Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-05-27 11:27:51

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,653

Czego pragnę, czyli daj mi PKGBUILD

Pomimo tego, że w repozytoriach Archa jest duże bogactwo paczek, które nadto rozszerzone jest o AUR oraz tzw. repozytoria nieoficjalne, to zawsze zdarzy się, że brakuje nam czegoś, bądź coś co jest chcielibyśmy zmienić.
Na naszym forum (choć piszę wyłącznie za siebie) jest kilka osób, które potrafią napisać skrypt budujący archową paczkę. Piszcie zatem tutaj "zamówienia" na PKGBUILDy. Nie obiecuję, a już na pewno za innych, że każdy pomysł zostanie natychmiast "załatwiony".

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#2 2017-06-09 20:31:40

jaras67
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-15
Liczba postów: 9

Odp: Czego pragnę, czyli daj mi PKGBUILD

Jak zrobić PKGBUILDA z takiej paczki deb https ://www.deltamediaplayer.com/pl/download-player-pl

HP Pavilion 15-CK001 i5 8250U, 16GB RAM, Nvidia  940MX

#3 2017-06-10 18:08:57

dracorp
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-06
Liczba postów: 96

https://aur.archlinux.org/packages/delta-media-player/ nie wiem na ile będzie działać. Bo jest podlinkowany do bibliotek których nie ma w aktualnym Archu. Może są w testing.

#4 2017-06-10 18:45:37

pavbaranov
Administrator

Piotrek - jako optdepends musisz dać libevent. W wersji 2.1 winna już być niebawem (jest w staging, czyli czeka na jakieś przebudowanie). Dzisiaj ta paczka, nie będzie działać.
Tej paczce brakuje też libngsp i nie bardzo wiem, co to dostarcza. W Debianie takiej biblioteki brak. Błąd zgłasza się przynajmniej na obecnej wersji libevent.
PS: Robienie w PKGBUILD dowiązań innych wersji bibliotek do wymaganych przez program nie jest najlepszym pomysłem i może potem powodować błędy przy aktualizacjach.

EDIT:
Ok, w PKGBUILD należy usunąć:

ln -s libevent_pthreads.so libevent_pthreads-2.1.so.6
  ln -s libevent.so libevent-2.1.so.6
  ln -s libevent_openssl.so libevent_openssl-2.1.so.6

Dodać jako depends libevent.
I działa, ale trzeba poczekać na aktualizację tej ostatniej paczki.

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2017-06-10 21:01:35

dracorp
Użytkownik

W sumie mogę porzucić na rzecz jaras67. @jaras67 chętny?

Symlinków nie mogę usunąć bo właśnie libngsp odwołuje się do nich (ldd), tzn. do tych wersji. Lepiej jakby były źródła. A namcap nie zgłaszał zastrzeżeń do brakującego libevent. W końcu pochodzi z core repozytorium.

Ostatnio edytowany przez dracorp (2017-06-10 21:05:00)

#6 2017-06-10 21:55:45

pavbaranov
Administrator

dracorp napisał/a:

Symlinków nie mogę usunąć bo właśnie libngsp odwołuje się do nich (ldd), tzn. do tych wersji.

No, tyle, że zobacz co się dzieje. Zainstalowana paczka delta-media-player. W staging jest już libevent 2.1.8. Jego instalacja powoduje:

błąd:  nie udało się dokonać transakcji (konfliktujące pliki)
libevent: /usr/lib/libevent-2.1.so.6 znajduje się w systemie plików
libevent: /usr/lib/libevent_openssl-2.1.so.6 znajduje się w systemie plików
libevent: /usr/lib/libevent_pthreads-2.1.so.6 znajduje się w systemie plików
Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.

Pomijam już, że skoro jakaś aplikacja chce określonej wersji biblioteki, to taka winna jej być dostarczona, a nie sztucznie podlinkowana, ale zbudowanie dzisiaj paczki z PKGBUILDu, który dałeś powoduje brak możliwości nadchodzącej aktualizacji systemu. Po prostu PKGBUILD, który dałeś jest nieco zbyt wczesny w stosunku do systemu. Dzisiaj nie istnieje możliwość przebudowania tej paczki i zbudowania prawidłowej paczki Archa. Po aktualizacji libevent i po usunięciu tych symlinków - będzie ok (działa, sprawdziłem).

Kiedy już libevent 2.1 trafi do repozytoriów, będziesz miał "odwrotny" błąd - paczka delta-media-player zostanie zbudowana, jednakże próba instalacji wywoła błąd:

błąd:  nie udało się dokonać transakcji (konfliktujące pliki)
delta-media-player: /usr/lib/libevent-2.1.so.6 znajduje się w systemie plików
delta-media-player: /usr/lib/libevent_openssl-2.1.so.6 znajduje się w systemie plików
delta-media-player: /usr/lib/libevent_pthreads-2.1.so.6 znajduje się w systemie plików
Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.
==> OSTRZEŻENIE: Nie udało się zainstalować zbudowanych pakietu(ów).

Tak, czy inaczej - obecny PKGBUILD jest wadliwy.

Namcap niekiedy się myli przy przebudowaniu paczek.

Źródła libevent 2.1-8 otrzymasz:

asp export libevent && makepkg -o

#7 2017-06-11 12:16:55

dracorp
Użytkownik

Ok, masz rację. Wypuściłem drugi release ale nie działa z aktualnym systemem :)

#8 2017-06-11 12:25:06

pavbaranov
Administrator

Musisz poczekać kilka dni. Od 9.06. libevent 2.8 jest w staging: http://mirror.f4st.host/archlinux/staging/os/x86_64/ - pewnie zatem czeka na przebudowę czegoś i dopiero wówczas wejdzie. Możesz dać przy libevent oznaczenie minimalnej wersji na 2.8 i będzie się budować dopiero po jej wprowadzeniu do repo. Do tego czasu się nie zbuduje. W PKGBUIILD możesz też dać komentarz, że będzie się to budować dopiero, gdy odpowiednia wersja libevent trafi do repozytorium. Przynajmniej nie będziesz miał głupich komentarzy, czy maili.

PS: A teraz śmiesznostka: https://packages.debian.org/search?suit … s=libevent. Nie mam Debiana/*buntu, ale jak oni chcą zrobić, by to pracowało w tym systemie nie dostarczając jednocześnie odpowiedniej wersji libevent - nie mam pojęcia.

#9 2017-06-11 13:26:52

dracorp
Użytkownik

Te biblioteki są w pakiecie. Usunąłem je bo niektóre były w konflikcie.

#10 2017-07-11 17:09:41

Felix
Użytkownik
Data rejestracji: 2017-07-11
Liczba postów: 1

Witam, potrzebuję sterownik do drukarki Brother DCP-J100. Na aur znajduje się jedynie do J105.
http://support.brother.com/g/b/download … all&os=128
Z góry dzięki.

#11 2017-07-12 06:45:49

pavbaranov
Administrator

@Felix - Wprawdzie udało się na IRC, ale opis zamieszczam: https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=523

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB