50:34

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,861

Nie - nie wszystko. Temat: "Małe pytanko dotyczące aktualizacji" jest tak czytelne dla innych użytkowników forum, że w razie potrzeby będą musieli zadać małe pytanko w wyszukiwareczce, by otrzymać jakieś odpowiadanko :)
Na każdym forum: tytuł wątku winien wskazywać na problem, który zdaniem jego założyciela wymaga rozwiązania. Nasze forum w niczym się nie różni.
Popraw.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (5.1.10 m.in. AMD Jaguar, BMQ, UKSM), amdgpu (dla CIK), KDE

#5 2019-04-12 11:20:56

Kx_liner
Użytkownik

Poprawiłem :-)

Stopka

Forum oparte na FluxBB