Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-09-28 17:59:10

darek_ns
Użytkownik
Data rejestracji: 2017-09-07
Liczba postów: 3

Antergos problem z instalacją

Od rana walczę z instalacją systemu. Zależy mi na instalacji cinnamona. Niestety za każdym razem się wywala. Grub się zainstalował ale kompletnie mi nie podchodzi. Mate niby zainstalowany ale kończy się na czarnym ekranie.
Poniżej traść komunikatu:

"Nie można zainstalować paczek. Cnchi nie może kontynuować . Please reference the following number when reporting this error: 73299"

Wcześniej wywalało błąd: 72969.

Ktoś/coś bo ja nie mam pomysłu.

#2 2017-09-28 18:05:32

marcin82
Moderator
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 154

Odp: Antergos problem z instalacją

Korzystasz z najnowszego obrazu instalacyjnego, np. antegros-17.9-x86_64.iso?
https://antergos.com/try-it/

marcin82

#3 2017-09-28 18:09:27

darek_ns
Użytkownik

tak, wersja 17.9.

#4 2017-09-28 19:46:28

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,654

Sorry, ale musisz dać więcej, konkretnych, danych - z tego co podałeś absolutnie nic nie wynika.
BTW - Spróbuj arch-anywhere

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2017-09-28 20:38:25

darek_ns
Użytkownik

Jakie konkretnie informacje?
Generalnie Gnome i KDE - działa
Cinnamone i Mate - nie
Zastanawiam się czy problem nie tkwi w bibliotekach. Pytanie tylko w jakich?
Ewentualnie co mogło by być innego.
Sprzęt to Dell Inspiron 5000 series
8 giga ram.
System stawiany od nowa.
Na koniec dodam tylko, że do wczoraj Cinnamon śmigał jak szalony, dopiero po aktualizacjach grafiki się wysypał

#6 2017-09-29 06:41:29

dracorp
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-06
Liczba postów: 96

Użyj konsoli, pokaż logi z instalacji, z uruchomienia programu.

#7 2017-09-29 07:24:42

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,654

darek_ns napisał/a:

"Nie można zainstalować paczek. Cnchi nie może kontynuować . Please reference the following number when reporting this error: 73299"
Wcześniej wywalało błąd: 72969.

To jest jakiś błąd Cnchi. Obawiam się, że jedynie jego twórcy są w stanie załapać co się kryje pod numerem błędu. Przeglądnij czy nie ma takiego zgłoszenia, a jeśli nie ma - zgłoś: https://github.com/Antergos/Cnchi/issues. Obawiam się, że przez ten czas nie zainstalujesz za jego pomocą Antergosa + Cinnamon.

darek_ns napisał/a:

Mate niby zainstalowany ale kończy się na czarnym ekranie.
System stawiany od nowa.
Na koniec dodam tylko, że do wczoraj Cinnamon śmigał jak szalony, dopiero po aktualizacjach grafiki się wysypał

oraz informacje o tym, że GNOME i Plasma działają.
Wygląda na to, że problem występuje z aktualnym sterownikiem do grafiki lub serwerem Xów lub mesą (choć raczej tu jeszcze nie powinna mieć zastosowania) oraz Mate i Cinnamonem. Cóż ten ostatni jest rozwijany przez osoby pracujące na systemach gdzie core pochodzi z przełomu 2015/16. Być może tu pies pogrzebany.

darek_ns napisał/a:

Grub się zainstalował ale kompletnie mi nie podchodzi.

Pomijam, że to nic nie znaczy. Wcześniej na 99% też miałeś GRUBa, bowiem o ile Antergosa znam, to instaluje on domyślnie właśnie GRUBa. Do tego własny temat. To on prawdopodobnie Ci "nie podchodzi". Możesz zainstalować inny z AUR.

darek_ns napisał/a:

Ktoś/coś bo ja nie mam pomysłu

Ze szczupłego opisu wynika, że:
- problem tkwi w instalatorze (pierwszy),
- problem tkwi we współpracy Cinnamon (i MATE) z obecnymi sterownikami grafiki (drugi).
Pierwszy problem - jak wspomniałem, kwestia upstreamu. Drugi można prawdopodobnie obejść.
O ile znam Antergosa, to ten oprócz GNOME wszystkie inne środowiska instaluje bezpośrednio z serwerów Archa, a wystroje i ustawienia dla nich z serwerów własnych. Możesz spróbować:
- zainstalować jakieś małe środowisko (np. OpenBox jeśli taki wybór masz) i potem doinstalować Cinnamona (normalnie, przez pacmana) - tu obawiam się jednak, że pojawi się czarny ekran; jeśli tak się stanie downgrade sterownika grafiki, reszta jak poniżej,
- zainstalować GNOME i doinstalować Cinnamona, a o losach GNOME zdecydować później.
Drugie rozwiązanie ma tę zaletę, że zainstalują się paczki, które są na dysku instalacyjnym, czyli prawdopodobnie te, które działały u Ciebie z Cinnamonem. W /etc/pacman.conf tymczasowo zablokować możliwość aktualizacji sterownika grafiki, który spowodował u Ciebie wczoraj wysypanie się Cinnamona. Śledzić forum Antergosa i Archa nt. współpracy MATE i Cinnamona z tym sterownikiem.
Być może się uda.
BTW: Zastanawia mnie jedno - miałeś zainstalowanego Antergosa z Cinnamonem, błąd spowodowała aktualizacja sterowników grafiki, a Ty instalujesz od nowa Antergosa. Po co? Trzeba było zrobić downgrade sterownika i system powinien wrócić do działania.

EDIT:
Stop, rozpędziłem się z jednym. Problem wcale nie musi leżeć na styku Cinnamon/MATE vs. sterownik. Dwa środowiska, które Ci pracują - czyli GNOME oraz Plasma wykorzystują innego DM od Cinnamona i MATE, gdzie jest lightdm w dodatku z jakimś autorskim rozwiązaniem greetera (webkit2, jakoś tak). Ten ostatni dość często okazuje się być chimeryczny przy jakichś aktualizacjach związanych głównie z serwerem grafiki/sterownikami, ale nie tylko.
Możesz zatem zainstalować wersję z GNOME, zaktualizować, zainstalować Cinnamona. W GDM pojawić Ci się powinny bodaj 4 sesje: Gnome oraz Gnome-Wayland, oraz Cinnamon i Cinnamon z jakimś innym renderowaniem (nie pamiętam dokładnie). Zobacz, czy Ci się uruchomi Cinnamon.
Druga opcja, to zainstalowanie Antergosa z jakimkolwiek środowiskiem lub DM, które działają, ale które nie wykorzystują lightdm (np. Plasma winna Ci się domyślnie zainstalować z SDDM) lub doinstalować np. SDDM i je uruchomić jako DM. Znów sprawdź co się dzieje z Cinnamonem (oczywiście po jego instalacji).
Jeśli zainstaluje Ci się jakikolwiek Antergos, ale będziesz miał "czarny ekran" (o ile dobrze czytam to jest to np. MATE), to uruchom system do naprawy (zob. np.: http://linux-pavbaranov.blogspot.com/20 … ienie.html) i zmień DM - zobacz, czy problem przestał istnieć. Możesz też podać logi z takiego bootowania (warto zainstalować np. pastebinit) - możliwe, że z nich się coś dowiemy.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB