Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-11-28 23:23:14

christ0
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-11-28
Liczba postów: 3

[ROZW.] Uruchamianie aplikacji w bluestar

Mój system to bluestar na archu
System operacyjny: Arch Linux
Wersja Plazmy KDE: 5.14.3
Wersja Qt: 5.11.2
Wersja Szkieletów KDE: 5.52.0
Wersja jądra: 4.19.4-arch1-1-ARCH
Architektura systemu: 64-bity
I takie pytanie pewnie dla wszystkich proste lecz przechodzę z minta tam było ciut prosciej ale że skończyła mu się żywotność na plasmie to musiałem poszukać czegoś innego myślałem o maniaro ale po kilku podejścia bluestar mi przypadł do gustu ( na czystego archa chyba przyjdzie czas ) ale do rzeczy:na pulpicie ikonka np.doublecommander klik i aplikacja się odpala ale ta sama ikonka skopiowana albo przeniesiona do folderu na pulpicie i z niego odpalana uruchamia sie w kate i jak w terminalu wyswietla kod .Czy da się odpaliś aplikację z dowolnego katalogu na dysku a nie tylko z pulpitu ?
Pozdrawiam

#2 2018-11-28 23:53:10

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,654

Odp: [ROZW.] Uruchamianie aplikacji w bluestar

A możesz wrzucić zawartość tego pliku z kate? To plik w katalogu, czy skrót do programu?
To co widzisz powinno być podlinkowanym plikiem doublecommander.desktop. Jeśli podlinkujesz go w dowolnym katalogu, to winien otwierać Ci to, co w pliku *.desktop opisane.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2018-11-28 23:58:05

christ0
Użytkownik

Oczywiście.

[Desktop Entry]
Categories=Utility;FileTools;FileManager;
Comment[pl_PL]=Double Commander is a cross platform open source file manager with two panels side by side.
Comment=Double Commander is a cross platform open source file manager with two panels side by side.
Comment[ru]=Double Commander — это кроссплатформенный двухпанельный файловый менеджер с открытым кодом.
Exec=doublecmd %F
GenericName[pl_PL]=
GenericName=
Icon=doublecmd
Keywords=folder;manager;explore;disk;filesystem;orthodox;copy;queue;queuing;operations;
MimeType=inode/directory;
Name[pl_PL]=Double Commander
Name=Double Commander
Path=
StartupNotify=true
Terminal=false
TerminalOptions=
Type=Application
X-DBUS-ServiceName=
X-DBUS-StartupType=
X-KDE-SubstituteUID=false
X-KDE-Username=

Tylko że to jest ten sam plik skopiowany z pulpitu na pulpicie się odpala z katalogu w kate

#4 2018-11-29 00:08:02

pavbaranov
Administrator

Możesz pokazać wynik:

ls -l doublecommander.desktop

z obu katalogów (tj, tam gdzie wywołuje program i tam gdzie wywołuje kate pokazując treść)?

PS: Proszę używać kodów do listingu plików.

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2018-11-29 00:15:18

christ0
Użytkownik

Dziwne :
tam gdzie go wywołuje kate

ls: nie ma dostępu do 'doublecommander.desktop': Nie ma takiego pliku ani katalogu

a na pulpicie podobnie

christo@bluestar Pulpit]$ ls -l doublecommander.desktop
ls: nie ma dostępu do 'doublecommander.desktop': Nie ma takiego pliku ani katalogu
[christo@bluestar Pulpit]$ 

To jak on się odpala ? Nie rozumiem.
Chyba sie przespie.Narazie
ps.każdy program skopiowany do katalogu jakiegokolwiek na pulpicie tak się odpala w kate nawet ten systemsettings.desktop.Narazie dzieki za zainteresowanie.
Przepraszam zapomniałem o kodach.

Ostatnio edytowany przez christ0 (2018-11-29 00:23:15)

#6 2018-11-29 00:22:46

pavbaranov
Administrator

Tak jak pytałem wcześniej - link, czy plik. Prawdopodobnie w Desktop masz prawidłowy link do pliku wykonywalnego, a w owym katalogu już nie. Stwórz w nim link do doublecommander.desktop i będzie działać. Pliki *.desktop winny być w lokalizacji:

/usr/share/applications/

PS: Raz jeszcze proszę o używanie kodów dla przedstawianie wszelkiej zawartości czegoś, co nie jest tekstem pochodzącym od Ciebie. Poprawiłem już drugi raz.

#7 2018-11-29 23:44:03

christo
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-11-22

Dzięki za wkład ale uzyskałem pomoc na forum Maniaro cyt.
"Zakładam, że używasz domyślnej przeglądarki plików KDE. Widzę tu 2 możliwości:

1. W ustawieniach Dolphina masz odznaczoną opcję potwierdzania przy wykonywaniu skryptów lub plików desktop. Rozwiązanie: otwierasz ustawienia programu i w zakładce Ogólne pod kartą Potwierdzanie zaznaczasz właściwą opcję.

2. W ustawieniach masz zaznaczoną powyższą opcję. Wówczas wyświetla ci się pytanie co chcesz zrobić, wtedy aby uruchomić program powinieneś kliknąć „Wykonaj” zamiast „Otwórz”
Pomógł kolega Tomek.

Do zamknięcia.

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB