Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-08-29 17:52:29

mk
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-27
Liczba postów: 37

Smartfon z Archlinux na pokładzie, dobry pomysł?

Pewnie wszyscy już wiedzą że Puri.sm rusza z kampanią crowdfundingową smartfona z prawdziwym Linuksem na pokładzie.
https://puri.sm/shop/librem-5/. Po tym jak próbowałem Noki n900, potem motoroli droid 4 ze zdegooglowanym Cyanomodgen, po tym jak projekt neo900 pewnie nie dojdzie do skutku... wreszcie jest promyk nadziei, na smartfon z Linux, szanujący bezpieczeństwo, prywatność i oddający kontrolę w ręce użytkownika. Ja oczywiście składam zamówienie.

Ale pewnie nie uda im się uzbierać tej półtora bańki, i cały plan psu w budę... To powiedzcie jakie są wasze powody dla których nie kupicie tego smartfona? Każdy z nas tu używa otwartego systemu, każdy ma swoje powody, pewnie są tacy, który robią to z powodów bezpieczeństwa, prywatności, idei opensource i przynależności do kościoła RMS, a może tak jak ja dla możliwości hackowania i grzebania we własnym komputerze i robienia takich rzeczy o jakich nie śniło się użytkownikom MacOS'a czy Windowsa...

To dlaczego nie na smartfonie?

#2 2017-08-29 19:14:18

Viperoo
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-31
Liczba postów: 39

Odp: Smartfon z Archlinux na pokładzie, dobry pomysł?

>To powiedzcie jakie są wasze powody dla których nie kupicie tego smartfona

1. Mała lista funkcjonalności
2. Kiepski hardware (robienie zdjęć itp).
3. Na czym ma być oparty frontend, qt/GTK?
4. Brak apek?

Do tego jest parę innych systemów
Sailfish, Maemo, Moblin, BadaOS (unix), Tizen i inne

blog.szmijewski.pl

#3 2017-08-30 00:05:41

mk
Użytkownik

Viperoo napisał/a:

1. Mała lista funkcjonalności

No to fakt ale od czegoś trzeba zacząć...

Viperoo napisał/a:

2. Kiepski hardware (robienie zdjęć itp).

No nie będzie to konkurować z flagowcami, ale na pewno będzie lepsze niż niejedno xaiomi czy inne chińczyki

Viperoo napisał/a:

3. Na czym ma być oparty frontend, qt/GTK?

GTK3, a właściwie to cały Gome, to w domyślnej konfiguracji, bo ponieważ to będzie zwykły Linux, lekko zmodyfikowany Debian to będzie tam działać QT czy dowolny WM/DE - oczywiście działać - w sensie uruchomi się, bo większość nie jest przystosowana do pracy z małym dotykowym ekranem...

Viperoo napisał/a:

4. Brak apek?

Niby będą wszystkie aplikacje z desktopa, ale mało/wcale użyteczne na 5" dotyku, więc tak początkowo będzie to dramat... Chyba że jakimś cudem przyśpieszą prace na Anbox'em i będzie się dało uruchamiać appki z Anrdoida...

Viperoo napisał/a:

Do tego jest parę innych systemów
Sailfish, Maemo, Moblin, BadaOS (unix), Tizen i inne

A któryś z nich nie cierpi jeszcze bardziej na te same dolegliwości co wymieniłeś? Poza tym da się kupić jakąś słuchawkę z tym? Mi się wydaje że jedyny sensowny to jest Sailfish, nawet da się to zainstalować na jakiejś Xperii ze średniej półki, i podobno ten system potrafi uruchamiać aplikacje Androidowe, ale czy robi to dobrze to nie wiem... No i jest to system raczej u zmierzchu swojego istnienia... natywnych appek już przybywać raczej nie będzie. Bada czy Tizen są tak samo otwarte jak i Android - niby kernel to Linux, ale pewnie Samsung, tak jak Google, robi co może żeby sterowniki do sieci kom., GPU, kamery i paru innych zbyt otwarte nie były...

#4 2017-08-30 13:33:07

Viperoo
Użytkownik

No jak będzie to GTK3 to powodzenia w obsłudze tego telefonu :)

Sailfish możesz dostać z Xperiią (200zł kosztuje więcej). Korzystałem na Nexusie 5 i działał elegancko. Apki z andka potrafi uruchomić o ile nie korzystają z googlowego własnościowego API do usług np. Play czy gier.

Bada ma zamknięty kod całkiem, szkoda bo to pewnie kawał dobrego kodu c++. Tizen jest za to w pełni otwarty, https://review.tizen.org/git/ tak jak i Android. Możesz sobie ściągnąć źródła, skompilować i zainstalować na telefonie. Nie mylmy zamkniętych usług google z brakiem otwartego Androida.

mk napisał/a:

pewnie Samsung, tak jak Google, robi co może żeby sterowniki do sieci kom., GPU, kamery i paru innych zbyt otwarte nie były...

Właśnie smartfony Google (Nexusy, nie wiem jak te nowe) były podatne na modyfikację ponieważ było dużo udostępnionych bibliotek.
Mając takiego Samsunga czy LG jesteśmy skazani na ich oprogramowanie a na google bez problemu sobie możesz zainstalować nawet inny system jak Sailfish. A sterowniki będą zamknięte ponieważ zwyczajnie są kupowane od qualcomma gdzie pewnie jest trochę patentów.

Zresztą korzystając z PC też masz mikrokod czy to Intela czy AMD.

blog.szmijewski.pl

#5 2017-08-31 22:14:17

mk
Użytkownik

Viperoo napisał/a:

szkoda bo to pewnie kawał dobrego kodu c++.

Hehe jakby to powiedział Linus Torvalds: "Nie ma czegoś takiego jak dobry kod C++" (pominąłem wulgaryzmy i sugestie o eutanazji programistów C++ ;)

Viperoo napisał/a:

Mając takiego Samsunga czy LG jesteśmy skazani na ich oprogramowanie a na google bez problemu sobie możesz zainstalować nawet inny system jak Sailfish. A sterowniki będą zamknięte ponieważ zwyczajnie są kupowane od qualcomma gdzie pewnie jest trochę patentów.

Tak mogę sobie zainstalować Sailfish albo jakiś inny wymarły system, na który nie ma aplikacji, i nikt ich tworzyć nie będzie... Na ten Librem 5 też nie ma na razie, ale na niego przynajmniej mogę sam coś napisać bo wystarczy mi wiedza na temat GTK/QT/cokolwiek i do tego dowolny język programowania, nie mam natomiast energii ani motywacji na naukę programowania pod platformę bez przyszłości...

Viperoo napisał/a:

Zresztą korzystając z PC też masz mikrokod czy to Intela czy AMD.

Kupując PC też sto razy sprawdzam czy pójdzie na nim Linux, co jest niezwykle przykrym doświadczeniem jeśli chodzi o laptopy...

Viperoo napisał/a:

No jak będzie to GTK3 to powodzenia w obsłudze tego telefonu :)

A nie znam się aż tak na GTK3, a co jest z nim nie tak?

#6 2017-09-03 17:05:38

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,479

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing, kernel linux-pb, amdgpu (dla CIK), Plasma 5.13, Qt5.11, patche z POLAUR,

#7 2017-09-04 13:07:46

Viperoo
Użytkownik

mk napisał/a:

Hehe jakby to powiedział Linus Torvalds: "Nie ma czegoś takiego jak dobry kod C++" (pominąłem wulgaryzmy i sugestie o eutanazji programistów C++ ;)

Według Linusa C++ nie nadaje się do pisania "niskopoziomowych" rzeczy ale userspace to coś innego, ciekawe jakie ma zdanie o np. wykorzystywaniu obecnie Javascriptu w apkach desktopowych :D

mk napisał/a:

Tak mogę sobie zainstalować Sailfish albo jakiś inny wymarły system, na który nie ma aplikacji, i nikt ich tworzyć nie będzie... Na ten Librem 5 też nie ma na razie, ale na niego przynajmniej mogę sam coś napisać bo wystarczy mi wiedza na temat GTK/QT/cokolwiek i do tego dowolny język programowania, nie mam natomiast energii ani motywacji na naukę programowania pod platformę bez przyszłości...

Na Sailfish piszesz w Qt (qml) więc portowanie aplikacji na inne platformy nie powinno być takie trudne.

blog.szmijewski.pl

#8 2018-02-23 21:04:33

setter
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-02-23
Liczba postów: 1

A ja dla odmiany zamówiłem librem 5. Na początku pewnie będzie cięzko ale z czasem powstaną apki (Sam mam zamiar coś napisać).

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB