Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-03-10 11:23:08

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,133
WWW

Budowanie paczek z POLAUR

Wydawało mi się proste, ale...
Istnieje kilka sposobów na budowanie paczek z POLAUR (a w zasadzie na ściągnięcie tych źródeł). Najprościej skorzystać ze skryptu polaur. Zanim jednak z niego skorzystamy i tak pierwszy raz musimy go zbudować "ręcznie". Przedstawię zatem sposób na budowę paczek na przykładzie właśnie tego skryptu.

1. "Ściągnięcie" (sklonowanie) całego repozytorium.
Przede wszystkim musicie wiedzieć, że POLAUR istnieje w dwu miejscach: github.com i gitlab.com. Obowiązują zatem "normalne" procedury dla tych serwisów. Niestety github nie daje możliwości ściągnięcia pojedynczego "katalogu" w ramach repozytorium. W przypadku POLAUR samych repozytoriów jest 8, z czego interesujące dla Was mogą być wyłącznie: aur-rebased, new-branded, repo-refreshed. Pozostałe są albo pracami w toku, albo są dla testerów. Możemy zatem sklonować zawartość całego repozytorium. W przypadku polaur, znajduje się on w new-branded, stąd też:

git clone https://github.com/POLAUR/new-branded.git

Potem trzeba przejść do utworzonego katalogu new-branded oraz katalogu programu, który chcemy zbudować - w tym przypadku to polaur:

cd new-branded/polaur

Teraz wydajemy "standardowe" polecenie dla budowania paczki:

makepkg -sirc

(sprawdźcie sobie te przełączniki, ale polecam minimum "-s").
Paczka zostanie zbudowana, zainstalowana a katalogi oraz programu niezbędne wyłącznie do budowy paczki usunięte z systemu.

2. Ściągnięcie "poszczególnych" źródeł.
Można też spróbować ściągnąć źródła bezpośrednio ze strony POLAUR.
Przechodzimy do interesującego nas adresu, w tym przypadku to: https://github.com/polaur/new-branded/t … ter/polaur
Następnie klikamy na każdy z plików, jaki się tam znajduje, a potem wybieramy "Raw" jako sposób wyświetlenia. Kopiujemy adres i ściągamy do jakiegoś katalogu np. programem takim jak wget. Jeśli plików jest więcej niż jeden - operację musimy powtórzyć, czyli w tym przypadku:

wget https://raw.githubusercontent.com/polaur/new-branded/master/polaur/PKGBUILD && wget https://raw.githubusercontent.com/polaur/new-branded/master/polaur/polaur

Potem już standard - wykorzystanie makepkg.

3. Skorzystanie ze skryptu polaur.
Po zbudowaniu skryptu jest możliwe przeglądanie zawartości repozytorium oraz ściągnięcie dowolnych źródeł, standardowo do katalogu ~/.cache/polaur/nazwa_repozytorium/nazwa_programu
Następnie trzeba przejść do tego katalogu i skorzystać z makepkg.

Pewnie niebawem pojawi się pewne ułatwienie :)

EDIT:
Szybciej niż się spodziewałem (thx Damian) - nowa wersja skryptu polaur buduje paczki z POLAUR. Obecnie wystarczy dokonać odpowiedniego wyboru i paczka zostanie zbudowana i zainstalowana.


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Online

Stopka

Forum oparte na FluxBB