Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-01-20 15:14:05

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 147

boot non-quiet: jak to potem podejrzeć w journalctl?

/przeredagowałem całą treść na inną, bo ze złej strony do tego podszedłem/

Czy da się zobaczyć identyczną wersję tego (chodzi mi o układ informacji) co widać podczas startu systemu w trybie "non-quiet"?
Gdy zagłębiam się w odmęty journalctl -xb, to jest tam tego za dużo, żeby się odnaleźć, ew. nie do końca potrafię to ładnie odfiltrować.

Musze zlokalizować problem, który jest tam zgłaszany, ale zbyt szybko mi znika z pola widzenia.

Ostatnio edytowany przez addos (2019-01-20 15:28:36)

Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

#2 2019-01-20 15:37:59

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,753

Odp: boot non-quiet: jak to potem podejrzeć w journalctl?

1. Chyba nie, ale zerknij na to co wypluje dmseg (przynajmniej na początku).
2. Jeśli to sam "quiet" w GRUBym, to po prostu odpalając system, przejdź do edycji GRUBego i usuń "quiet" z opcji przekazywanych kernelowi.
3. Prawdopodobnie pytanie ("problem") źle przedstawiłeś, bo chyba nie jest kwestią uzyskanie takiego samego "wyglądu", a zdiagnozowanie jakiegoś "problemu". Zatem najprawdopodobniej chodzi Ci o przefiltrowanie wyjścia journalctl w taki sposób, by ów "problem" był łatwy do zobaczenia. Jeśli tak jest w istocie - albo wrzuć tutaj ów problem, który Cię gnębi, a my spróbujemy pomóc Ci w dotarciu do jego zdiagnozowania (czyt. zobaczenia) i wówczas zmień tytuł, albo zrób nowy wątek, a ten - jeśli informacja z pkt 1 zostanie potwierdzona lub 2 jest wystarczająca - uznajemy za "zamknięty".

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (5.0.2 m.in. AMD Jaguar, BMQ, UKSM), amdgpu (dla CIK), KDE+patche z POLAUR

#3 2019-01-20 15:38:00

pavbaranov
Administrator

1. Chyba nie, ale zerknij na to co wypluje dmseg (przynajmniej na początku).
2. Jeśli to sam "quiet" w GRUBym, to po prostu odpalając system, przejdź do edycji GRUBego i usuń "quiet" z opcji przekazywanych kernelowi.
3. Prawdopodobnie pytanie ("problem") źle przedstawiłeś, bo chyba nie jest kwestią uzyskanie takiego samego "wyglądu", a zdiagnozowanie jakiegoś "problemu". Zatem najprawdopodobniej chodzi Ci o przefiltrowanie wyjścia journalctl w taki sposób, by ów "problem" był łatwy do zobaczenia. Jeśli tak jest w istocie - albo wrzuć tutaj ów problem, który Cię gnębi, a my spróbujemy pomóc Ci w dotarciu do jego zdiagnozowania (czyt. zobaczenia) i wówczas zmień tytuł, albo zrób nowy wątek, a ten - jeśli informacja z pkt 1 zostanie potwierdzona lub 2 jest wystarczająca - uznajemy za "zamknięty".

software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (5.0.2 m.in. AMD Jaguar, BMQ, UKSM), amdgpu (dla CIK), KDE+patche z POLAUR

#4 2019-02-13 10:01:45

addos
Użytkownik

Z racji braku czasu zostawiłem problem na potem.
Dalej nie wiem jak podejrzeć w identycznej formie wizualnej to co jest wypisywane na ekranie w trybie non-quiet.

Z problemem poradziłem sobie. Tryb non-quiet mam na stałe wyłączony, a ten się tutaj sam włączył.
Spowodowane to było tym, że któregoś dnia straciłem cierpliwość do paczki lvm2, bo skopali którąś wersję wstecz, i Arch zawieszał się gdzieś po drodze w trakcie wstawania.
Co jakiś czas aktualizowałem lvm2 i znowu to samo, więc paczka poleciała do ignorowanych.
I niedawno zrobiło się po drodze tyle zmian, że jakaś zależność spowodowała ostrzeżenie, a ono uaktywniło tryb non-quiet.
Oczywiście Arch wstawał tyle, że z komunikatami.

