Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-03-04 21:21:50

tristan
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-01-27
Liczba postów: 27

Zewnętrzny głośnik USB w KDE Manjaro

Mam głośnik zewnętrzny na USB. Podpinam, przełączam w ustawieniach wyjście dla danej aplikacji na niego (swoją szosą, to skopany pomysł moim zdaniem) i działa, ale pod warunkiem, że głośność jest na 100%. Po zmniejszeniu na 95% głośnik milknie całkowicie. Przy czym pod Windows można go normalnie ściszać.

Co mu dolega? Jak włączyć normalne ściszanie?

#2 2018-03-05 07:40:23

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: Zewnętrzny głośnik USB w KDE Manjaro

Nie mam takiego urządzenia, ale ogólnie:
- za odtwarzanie dźwięku odpowiadają pulseaudio, alsa i phonon-vlc lub phonon-gstreamer, nie wiem jak to jest/masz ustawione w Manjaro,
- możesz wpierw spróbować ustawień na Systemsettings -> Multimedia i tu w dwu kategoriach: Dźwięk i obraz oraz Głośność dźwięku (po prostu trzeba się tym pobawić),
- inna opcja, to spróbować ustawić w alsamixer
Wątpię, by cała sprawa była zero-jedynkowa (głos jest lub nie; przy okazji w ramach dostępnych 5% słyszysz jakiąś płynną regulację?) i prawdopodobnie po prostu głośność dźwięku dla tego urządzenia jest ustawiona zbyt cicho, a w efekcie po prostu "skala za szybko się kończy".

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2018-03-05 08:41:52

tristan
Użytkownik

Nie słyszę, bo ten skok to właśnie 1 naciśnięcie przycisku głośności. 100% - gra głośno. Zmniejszam głośność o 1 naciśnięcie, spada do 95% i już nie gra.

W Alsamikser lepiej, bo każde ściszanie to 1 a nie 5. I wtedy ścisza, ale na przestrzeni 100%-95% obskakuje całą skalę. Czyli przy 97% gra tak cicho, jak pod Windows przy prawie 0%. Czyli skalowanie pomiędzu 0-100% przeskalował sobie do 95-100%.

Przy 100% gra tak  głośno, jak pod Windows ma maksa, więc to nie tak, że urządzenie jest ściszone. 100% wali po uszach jak szalony, aż głośnik brzęczy.

Tu masz pokaz: https://www.youtube.com/watch?v=QMBKY9shXA0

#4 2018-03-05 13:19:21

pavbaranov
Administrator

Widzę, że to jest jakiś notebook. Czy mam rozumieć, że na wewnętrznych głośnikach problem nie występuje? Jeśli podłączysz np. słuchawki (obojętne jakie) do mini-jacka (też tam masz) to również się to tak zachowuje? Jak jest widziany zewnętrzny głośnik (jako głośnik, czy słuchawki)?
Jeszcze jedno - dodaj sobie jakiegokolwiek użytkownika testowego - uruchom na nim KDE i sprawdź, czy tak samo to tam wygląda.
TIP: Różnica w "skoku" między alsamixer a PA jest spowodowana tym, że krok głośności w plasma-pa masz ustawiony domyślnie na 5% - możesz to dowolnie zmienić.

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2018-03-05 18:38:56

tristan
Użytkownik

Nie, na głośnikach wewnętrznych nie występuje. Na jacku też nie. Ale to jest ta sama karta dźwiękowa. A głośnik na USB to już oddzielna karta dźwiękowa, prawda? Wygląda, że linuksowy sterownik nie obsługuje dobrze tej karty.

jest widziany jako USB 2.0 Device Analog Stereo

#6 2018-03-05 19:57:17

pavbaranov
Administrator

Karta jest ta sama. Pomyślę i jeszcze będziesz miał jakiś "edit" tutaj. Sprawdź jutro.

EDIT:
Spróbujmy tak - może się coś dowiemy:
1. Wydaj polecenie i wklej:

pactl list
pactl list sinks

Przy włączonym głośniku, ale dla porównania możesz dać też stan na wewnętrznych.

2. Zerknij na: https://wiki.archlinux.org/index.php/Pu … k_properly

3. Znów mogę tylko powiedzieć: kiedyś jak miałem... ;) Otóż kiedyś, gdy miałem jakiś zewnętrzny głośnik, to po jego podłączeniu pojawiała mi się w alsamixer możliwość kontroli dodatkowego urządzenia (wyjścia). Niezależnie od tego, czego używasz w KDE (plasma-pa/kmix) o ile wiem, mają regulację "głównego kanału". W efekcie, jeśli ustawienie głośności tego "dodatkowego wyjścia" jest cichsze, to być może owe 5% daje zero jedynkową możliwość regulacji głośności. Niestety - nie mam jak tego sprawdzić. Niemniej jednak zerknij, czy coś się zmienia w możliwościach ustawienia zarówno w KDE, jak i w alsamixer po podłączeniu głośnika. Sprawdzasz oczywiście w Ustawienia systemowe -> Multimedia. Jeśli masz tylko phonon-vlc lub phonon-gstreamer, to możesz również doinstalować ów drugi i sprawdzić, czy to czegoś nie poprawi (choć nie tutaj raczej szukać rozwiązania).

I przede wszystkim - sprawdź na testowy użytkowniku. Jeśli masz takiego, był już używany - wyczyść mu ~/.cache, a najlepiej też i ~/.config (odtworzy się z domyślnymi ustawieniami).

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB