Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-07-27 15:36:41

infomaniak
Zbanowany
Data rejestracji: 2015-09-12
Liczba postów: 68

Antergos - nie startują X

Jak w temacie - system Antergos aktualizowany na bieżąco. Środowisko graficzne Cinnamon. Po ostatniej aktualizacji w dniu wczorajszym system nie bardzo chce współpracować. Tzn. uruchamia się, startują poszczególne usługi, wszytko ok. Ostatni komunikat wyświetlany na monitorze to: "Started CUPS scheduler" który pojawia się kilkukrotnie a następnie już tylko znak zachęty - migający podkreślnik.
Zauważyłem że wstał serwer DLNA bo TV wyświetlił info o podłączonym serwerze. Pomyślałem zatem system wstał. I rzeczywiście w trybie konsolowym wszystko działa. Zalogowałem się, zaktualizowałem jeszcze raz - coś tam się pobrało i zainstalowało ale sytuacja nie uległa zmianie - sesja graficzna nie startuje.

Dzisiaj idąc po najmniejszej linii oporu zainstalowałem innego menagera sesji - zamieniłem lightdm który był na gdm i system wstał z sesją graficzną włącznie. Pytanie co zrobić aby przywrócić lightdm - jak go reinstalować i rekonfigurować  aby znowu działał.

z góry dzięki

Registered Linux User # 469143.

#2 2017-07-27 16:15:42

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,656

Odp: Antergos - nie startują X

Lightdm już bodaj nawet Ubuntu porzuca. Pomysł - nie korzystać z tego, czym się twórcy nie zajmują.
Drugi pomysł - zmienić greeter z tego Antergosowego (webkit2 bodaj) na gtk-greeter. Mniej problemów.
Pomysł trzeci - w istocie zastąpić lightdm, ale dla cinnamona, to chyba sensowniej mdm niż gdm, ale to Twój wybór. Ewentualnie zrezygnować w ogóle z DM jeśli masz wyłącznie jedno środowisko.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2017-07-27 16:18:06

krtommy
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-25
Liczba postów: 21

sprawdź czy jesteś wstanie uruchomić lightdm. W trybie konsolowym, z wyłączonym menażerem gdm (czy innym, którego teraz używasz zamiennie) uruchom polecenie:

sudo systemctl start lightdm.service

Jeśli zadziała, to poniższe polecenie powinno zapewnić automatyczny start lightdm:

sudo systemctl enable lightdm.service

PS. wyłączenie gdm:

sudo systemctl stop gdm.service

#4 2017-07-28 11:21:38

infomaniak
Zbanowany

gdyby lightdm startowało nie pisałbym tego posta

#5 2017-07-28 11:30:26

infomaniak
Zbanowany

pavbaranov napisał/a:

Pomysł trzeci - w istocie zastąpić lightdm, ale dla cinnamona, to chyba sensowniej mdm niż gdm,...

czy mdm występuje w oficjalnych repozytoriach czy tylko Aur?

#6 2017-07-28 11:42:47

pavbaranov
Administrator

infomaniak napisał/a:

czy mdm występuje w oficjalnych repozytoriach czy tylko Aur?

Czy doprawdy tak trudno to samemu sprawdzić wydając jedną (dosłownie) komendę w konsoli bądź posługując się dołączonym do Cinnamona przez Antergos programem pamac?

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#7 2017-07-28 11:54:19

infomaniak
Zbanowany

właśnie dlatego że w oficjalnych repo nie znalazłem - pozwoliłem sobie zadać pytanie.

#8 2017-11-01 00:41:44

infomaniak
Zbanowany

odgrzewam temat - jak widać po 3 miesiącach - po ostatniej aktualizacji podobna sytuacja spotkał mnie z gdm - system też nie chce się uruchomić  w trybie graficznym. Pomogło zainstalowanie lxdm. Ale pomysły na managery startu powoli mi się kończą. Co będzie jak lxdm stanie okoniem? Nie mam pomysłu. Da się jakoś rekonfiguracja 2 poprzednie tak żeby chciało wstać?

#9 2017-11-01 08:13:31

pavbaranov
Administrator

infomaniak napisał/a:

Da się jakoś rekonfiguracja 2 poprzednie tak żeby chciało wstać?

Rozumiem, że dalej używasz Cinnamon. W Antegosie - domyślnym DM dla wszystkich jest lightDM - on się dalej nie uruchamia? Komputer żony (taki Antegos+Cinnamon) cały czas chodzi stabilnie jak skała.
Generalnie - informacji brak:
- info o hardware (głównie GPU),
- logi systemowe z chwili, gdy nie podnosi się DM,
- log Xów,
- co objęła tajemnicza, "ostatnia" aktualizacja.

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB