Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-06-28 09:58:05

mk
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-27
Liczba postów: 37

AMDGPU-PRO tylko na starym kernelu?

Na wiki stoi że aby zainstalować własnościowy sterownik do Radeona trzeba zrobić downgrade - linux do 4.9, Xorg od 1.18... Moje pytanie czy to jest wymagane? Jeśli tak to po co była ta cała heca żeby pchać amdgpu moduł do kernela (dobra wiem, otwarty sterownik z tego korzysta). Mam duże podejrzenia że własnościowy sterownik od AMD to nadal straszny crap (tradycyjnie) mimo iż AMD podkreśla jak bardzo wspierają OS...

Muszę podjąć decyzję Geforce vs. Radeon, chcę kupić praktycznie najdroższy model, bo chcę się trochę pobawić w Sieci Neuronowe, obliczenia równoległe, montaż Video (tak naprawdę to kopanie kryptowalut i popykć w najnowsze GTA)... Ale lubię też bawić się ficzerami z najnowszych kerneli i nie chcę być uwiązany to jakiejś starej wersji... O ile gry to nie problem, i tak będę je odpalał na virtualnym windowsie z GPU przez passthrough... to już OpenCL chciałbym mieć działający w Linuksie...

#2 2018-06-28 11:21:21

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,515

Odp: AMDGPU-PRO tylko na starym kernelu?

1. W AUR masz amdgpu-pro w wersji 17.40.492261. Co najmniej do wersji 17.30 włącznie - sterownik ten nie współpracował z kernelem >4.9 i X-server >1.18. Wersja 17.40 jest kompatybilna wyłącznie z X-server oraz kernelem, jaki dostępny jest w Ubuntu 16.04.3, czyli powinna być kompatybilna z kernelem 4.10 oraz X-server 1.19. Czy jest - nie wiem. Obecna wersja 18.20 jest już kompatybilna nawet z Ubuntu 18.04, czyli z X-server 1.19 oraz kernelem 4.15 (bo taki tam jest). Wersji 18.20 nie ma jednak w AUR. Czy to zadziała na nowszym kernelu - bladego pojęcia nie mam.

Heca jest, ale na pewno nie z AMD. W kernelu masz doprawdy poważne wsparcie od AMD dla amdgpu (także i stock radeonsi dostaje wsparcie) i ogólnie im wyższy kernel - tym zasadniczo jest lepiej. Dodatkowo masz jeszcze xf86-video-amdgpu. Ten otwarto źródłowy sterownik jest przeznaczony do "normalnego" stosowania. Sterownik amdgpu-pro - już nie i pewnie m.in. z tego powodu nie jest oferowany dla każdej dystrybucji. Oficjalnie wspierane dystrybucje to:
1. W przypadku sterownika 17.40 (w AUR):
- RHEL 7.3 / CentOS 7.3
- RHEL 6.9 / CentOS 6.9
- Ubuntu 16.04.3
- SLED/SLES 12 SP2
2. W przypadku sterownika 18.20 (nie ma jeszcze w AUR):
- RHEL 7.5 / CentOS 7.5
- RHEL 6.9 / CentOS 6.9
- Ubuntu 18.04
- Ubuntu 16.04.4
- SLED/SLES 12 SP3
W pozostałych dystrybucjach można go używać, ale zasadniczo mając kernel oraz Xy w tej samej wersji, co w ww. dystrybucjach (o ile chodzi o sam kernel, to niekiedy udaje się używać "wyższej" wersji, jeśli chodzi o Xy - nie). Sterownik amdgpu-pro nie ma wsparcia dla Archa.

AMDGPU-PRO nie jest przeznaczony dla tzw. zwykłego użytkownika w ogóle. Owe "pro" w nazwie oznacza, że jest to sterownik przeznaczony dla ściśle określonych, profesjonalnych zastosowań. Każdy inny użytkownik linuksa ma do dyspozycji albo sterownik z linii radeon, albo amdgpu. Sam musisz ocenić, czy dla Twoich potrzeb koniecznym jest amdgpu-pro, czy też wystarczającym jest amdgpu.

OpenCL nie wymaga amdgpu-pro - wystarczy zainstalować opencl-amd.

Zatem masz do wyboru, albo amdgpu (+ ewentualne dodatki jak opencl-amd) oraz nowe kernele i x-server, albo amdgpu-pro i zasadniczo zastabilizowanie kernela i x-server w wersji, dla której AMD sterownik ten wydało, albo... doinstalowanie wspieranej dystrybucji przez AMDGPU-PRO lub zmiana na taką.

Systuacja z NVidia jest podobna, choć - wg mnie - zdecydowanie gorsza. O ile amdgpu praktycznie zawsze działa, to z własnościowymi sterownikami nvidia już nie jest tak różowo, nie mówiąc o tym, że z Waylandem działa wyłącznie GNOME3 (a i to nie do końca).

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing, kernel linux-pb, amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR,

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB