Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-01-08 00:47:23

mk
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-27
Liczba postów: 37

ipv6 czy warto?

Są jakieś praktyczne zalety z używania ipv6 jako zwykły user? Bo właśnie musiałem wyłączyć używanie ipv6 w swoim FunBox'ie 3.0 bo nie działało mi UPnP. Mogłem co prawda wyłączyć obsługę ipv4, ale okazuje się że sporo jest jeszcze serwerów www "ipv4 only" - między innymi strony supportu Mozilli (że im nie wstyd)... Ale do sedna, są jakieś ciekawe ficzery 6?

#2 2018-11-20 22:04:01

Martina Neumayer
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-11-20
Liczba postów: 7

Odp: ipv6 czy warto?

Dla zwykłego usera? Żadne. V6 to - nie wdając się w zbędne szczegóły - poszerzenie dostępnej puli adresowej,
bo jak wiadomo V4 ma ją skończoną. Tzn. ilość adresów jest wyliczalnie skończona, a w V6 nie i dzięki
temu można tworzyć je do oporu. Po prostu zwykła matematyka, nic więcej.
Do tego doszło kilka zmian kosmetycznych i parę kompletnie nie istotnych technikaliów dla zwykłych ludzików.

A tak nawiasem mówiąc (okay, pisząc) w przypadku funbox'a wyłączyłabym też fffpisssdoo to nieszczęsne UPnP.
Owszem, to ułatwia życie (a przynajmniej miało ułatwiać w założeniu), ale stanowi też potężną dziurę w dodatku niepołataną od wielu już lat.
I raczej tego już nikt połatać nie zdoła. Design flaw taki.
Innymi słowy.. gdzie koniecznie i bezwzględnie ostatecznie nie potrzeba mieć UPnP, to się je wyłącza w diabły.
Zwłaszcza w produktach oferowanych przez Orange.. bo o ile mnie pamięć nie myli właśnie oni dają owe ZłomBox'y.
Szczerze przyznam, że dawno nie widziałam tak po macoszemu zrobionych urządzeń.

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB