Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-03-08 20:41:15

tristan
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-01-27
Liczba postów: 27

[ROZW.] Jak uruchomić przy starcie zawartość rc.local?

Dopisałem do /etc/rc.local coś i nie działa. Nie odpala. Testowo wpisałem echo kaczka > /root/plik.txt i też nie wpisuje. Tak jakby albo nie odpalał rc.local albo było to błędne.
Jak to testować?

System: Manjaro KDE

Ostatnio edytowany przez tristan (2018-03-08 23:28:14)

#2 2018-03-08 20:46:31

marcin82
Moderator
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 146

Odp: [ROZW.] Jak uruchomić przy starcie zawartość rc.local?

Zmień tytuł na bardziej konkretny - mówiący o problemie, na przykład: "Autostart NAZWA".

Napisz jaki program, usługę chcesz uruchomić i z jakiego konta - użytkownika czy administratora? Plik /etc/rc.local jest częścią demona inicjalizacji linuksa SysVInit, który został porzucony w Arch Linux na rzecz systemd.

marcin82

#3 2018-03-08 22:09:55

sir_lucjan
Administrator
Liczba postów: 818

Korzystasz z openrc?

Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Arch Linux || linux-bfq-sq-mq-haswell-git
[AUR]  [GitHub]  [GitLab]

#4 2018-03-08 23:27:52

tristan
Użytkownik

marcin82 napisał/a:

Zmień tytuł na bardziej konkretny - mówiący o problemie, na przykład: "Autostart NAZWA".

Napisz jaki program, usługę chcesz uruchomić i z jakiego konta - użytkownika czy administratora? Plik /etc/rc.local jest częścią demona inicjalizacji linuksa SysVInit, który został porzucony w Arch Linux na rzecz systemd.

A jak się uruchamia teraz polecenia przy starcie? I czemu ten plik nadal jest w systemie? Bo ja go nie tworzyłem, on był. Tylko z samym shebangiem i komentarzem, że jest.

tristan@maxime ~ $ cat /etc/rc.local
#!/bin/bash
#
# /etc/rc.local: Local multi-user startup script.
#

sir_lucjan napisał/a:

Korzystasz z openrc?

Nie wiem, korzystam z Manjaro KDE, nic nie zmieniałem. Nie wiem co to openrc. Ostatnio zajmowałem się linuksami około 10-15 lat temu i wtedy na debianie ustawiałem sobie w /etc/rc.local i działało. Wiem, że teraz dali jakiegoś windows-like demona systemd, którego nikt nie lubi, ale z tego co czytałem, to powinno dalej rc.local działać jako kompatybilność wsteczna.

Ostatnio edytowany przez tristan (2018-03-08 23:31:02)

#5 2018-03-09 06:41:05

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,460

Obecnie: https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd
Bóg jeden raczy wiedzieć po diaba w Manjaro dali jakieś /etc/rc.local, niemniej jednak jeśli w istocie chcesz uruchomić to co zawiera u Ciebie /etc/rc.local, to... co chcesz uruchomić? Tam treści nie ma.
I na koniec uwaga - chcesz robić coś, co jest zastrzeżone do kompetencji administratora... Na pewno wiesz co chcesz robić i dlaczego? Z treści Twojego wpisu wynika bowiem, że raczej masz niewielką wedzę na ten temat.
Bez urazy - po prostu jestem wyznawcą zasady: po pierwsze - nie szkodzić. Także sobie.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): kernel linux-pb (pds+uksm+AMD Jaguar/deadline-mq/bfq), amdgpu (dla CIK), Plasma 5.13, Qt5.11, patche z POLAUR

#6 2018-03-09 19:28:50

tristan
Użytkownik

To jest moja maszyna lokalna, domowa. Nie leży to więc w kompetencjach administratora, bo go nie ma i ja nim jestem.
W każdym razie, dalej nie wiem jak uruchomić pewne działania przy starcie systemu. Kiedyś się wpisywało w /etc/rc.local, a teraz?
Odpowiedzi krążą tak na około, bez konkretów. A ja chciałbym wiedzieć konkretnie. Gdzie mam wpisać polecenia wykonywalne przy starcie systemu?

Ostatnio edytowany przez tristan (2018-03-09 19:29:11)

#7 2018-03-09 20:43:19

pavbaranov
Administrator

Administrator systemu, to ten kto ma uprawnienia roota. Mniejsza o to, czy ów komputer leży w korporacji, czy w domu.
Jeśli chcesz wiedzieć konkretnie jak uruchomić jakąś usługę, to musisz zadać konkretne pytanie: jak uruchomić usługę X w określonych warunkach.
Ogólnie - jeśli przez systemd: https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd (wraz z odnośnikami po prawej stronie w ramce).
Oprócz tego w KDE można uruchomić jakieś usługi przy/przed/wraz/tuż po starcie samego środowiska.
Co konkretnie zatem chcesz uzyskać? Pytanie o to co zawarłeś (jak uruchomić w systemie korzystającym z systemd "zawartość" rc.local) jest pozbawione sensu.

Software (podaję wyłącznie odrębności): kernel linux-pb (pds+uksm+AMD Jaguar/deadline-mq/bfq), amdgpu (dla CIK), Plasma 5.13, Qt5.11, patche z POLAUR

#8 2018-03-09 21:01:38

marcin82
Moderator

tristan napisał/a:

A jak się uruchamia teraz polecenia przy starcie?

Podaj dokładnie co chcesz uruchomić i jako jaki użytkownik root czy tristan. Inaczej ciężko będzie ci pomóc.

Pokaż wynik drugiego polecenia - jako root (diablil wiedzą gdzie to ewentualnie umieścili - jesli istnieje):

updatedb
locate local | grep service

marcin82

#9 2018-03-09 21:24:42

sir_lucjan
Administrator

Cóż, plik rc.local należy do pakietu filesystem zapewnianego przez Manjaro:

https://github.com/manjaro/packages-cor … filesystem

W Arch Linux ten problem nie występuje gdyż żadna paczka nie dostarcza takiego pliku. Sugeruję zatem zwrócić się albo do polskiego supportu Manjaro albo zapytać na oficjalnym forum. Poprawienie nieudolności czy też dziwnych pomysłów developerów Manjaro nie leży w kompetencjach społeczności Arch Linux.

#10 2018-03-09 21:40:06

pavbaranov
Administrator

@sir_lucjan - Niekoniecznie. @tristan chce coś (choć nie wiemy co) uruchomić automatycznie. W tym możemy pomóc, ale wpierw musimy dowiedzieć się co. Treści w /etc/rc.local - nie ma żadnej - tego nie uruchomi nigdy (pomijam już, że jest zahraszowana).
@tristan - Przy okazji. Polecenie:

echo kaczka > /root/plik.txt

winno dać odpowiedź:

bash: /root/plik.txt: Brak dostępu

Musisz pisać dokładniej i konkretniej, aby ktokolwiek mógł Ci udzielić odpowiedzi. Twierdzenia:

tristan napisał/a:

Dopisałem do /etc/rc.local coś i nie działa. Nie odpala.

tristan napisał/a:

Testowo wpisałem echo kaczka > /root/plik.txt i też nie wpisuje.

nic nikomu nie mówią. Co dopisałeś, po co, co chcesz osiągnąć...? Nadto, o ile się nie mylę, to jeśli już zostało wprowadzone celowo rc.local, to winna być również dostępna w systemie usługa pod taką nazwą. Masz ją podniesioną?

#11 2018-03-10 08:43:43

tristan
Użytkownik

pavbaranov napisał/a:

Administrator systemu, to ten kto ma uprawnienia roota.

czyli ja. Nikogo innego tu takiego nie ma.

pavbaranov napisał/a:

Jeśli chcesz wiedzieć konkretnie jak uruchomić jakąś usługę, to musisz zadać konkretne pytanie: jak uruchomić usługę X w określonych warunkach.

Nie, nie chcę usługę. Chcę wykonać pewne działania przy starcie. 15 lat temu pod debianami tak robiłem wpisując je do /etc/rc.local. I chcę się dowiedzieć, jak to się robi po nowemu.
Mam zestaw działań, które chcę wykonać i gdzie je wypisać?

pavbaranov napisał/a:

Co konkretnie zatem chcesz uzyskać? Pytanie o to co zawarłeś (jak uruchomić w systemie korzystającym z systemd "zawartość" rc.local) jest pozbawione sensu.

Może jest pozbawione, bo może przez lata wykastrowano linuksa z takich możliwości, ale to przykre :( Pomimo swojej niskiej jakości użytkowej na desktopie, to jednak zawsze ten system miał tę zaletę, że był oskryptowywalny i właśnie w takiej automatyzacji rządził. Skoro usunięto tę możliwość, to faktycznie dość przykre.

marcin82 napisał/a:

Podaj dokładnie co chcesz uruchomić i jako jaki użytkownik root czy tristan. Inaczej ciężko będzie ci pomóc.

Mój własny skrypt. Jako root, ale z roota można już przejść na usera, więc to rzecz drugorzędna.

marcin82 napisał/a:

Pokaż wynik drugiego polecenia - jako root (diablil wiedzą gdzie to ewentualnie umieścili - jesli istnieje):

updatedb
locate local | grep service
root@maxime ~ # updatedb
-bash: updatedb: command not found
root@maxime ~ # locate local | grep service
-bash: locate: command not found
sir_lucjan napisał/a:

W Arch Linux ten problem nie występuje gdyż żadna paczka nie dostarcza takiego pliku.

czyli problem WYSTĘPUJE. Nadal nie wiadomo, gdzie wpisać rzeczy uruchamialne przy starcie. Więc odpowiedz gdzie, z pominięciem rc.local.

sir_lucjan napisał/a:

Sugeruję zatem zwrócić się albo do polskiego supportu Manjaro albo zapytać na oficjalnym forum.

A gdzie on jest? Właśnie znalazłem tylko to miejsce i uznałem, że skoro Manjaro jest remiksem Archa, to sekcja Dystrybucje pochodne będzie właściwa.

sir_lucjan napisał/a:

Poprawienie nieudolności czy też dziwnych pomysłów developerów Manjaro nie leży w kompetencjach społeczności Arch Linux.

To opowiedz jak to zrobić w Archu, możliwe, że ta metoda też zadziała.

pavbaranov napisał/a:

@tristan - Przy okazji. Polecenie:

winno dać odpowiedź:

bash: /root/plik.txt: Brak dostępu

A niby dlaczego? Przez całe wieki działało i na szczęście nadal działa :)

root@maxime ~ # echo kaczka > /root/plik.txt
root@maxime ~ # cat /root/plik.txt 
kaczka
pavbaranov napisał/a:

Co dopisałeś, po co, co chcesz osiągnąć...?

Uruchomić własny skrypt przy starcie.

pavbaranov napisał/a:

Nadto, o ile się nie mylę, to jeśli już zostało wprowadzone celowo rc.local, to winna być również dostępna w systemie usługa pod taką nazwą. Masz ją podniesioną?

Tego nie wiem, bo się na tych nowych usługach nie znam, bo przez ponad 10 lat nie używałem linuksów i mam wiedzę z czasów /etc/init.d/ i debiana.

#12 2018-03-10 10:01:52

pavbaranov
Administrator

Arch, a w ślad za nim Manjaro bodaj w październiku 2012 przeszło na systemd: https://www.archlinux.org/news/systemd- … allations/. Systemd jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem initów i także we współczesnym Debianie go znajdziesz. W poście: https://forum.archlinux.org.pl/viewtopi … 4074#p4074 dałem Ci linka do wiki tłumaczącego działanie systemd. Przeczytałeś? Bo mam wrażenie, że jednak nie.
O sposobach tzw. autostartu również masz na wiki: https://wiki.archlinux.org/index.php/Autostarting
W przypadku Manjaro też masz opisane na przykładzie PowerTOP w ich wiki: https://wiki.manjaro.org/index.php?titl … Booting_Up. Tu dochodzimy jednak do tego, że jeśli prawidłowo to zrobiłeś (a nie wiemy, czy tak jest, bowiem tajemniczo nie chcesz nam podać informacji, a tylko ich żądasz od nas), a mimo wszystko nie podnosi, to istnieje prawdopodobieństwo (nie mam Manjaro), że wprowadzona tam została jakaś usługa systemd odpowiedzialna za to. Niestety - jak to w przypadku Manjaro - opisu brak. Zwykle taka usługa nazywa się rc-local i jeśli taka jest w Manjaro, to sprawdzisz to przez:

systemctl status rc-local

Z informacji dostępnych w pierwszych 5 linkach w necie wynika jednak, że preferowany sposób, to stosowny plik *.desktop w /etc/xdg/autostart (zob.: https://forum.manjaro.org/t/rc-local-no … ipt/2425/6).
Więcej masz jeszcze tu:
https://www.linuxbabe.com/linux-server/ … th-systemd
https://superuser.com/questions/278396/ … c-rc-local
Przy okazaji - dystrybucją opartą na Archu, ale korzystającą z OpenRC (spadkobierca starego systemu initów) jest Artix https://artixlinux.org/ - może w nim czułbyś się lepiej.

#13 2018-03-10 11:59:56

tristan
Użytkownik

pavbaranov napisał/a:

Arch, a w ślad za nim Manjaro bodaj w październiku 2012 przeszło na systemd: https://www.archlinux.org/news/systemd- … allations/. Systemd jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem initów i także we współczesnym Debianie go znajdziesz. W poście: https://forum.archlinux.org.pl/viewtopi … 4074#p4074 dałem Ci linka do wiki tłumaczącego działanie systemd. Przeczytałeś?

tak, ale bez zrozumienia, bo nie znajduję tam nic o autostarcie, a ogarnięcie całości ot tak to nie jest prosta sprawa, no nie?

pavbaranov napisał/a:

O sposobach tzw. autostartu również masz na wiki: https://wiki.archlinux.org/index.php/Autostarting
W przypadku Manjaro też masz opisane na przykładzie PowerTOP w ich wiki: https://wiki.manjaro.org/index.php?titl … Booting_Up.

Dzięki, poczytam, jak wrócę z pracy.

pavbaranov napisał/a:

Tu dochodzimy jednak do tego, że jeśli prawidłowo to zrobiłeś (a nie wiemy, czy tak jest, bowiem tajemniczo nie chcesz nam podać informacji, a tylko ich żądasz od nas),

Ale jakich informacji nie chcę podać? Wszystko podałem. Nic nie robiłem. Wziąłem wpisałem

echo kaczka> /root/plik.txt

do /etc/rc.local

i nie zadziałało. Manjaro mam świeżo instalowane, nic w nim nie zmieniałem. Więc to nie jest tak, że ja tajemniczno nie chcę podać. Ja po prostu nie wiem jak to jest zbudowane. 15 lat temu w debianie wpisywałem do /etc/rc.local i działało. Tu znalazłem plik /etc/rc.local i nie działa. Więc pytam, jak to zrobić, żeby działało. A jeśli nie przez /etc/rc.local, to jak inaczej uruchomić swoje polecenia przy starcie systemu. I od tygodnia jest dziwna dyskusja o tym, że ja jestem za gupi na bycie administratorem własnego systemu, że nie podaję informacji, że Manjaro jest gupie, bo Arch nie ma /etc/rc.local, a główne pytanie: JAK URUCHOMIĆ SKRYPT PRZY STARCIE SYSEMU pozostaje bez odpowiedzi.

Ja nie piszę tajemniczo! Ja po prostu nie znam się na tym, jak to jest zbudowane i czekam na odpowiedź: Wpisz do pliku XYZ, żeby uruchamiało się przy starcie. A tej odpowiedzi brak.

Na innym forum odpowiedziano mi żeby wpisać do jakiegoś pliku, który odpala się przy if up. Nie jest to eleganckie rozwiązanie, bo nie wiem czy if up się wykonuje w GUI (tam jest ten manager) oraz nie wiem czy nie wykona się także czasami niekoniecznie przy starcie systemu, ale jak nie znajdę innego rozwiązania, będę szukał w tym kierunku.

pavbaranov napisał/a:

Przy okazaji - dystrybucją opartą na Archu, ale korzystającą z OpenRC (spadkobierca starego systemu initów) jest Artix https://artixlinux.org/ - może w nim czułbyś się lepiej.

Nie, w pracy mam manjaro i tak to muszę zrobić. A nawet jeśli, to antix ma jakieś antyczne środowisko graficzne :) Więc zostanę przy manjaro, bo mi XFCE najbardziej pasuje w pracy. W domu mam KDE, bo XFCE źle renderuje czcionki na domowym komputerze, ale w pracowych jest OK.

#14 2018-03-10 13:28:06

pavbaranov
Administrator

tristan napisał/a:
pavbaranov napisał/a:

Tu dochodzimy jednak do tego, że jeśli prawidłowo to zrobiłeś (a nie wiemy, czy tak jest, bowiem tajemniczo nie chcesz nam podać informacji, a tylko ich żądasz od nas),

Ale jakich informacji nie chcę podać? Wszystko podałem. Nic nie robiłem. Wziąłem wpisałem

echo kaczka> /root/plik.txt

do /etc/rc.local

No dobra - w ten sposób (jeśli Ciebie dobrze rozumiem) - dodałeś do /etc/rc.local wpis, który... nic nie powinien robić :) To nie robi.

tristan napisał/a:

główne pytanie: JAK URUCHOMIĆ SKRYPT PRZY STARCIE SYSEMU pozostaje bez odpowiedzi.

Co najmniej w ostatnim moim wpisie masz wszelkie informacje, które umożliwiają Ci uruchomienie skryptu (czy czegokolwiek) przy starcie. Zatem przestań krzyczeć - za stary jestem na to, by krzyki na mnie działały - że ktoś jest nie taki, jakim chcesz, by był. Przeczytaj to co podałem w linkach, zastosuj się do tego lub... po prostu napisz: nie wiem jak to zrobić - napiszcie mi zamiast mnie. Ok, pewnie napiszemy, gdy będziemy znać treść i nazwę skryptu.

tristan napisał/a:

Ja nie piszę tajemniczo! Ja po prostu nie znam się na tym, jak to jest zbudowane i czekam na odpowiedź: Wpisz do pliku XYZ, żeby uruchamiało się przy starcie. A tej odpowiedzi brak.

Sorry, ale czego nie jesteś w stanie z tych linków zrozumieć? Bo teraz, to ja jestem za głupi i nie rozumiem. Sposobów uruchamiania czegoś automatycznie przy starcie systemu jest tu moc. Niektóre są właściwe dla jednych, inne dla innych rozwiązań. Czy chcesz, abyśmy Ci dali instrukcję uruchamiania przy starcie systemu tworzenia pliku o nazwie plik.txt na koncie root? Tego oczekujesz, czy to jakaś kpina?

Jeśli chcesz konkretnej odpowiedzi, a nie tylko wskazania Ci metody - co już zrobiłem - to musisz nam napisać konkretnie: chcę uruchomić skrypt o treści X i kiedy ma się uruchamiać. Doprawdy z chęcią Ci napiszemy.

#15 2018-03-11 01:40:36

tristan
Użytkownik

pavbaranov napisał/a:

No dobra - w ten sposób (jeśli Ciebie dobrze rozumiem) - dodałeś do /etc/rc.local wpis, który... nic nie powinien robić :) To nie robi.

Albowiem? Niby czemu nic nie powinien robić? Bo jakby powinien, no nie?

pavbaranov napisał/a:

Jeśli chcesz konkretnej odpowiedzi, a nie tylko wskazania Ci metody - co już zrobiłem - to musisz nam napisać konkretnie: chcę uruchomić skrypt o treści X i kiedy ma się uruchamiać. Doprawdy z chęcią Ci napiszemy.

Treści tego pliku jeszcze nie ma. Po co ci ona? Co za różnica czy ma być

czy

scp marian@maszyna:/home/marian/dupa.txt  /home/waleria/Pulpit

czy

rm /home/gryzelda/Pulpit/* -rf

?

Ja to wszystko dopiero sobie chcę napisać na spokojnie. Nie mam tego jeszcze. Potrzebuję tylko możliwości wykonania różnych działań po starcie systemu, bo te operacje się mają wykonywać po starcie systemu. Dokładnie jakie, to dopiero sobie wypracuję, ale utknąłem na tym, że mi się nie odpalają przy starcie.

Jak już będą mi się odpalały przy starcie, to będę sobie testował i wymyślał całą resztę działań. Na razie nie mam jak, bo się nie odpala przy starcie. Więc podałem dość prymitywny przykład

żeby nie skupiać Waszej uwagi na treści skryptu,  tylko na samym odpalaniu. Chcesz mądrzejszego? To masz:

date >> /root/kolejne_uruchomienia.txt

tylko że to nie ma znaczenia tak naprawdę, bo to będzie jedna z wielu rzeczy, jakie się mają dziać. I nie potrzebuję pomocy z tym CO się ma dziać, to sobie ogarnę. Potrzebuję pomocy z odpaleniem skryptu, który to dzianie ma wywołać.

#16 2018-03-11 08:31:30

pavbaranov
Administrator

Strasznie nie chcesz, by Ci pomóc :)
Przeczytałeś to co podesłałem? Zastosowałeś się? Dziala, czy nie?
Jeśli chodzi o prośbę @marcin82 z https://forum.archlinux.org.pl/viewtopi … 4075#p4075 - brakuje Ci paczki mlocate. Zainstaluj, wydaj potem polecenie:

sudo updatedb

Potem pokaż to o co Marcin prosił.
Nadto pokaż zawartość /etc/rc.local.
Czy oprócz zmiany tego pliku dokonałeś w systemie jakiejkolwiek innej zmiany (spośród opisanych w linkach), które mają to uruchomić? Jeśli tak - to również zawartość tego pliku.
I to, jeśli chcesz jakąś konkretną pomoc w zakresie: dlaczego dopisanie czegoś do rc.local nie powoduje tego działania.
Jeśli zaś chcesz w ogóle wiedzieć jak się robi autostart obecnie - masz już tyle informacji, że chyba na razie winno Ci wystarczyć. Powrócimy do tematu, gdy napotkasz realny problem.
Dywagacje nt. hipotetycznych problemów - niczemu nie służą (i od tego forum nie jest, a już na pewno nie w dziale gdzie mają być rozwiązywane problemy; od tego mamy taki dział: https://forum.archlinux.org.pl/viewforum.php?id=13. Rozwiązywanie takich wyimaginowanych problemów, to tylko strata czasu osób, które angażujesz do "pomocy" sobie.

Proponuję zatem:
- albo w tym wątku dasz jakiś konkretny problem (niby, teoretycznie on jest, ale zamiast go rozwiązywać w oparciu o przekazywane Ci informacje i rozwiązania bawisz się w nikomu do niczego nie służącą polemikę z niczym),
- albo przenosimy to w działu wymienionego wyżej, albowiem "problem" nie istnieje i rozmawiamy sobie o wszystkim i o niczym,
- albo temat przenoszę do... kosza, albowiem on w ogóle niczemu nie służy i jest przykładem jak nie powinien wyglądać wątek na forum.

#17 2018-03-11 12:53:39

marcin82
Moderator

pavbaranov napisał/a:

Potem pokaż to o co Marcin prosił.

Nie trzeba, już sobie sprawdziłem - no bo to przecież ja potrzebuję, no nie? :D

Plik /etc/rc.local w Manjaro jest zwykłą atrapą - niczym więcej.

tristan napisał/a:

Potrzebuję pomocy z odpaleniem skryptu, który to dzianie ma wywołać.

Dostałeś wyczerpujący arytkuł na temat metod zautomatyzowania podejmowania akcji po starcie systemu:
https://wiki.archlinux.org/index.php/autostarting .
Których sposobów próbowałeś i co nie działa? Jeśli coś jest niezrozumiałe to napisz.

marcin82

#18 2018-03-12 17:06:46

sir_lucjan
Administrator

tristan napisał/a:
sir_lucjan napisał/a:

W Arch Linux ten problem nie występuje gdyż żadna paczka nie dostarcza takiego pliku.

czyli problem WYSTĘPUJE. Nadal nie wiadomo, gdzie wpisać rzeczy uruchamialne przy starcie. Więc odpowiedz gdzie, z pominięciem rc.local.

sir_lucjan napisał/a:

Sugeruję zatem zwrócić się albo do polskiego supportu Manjaro albo zapytać na oficjalnym forum.

A gdzie on jest? Właśnie znalazłem tylko to miejsce i uznałem, że skoro Manjaro jest remiksem Archa, to sekcja Dystrybucje pochodne będzie właściwa.

sir_lucjan napisał/a:

Poprawienie nieudolności czy też dziwnych pomysłów developerów Manjaro nie leży w kompetencjach społeczności Arch Linux.

To opowiedz jak to zrobić w Archu, możliwe, że ta metoda też zadziała.

Głosisz straszne herezje, zdajesz sobie z tego sprawę? Na jakiej podstawie wysnuwasz całkowicie bezsensowne wnioski typu, że problem występuje na Arch Linux, bo nie wiadomo jak odpalać skrypty w autostarcie? To wiadomo od bardzo bardzo dawna - rzekłbym: od zawsze.

Moi przedmówcy przekazali Ci już link gdzie wszystko jest opisane:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Autostarting

Dość prosty poradnik jak uruchamiać skrypt podczas startu systemu masz tutaj:

https://arashmilani.com/post?id=86

Rozszerzeniem informacji zawartych w powyższym linku jest ten wpis:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Sy … _instances

Czy te informacje są dla Ciebie zrozumiałe czy nie? Jak nie, to nie jestem w stanie opisać tego jaśniej. Powiedz jasno, jak mamy się do Ciebie zwracać, byś zrozumiał: jak do informatyka, mającego jakiekolwiek pojęcie o Linuksie czy jak do osoby niemającej bladego pojęcia? Jakieś sformułowania są dla Ciebie niejasne, tajemnicze, brzmią zagadkowo?

#19 2018-03-15 20:32:44

pavbaranov
Administrator

W naszych wpisach jest rozwiązanie - może się komuś przydać. Temat zamykamy i oznaczamy jako rozwiązany. Jeśli @tristan uważa inaczej, to proszę o kontakt.

@tristan od chwili podania mu rozwiązań, pytań o dalsze postępowanie nas ignorował, choć tu bywał. Trudno - być może nie zasługujemy na jego uwagę. Trudno.

Odpowiadając ostatecznie na pytanie (???) zadane w inicjującym poście:
- samo dopisanie do rc.local w Manjaro niczego nie przyniesie, albowiem plik jest "atrapą" (zob.: https://forum.archlinux.org.pl/viewtopi … 4088#p4088
- rozwiązania są podane w: https://forum.archlinux.org.pl/viewtopi … 4079#p4079

Może się komuś przyda.

Na przyszłość - zakładających wątki uprzejmie informuję, że nikt z nas nie jest jego prywatnym "supportem". Tupanie nóżkami nas nie przekonuje. Jednakże jeśli chcecie jakiejś od kogokolwiek wiedzy to szanujcie tych, którzy ją próbują przekazać. Bez szacunku - z całym szacunkiem - tego typu postępowania jak @tristan będą lecieć do kosza w istocie, bowiem na nic innego nie zasługują.

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB