Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-11-24 11:15:37

mk
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-27
Liczba postów: 37

procesory AMD APU, które nadają się pod Linux?

Czy ktoś ogarnia temat kart graficznych w APU, po pobieżnym sprawdzeniu tematu wiedzę że niektóre modele nie nadają się pod Linuksa, a czy są jakieś które się nadają, a najlepiej żeby były obsługiwane przez AMDGPU?

#2 2016-11-24 12:57:40

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: procesory AMD APU, które nadają się pod Linux?

Mam w domu 2 takie karty:
- Pierwsza, którą spokojnie mogę polecić do "normalnego, biurowego" zastosowania, to AMD A6-4455M + HD Radeon 7500G. Działa to od przysłowiowego kopa. Jedyne co musisz ustawić, to akcelerację sprzętową jeśli chcesz. Oczywiście to jeszcze jest karta z serii Trinity, zatem amdgpu/-pro tu jej nie obejmuje.
- Druga, to jakiś E1-1200 z Radeon HD7310 (bodaj) i tego polecić nie mogę, jednakże raczej nie z przyczyn tego, że układ ten nie działa pod linuksem. Działać - działa. Niestety bardzo słabo wydajnie, a karta ma tendencje do przegrzewania się. Inna sprawa, że E1 to bardzo słabe procesory. To jest jednak jakaś bodaj 5 letnia staroć. Oczywiście nie ma mowy o amdgpu/-pro.

W zasadzie, ze współczesnych układów AMD to praktycznie każdy jest obsługiwany bez problemów. Kwestia jest tylko taka, że niektóre obejmują już, a innych nie amdgpu (oraz - co ważne - kernel, bo duża część sterowników AMD tu jest przeniesiona). Szczerze mówiąc, to informacja nt. amdgpu jest tak słaba, że w zasadzie niewiele wiadomo i za każdym razem należałoby się pytać AMD, czy dane APU/GPU łapie się na amdgpu, czy też nie. Zgodnie z zapowiedziami - od kernela 4.9 winny być obsługiwane wszystkie układy z serii GCN i żaden wcześnejszy. Obecnie nie są obsługiwane GCN pierwszej generacji na pewno. Z drugiej bodaj częściowo, a trzecia - chyba - w całości. Układy, które nie są oparte o GCN nie będą - przynajmniej wg aktualnej wiedzy - nigdy obsługiwane przez amdgpu/-pro.

Dzisiaj, gdyby mi przyszło kupować notebooka, to pewnie wybór ponownie padłby na jakiś z APU. I w zależności od tego na co byłoby mnie stać rozglądnąłbym się w pierwszej kolejności za takim, który ma co najmniej AMD A-8, lepiej A-9/10 lub A-12, jeśli się da, to FX lub A-PRO (choć z opisem jego różnie bywa i nie wiem, czy to jest 6, czy 7 generacja). Radeony w nich są co najmniej w wersji R-5, do R-9 (chyba, a co najmniej R-7). Musisz sprawdzić, bo misz-masz okropny. R-9 na pewno jest wspierane przez amdgpu/-pro nadto obsługiwane przez Vulcana. R-7 chyba jest już w całości objęte przez wsparcie amdgpu/-pro (ale diabeł będzie pewnie tkwił w szczegółach i kolejnym numerku HDxxxx). R-5 zdaje się, że ma być w całości objęte także amdgpu. To się praktycznie rozszerza z kernela na kernel. Jeśli nawet nie co jego nową wersję, to co dwie zwykle już tak.

PS: Jeśli szukasz, to jak najnowszych informacji i w zasadzie praktycznie wyłącznie na Phoronix i w AMD. Wszystko inne jest mocno nieaktualne.

PS2: Nie tak dawno był jakiś HP z A10+HD z serii 8xxx, czyli raczej na pewno na GCN. Z 8GB RAM kosztował na wyprzedaży ok. 1500,- pln. Wydaje się to być dobrą ceną.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2016-12-16 13:15:15

fafik
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-12-15
Liczba postów: 2

Zajrzyj na wiki gentoo: https://wiki.gentoo.org/wiki/AMDGPU
Mam APU AMD Athlon 5350, podstawka AM1, karta graficzna Radeon R3 (HD 8400) Sea Islands (KABINI).
Aby mieć wsparcie dla amdgpu muszę kompilować jądro. Korzystam z kernela linux-ck.
Xfce + compiz, przy rozdzielczości 1920x1200, zdarzają się przycięcia, ale na platformę która w stresie bierze 35W daje radę.
Odtwarzacz filmów mpv, ustawione dekodowanie sprzętowe, działa bezproblemowo.

#4 2018-01-30 10:21:23

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Staroć, ale może się komuś przyda: http://linux-pavbaranov.blogspot.com/20 … i-413.html. Kerneli obecnie nie trzeba kompilować nawet dla SI i CI by używać amdgpu. Inna sprawa, że każdy musi sobie ocenić, czy lepiej na tego typu GPU/APU chodzi sterownik ati, czy amdgpu.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB