Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-03-26 23:40:35

janorys
Użytkownik
Data rejestracji: 2019-03-26
Liczba postów: 2

Przywracanie binarek starszej wersji skompilowanych z AUR.

Jak przed aktualizacją Freecad-a zabezpieczyć w razie nieudanej kompilacji wersję dotychczas używaną?
Skoro pół roku temu udało mi się jakimś cudem skompilować Freecad-a, to nie chciałbym go stracić przez nieudaną aktualizację.
Mój komp bardzo nie lubi kompilowania, bo to trwa godzinami i często przerywa errorami.
Dlatego chciałbym zrobić kopie binarek, by móc je w razie czego ponownie wstawić - zainstalować działającą wersję, bez ponownego (ryzykownego) kompilowania.
Czy jest jakiś program do przywracania binarek od starszej wersji w razie nieudanej aktualizacji?

#2 2019-03-27 00:08:04

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,820

Odp: Przywracanie binarek starszej wersji skompilowanych z AUR.

1. Jeśli kompilacja będzie nieudana, to nie ma możliwości by FreeCAD został zaktualizowany, bowiem nie powstanie paczka do instalacji.
2. W przypadku paczek instalowanych z repozytoriów Archa program, który ułatwia instalację starszych wersji, to np. downgrade, ale nie działa on z AUR, bowiem to nie zawiera paczek, a jedynie PKGBUILDy.
3. W przypadku paczek zbudowanych z AUR, możesz sobie właśnie zabezpieczyć kopie, ale niekoniecznie po aktualizacji czegoś w repozytorium, co będzie wymagać przebudowania paczki z AUR będzie działać. Zatem warto zabezpieczyć również same PKGBUILDy.
4. Możesz też zrobić swoje własne, lokalne, repozytorium, ale znów - niektóre paczki wymagają swego przebudowania po aktualizacji innych. Zatem tego typu paczki mogą, ale nie muszą się w przyszłości przydać.
5. Kompilowanie nie jest ryzykowne :)
6. Akurat w przypadku FreeCAD masz tę dobrą opcję, że jest przez jego Twórców udostępniana paczka w formacie AppImage. Niczego nie musisz kompilować, bo już to za Ciebie ktoś dokonał, a nadto spakował wraz z zależnościami, które powinny powodować, że paczka będzie - praktycznie - zawsze działać.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (5.1.3 m.in. AMD Jaguar, BMQ, UKSM), amdgpu (dla CIK), KDE+patche z POLAUR; Plasma 5.16beta i nie tylko

#3 2019-03-28 22:33:27

barthalion
Developer
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 223

Jest też na Flathubie, skąd faktycznie zawsze będzie działać.

#4 2019-03-31 13:23:54

janorys
Użytkownik
Data rejestracji: 2019-03-26
Liczba postów: 2

Dzięki za info, zdecydowałem zaryzykować i udało mi się na jednym kompie zaktualizować, a za kilka dni pomęczę drugi.
Patrząc z boku, ten proces ma trzy etapy: kompilację, instalację i zadziałanie, co niestety czasem się nie udaje. Zdarzało mi się, że proces aktualizacji się udał, a aplikacja działać nie chciała.
Korzystanie z kontenerów jest też ryzykowne, bo to jednak jakieś dodawanie, tworzenie i też nie wszystko musi się udać, a w moim wypadku już mam stworzoną i działającą aplikację, jedynie trzeba ją wyłuskać i zapisać jako tymczasową kopię, by wrócić do stanu przed niby udaną, ale nie działającą kompilacją, bez grzebania z bibliotekami itd.
PS.
Przypomniała mi się podobna myśl, na którą proszę tu nie odpowiadać i chyba założę osobny wątek w stylu:
Śmiem przypuszczać, iż setki osób kompilują ten sam program i część z nich otrzymuje działającą wersję. To nie mogli by podzielić się tą wersją?
Bez grzebania w środowisku, najwyżej by nie zadziałała.
Podobnie w Gentoo setki osób kompiluje to samo, a muszą robić to osobno, by tak jak w procesie szkolenia ktoś nie skorzystał z cudzego działania, bo przecież musi się sam nauczyć i musi sam kompilować.

Ostatnio edytowany przez janorys (2019-03-31 13:30:19)

#5 2019-03-31 14:31:26

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,820

A ja mam taką myśl: próbowałeś korzystać z "kontenerów"? Jakoś mi się nie wydaje.
Skompilowany przez Ciebie FreeCAD w wersji, którą masz i działa będzie działać dopóty, dopóki coś w jego zależnościach się nie zmieni, co spowoduje, że działać zaprzestanie. Wówczas będziesz musiał dokonać kompilacji obojętnie jakiej wersji.
W przypadku AppImage prawdopodobieństwo, że aplikacja nie będzie działać jest znikome, zdecydowanie mniejsze niż to, że aktualizacja systemu spowoduje zaprzestanie działania skompilowanej paczki z AUR. Ba, w przypadku AppImage możesz mieć nawet kilka wersji tej samej aplikacji.
Podobnie flatpak - zasadniczo winien działać. Znów prawdopodobieństwo, że działać przestanie jest mniejsze niż w przypadku aplikacji z AUR.

Jeśli temat uważasz za rozwiązany - oznacz w tytule i zamknę.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (5.1.3 m.in. AMD Jaguar, BMQ, UKSM), amdgpu (dla CIK), KDE+patche z POLAUR; Plasma 5.16beta i nie tylko

Stopka

Forum oparte na FluxBB