Doszedłem, że to lvm2, bo spróbowałem pobrać jej nową wersję. No i teraz lvm2 jest pozbawiona tego błędu, ale trwało to chyba z pół roku. Wyleciała z ignorowanych, Arch się już nie zawiesza przy starcie, i tryb non-quiet z ostrzeżeniami sam zniknął.

Nie zmienia to faktu, że chciałbym się na przyszłość dowiedzieć jak uzyskać elegancki wygląd informacji, które pojawiają się podczas startu systemu z trybem non-quiet, bo szczerze powiem, że przeglądałem journalctl, ale tam jest tyle informacji, że albo przeoczyłem, albo było to zagmatwane. Nieistotne w tym momencie, jednak elegancki układ informacji mnie dalej ciekawi, więc proszę o pozostawienie tego wątku, bo może ktoś wie jak to uzyskać.

Ostatnio edytowany przez addos (2019-02-13 10:02:31)

Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

#5 2019-02-13 21:00:51

pavbaranov
Administrator

W żaden sposób nie uzyskasz w takiej formie, w jakiej chcesz. Albo pokazuje system jak się bootuje, albo mówimy mu - nie chcę tego widzieć. Oczywiście informacje, które zostały "przykryte" są do pozyskania, ale nie będzie to tak jak bez "quiet".
Inna sprawa, że w przypadku problemów, nawet jeśli masz "quiet" w przekazywanych kernelowi zmiennych, to jeśli system napotka na jakiś istotny problem, to "quiet" winien zostać "przerwany" i pokazać się powinny istotne informacje .

#6 2019-02-13 22:46:51

addos
Użytkownik

Wszystko rozumiem i zgadzam się. Pozostaje jednak pytanie: skoro ktoś z programistów wpada na pomysł: "Muszę wyświetlić ostrzeżenie w konsoli żeby użytkownik je zobaczył, więc wyłączę mu tryb "quiet", to chyba coś jest jednak nie tak, bo jakim cudem mam odczytać to ostrzeżenie, skoro wyświetla mi się ono ułamek sekundy? Jeżeli tak ma wygląda ostrzeganie mnie, to już lepiej niech nie pojawia się ono wcale, albo:
a) niech zatrzyma się dalsze ładowanie do czasu naciśnięcia przeze mnie jakiegoś klawisza
b) niech spowolni się ono odliczając np. 30 sekund
W innym przypadku, to mija się to wszystko z sensem.

Nie przeszkadza programistom odliczanie 1m30s przy zamykaniu systemu gdy napotka jakiś błąd, i wtedy czekasz aż łaskawie odliczy te 90 sekund. To w tym przypadku też mogłoby się włączyć takie odliczanie lub czekanie na naciśnięcia jakiegoś klawisza. No ale oczywiście ja jak zwykle marudzę i narzekam, i oczekuję nie wiadomo czego :)

Jeżeli rzeczywiście nie da się tego uzyskać, to wątek można zamknąć.
Dzięki za nieco światła na sprawę :)

#7 2019-02-13 23:09:21

pavbaranov
Administrator

@addos - Masz pytania, czy raczej jakąś "żałość" do... twórców kernela. Zgłoś zatem im "błąd" i - mam nadzieję - nie zostanie on zaakceptowany.
Piszesz o kilku różnych rzeczach, kompletnie myląc dostrzegane problemy.
W istocie, to myślę, że temat wart pogadania, ale ani Ty, ani ja, ani pewnie kilku innych, którzy może się podłącząc, niewiele tu zmienimy. Być może jednak nasze postrzeganie się nieco zmieni.

Stopka

Forum oparte na FluxBB