Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-10-27 22:09:28

snapy
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-09-05
Liczba postów: 35

Jak poprawnie odinstalować Xorg?

Cześć, jak poprawnie odinstalować serwer Xorg? Skonfigurowałem Waylanda i bardzo dobrze działa na moim sprzęcie, więc postanowiłem pozbyć się całkowicie Xorga. Zwłaszcza że ostatnio odkrywają coraz więcej krytycznych luk w przestarzałym, monolitycznym pakiecie X.Org Server. Nie wiem czemu próba usunięcia objawia się u mnie tym.

sudo pacman -Rsn xorg-server
[sudo] hasło użytkownika
sprawdzanie zależności…
błąd:  nie udało się przygotować transakcji (nie udało się rozwiązać zależności)
:: gdm: usuwanie xorg-server łamie zależność 'xorg-server'

#2 2018-10-27 22:47:53

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: Jak poprawnie odinstalować Xorg?

1. Nie usuniesz Xów bez przebudowania niektórych pakietów i pozbycia się w nim zależności (ot, choćby takie GDM z przykładu wyżej).
2. Bez sensu je usuwać - chcesz, to używaj GNOME na Wayland.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2018-10-28 14:42:08

snapy
Użytkownik

A to tylko tak w Archu nie można bez przebudowywania pakietów odinstalować całkowicie Xorg? Czy w innych dystrybucjach typu Debian, Ubuntu itd jest to wykonalne?

#4 2018-10-28 18:20:40

pavbaranov
Administrator

Tzn. tak - jeśli chcesz odinstalować paczkę, zrywając jej zależności - możesz. Stosowna komenda to:

pacman -Rdd paczka

Tylko:
1. Czy absolutnie jesteś świadomy tego co robisz oraz jakie to może mieć konsekwencje?
2. Zasadniczo pozbędziesz się wyłącznie xorg-server (xorg-common musi zostać, bo to zależność xorg-server-xwayland, a bez tego nie uruchomisz w Wayland mnóstwa programów). To raptem 3,6MB. Opłaca się ryzykować ewentualne problemy w systemie oraz brak możliwości uruchomienia sesji w Xach, jeśli z Waylandem coś będzie nie tak, jak powinno być?

Jeśli chodzi o inne dystrybucje - pytaj się na forach dotyczących tych dystrybucji lub sprawdź sposób paczkowania w Debianie (w Ubuntu jest tak samo).

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2018-10-29 14:43:14

snapy
Użytkownik

Masz absolutną rację, teraz już wiem że nawet Fedora która promuje Wayland i go uruchamia jako główny, zawiera zainstalowany obok Xorg.

#6 2018-10-29 16:19:59

pavbaranov
Administrator

Xorg mają wszystkie, znane mi dystrybucje mają Xy. Z kilku powodów. Środowiska, które udostępniają choć niektóre spośród nich uruchamiają się w sesji Wayland, to nie zawsze jest ona poprawnie wspierana na danym sprzęcie, przy określonych sterownikach, które są tam używane. Jeśli ktoś używa nvidia, to zdany jest na jedno, jedyne środowisko, które obecnie jest w stanie na tych sterownikach uruchomić sesję na Wayland - GNOME 3. To środowisko niektórym pasuje, a reszcie nie. Samo GNOME 3 - o ile wiem - również ma problemy z Wayland (bodaj z XWayland). Niemal wszystkie środowiska, które dają się uruchomić na Wayland mają jeszcze w porównaniu z sesją na Xach jakieś problemy, nie wszystko jest zaimplementowane do końca itp. itd. Łatwiej zatem dać możliwość uruchamiania ich również na Xach, zwłaszcza, że praktycznie nic się nie zyskuje budując paczki "X.org-free".
Zwróć też uwagę, że taka dystrybucja jak LiriOS, gdzie środowisko zasadniczo jest przygotowane praktycznie wyłącznie do pracy w sesji Wayland (można je uruchomić w innym środowisku w Xach) również zawiera xorg-server (nie pytaj mnie jednak po co - nie wiem, widocznie potrzebne).

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB