Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-02-08 13:38:53

Daniello
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-11-11
Liczba postów: 27

SSD + Arch [SOLVED]

Witam,

Kupiłem SSD do laptopa i na niedługo planuję stawiać system. Będzie tam Win7 ( 40GB ) i reszte chcę poświęcić na Arch'a.
Nigdy nie miałem tego typu dysku ( tymbardziej systemowego ) więc chciałbym zapytać, czy instalacja systemu to tak na prawdę taka sama konfiguracja jak przy standardowym "talerzu", czy trzeba coś kombinować z usunięciem SWAP itp... Bo o ile kilka lat temu technologia wchodziła na rynek to słyszałem ze żywotność spadała przy SWAP a teraz to się kompletnie nie orientuję jak to wygląda w praktyce.

System wykorzystywany do prowadzenia dokumentacji w pracy, oglądania filmów i słuchania muzyki. Podejrzewam, że przy tym SWAP zostanie nietknięty.

Sprzęt to I5 520M + 4GB RAM

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Daniello (2017-02-24 14:12:35)

#2 2017-02-08 14:08:15

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,654

Odp: SSD + Arch [SOLVED]

Myślę, że zacznij od tego: https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives
Jeśli obawiasz się o ów SWAP - przy 4GB zawsze możesz po prostu zrobić bez SWAPa i zobaczyć jak sobie system radzi. Jeśli będziesz widział, że potrzebuje, możesz sobie zrobić swapfile'a: https://wiki.archlinux.org/index.php/Swap#Swap_file - nie musisz dla niego robić odrębnej partycji, a rozmiar też sobie możesz łatwiej dostosować niż w przypadku odrębnej partycji SWAP i dodatkowo można go zmieniać.
Też nie miałem takiego dysku, jedyne co wyczytałem, to że najlepiej mieć dla SSD planistę noop (jest w każdym kernelu, choć nie jest domyślna, zatem - jeśli ktoś to potwierdzi - to musisz przekazać kernelowi przy uruchamianiu, by korzystał z tego planisty).

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2017-02-08 15:52:05

dracorp
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-06
Liczba postów: 96

Ja pewnego razu po prostu kupiłem SSD, przeniosłem na niego system i od tej chwili działałem już na "nowym" systemie. Jedynie drobne modyfikacje w grub i fstab.

Ostatnio edytowany przez dracorp (2017-02-08 15:53:14)

#4 2017-02-08 16:36:29

slawul
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-02-24
Liczba postów: 28

Witam

Skoro poruszono temat SSD to doczepię się gdyż na dniach spodziewam się dostawy laptopa i w nim będzie SSD. Planuję zainstalować Archa na partycji f2fs  - ten typ partycji jak wiadomo jest to system plików dla pamięci flash jaką jest SSD i tylko jedno mam pytanie - jak to jest z partycją /boot? gdyż przy systemie partycji f2fs słyszałem że system potrzebuje oddzielnej partycji i najlepiej na ext2 /boot jest umieszczany. Czy coś wiecie na ten temat?

Pozdrawiam wszystkich.

#5 2017-02-08 16:59:01

pavbaranov
Administrator

@slawul: Myślę, że chodzi Ci o to, co w ostatnim "Warning" tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/F2FS. O potrzebie oddzielnej /boot nie słyszałem.

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#6 2017-02-08 17:03:52

ludvick
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-09-18
Liczba postów: 12

Daniello

Od kilku lat korzystam z dobrodziejstwa SSD i jestem bardzo zadowolony... Wprawdzie pierwszy dysk SSD, jaki miałem, padł (to był dysk OCZ z ext4 na pokładzie; na szczęście firma wymieniła na nowy bez kosztów);
Na obecnym dysku Kingston 256GB, mam Archa w takiej konfiguracji:

sdb      8:16   0 230,4G  0 disk
├─sdb1   8:17   0    64M  0 part /boot
├─sdb2   8:18   0  20,5G  0 part /
└─sdb3   8:19   0 209,9G  0 part /home

- partycja /boot - to u mnie ext4
- pozostałe dwie partycje / (root) i /home - f2fs

Wszystko działa szybki i sprawnie;

Poza tym, jak widzisz, nie mam swapa - i też nie widzę żadnych problemów z tego tytułu.
Wydaje mi się, że przy obecnych wielkościach ramu, swap nie jest konieczny, żeby nie powiedzieć, zbędny; przy czym, praktycznie nie korzystam z hibernacji, ale i tak chyba działa poprawnie

slawul:

Tak, f2fs wymaga partycji /boot, bo inaczej kernel nie rozpozna systemu plików - z tego, co mi wiadomo, póki co, nie ma tego systemu w kernelu... U mnie tak było, że "gołey" f2fs nie został rozpoznany...

Ostatnio edytowany przez ludvick (2017-02-08 17:10:41)

#7 2017-02-08 17:22:52

pavbaranov
Administrator

To podrążmy ten temat konieczności partycji /boot.
W przywołanym przez mnie linku jest napisane:

If your bootloader does not support F2FS, create a separate /boot partition using a filesystem that it does.

Innymi słowy jeśli bootloader ma wsparcie dla F2FS, to osobna partycja /boot nie jest konieczna, a i tak - wg tego wiki - jeśli stosujemy GRUB (który takiego wsparcia nie ma), to należy zmienić wartość root=/dev/sdXx w pliku /boot/grub/grub.cfg na root=UUID=xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx i w miejsce xów wstawić to co poda nam komenda blkid.
Potrzebna ta /boot zatem, czy nie?

#8 2017-02-08 17:27:10

Daniello
Użytkownik

Dziękuję za wszystkie informacje. Dysk właśnie zainstalowałem więc będę się zabierał za system. W sumie jak u Ciebie ludvick wszystko działa i masz /boot z ext4 to chyba zrobię tak samo. W końcu ta partycja wykorzystywana jest tylko przy rozruchu...

Edit:

@pavbaranov: no właśnie...co tu robić ;)

Ostatnio edytowany przez Daniello (2017-02-08 17:28:35)

#9 2017-02-08 17:30:56

slawul
Użytkownik

Daniello ja bym postawił /boot na ext2 jest szybszy - podobno i bez journalingu tylko wydziel właściwą wielkość.
To ja też pytam - potrzebny oddzielny /boot czy nie?
Odpowiem jak sam sprawdzę podczas instalacji Archa, chyba że ktoś mnie ubiegnie.

#10 2017-02-08 18:16:34

pavbaranov
Administrator

Daniello napisał/a:

@pavbaranov: no właśnie...co tu robić ;)

Postawiłbym dokładnie tak jak w wiki Archa. Nie wystartuje - jest rozwiązanie. Generalnie jestem bardzo słabo przekonany do robienia partycji wówczas, gdy nie jest to absolutnie konieczne/użyteczne.

EDIT:
To tak jeszcze po sprawdzaniu różnych rzeczy dotyczących f2fs:

ludvick napisał/a:

f2fs wymaga partycji /boot, bo inaczej kernel nie rozpozna systemu plików - z tego, co mi wiadomo, póki co, nie ma tego systemu w kernelu...

Jeśli chodzi o rozpoznawanie f2fs przez kernel i zaimplementowanie dla niego w nim wsparcia - to co najmniej w 4.9.x - jest (linux-lts nie sprawdzałem). Ewentualna potrzeba /boot wynika prawdopodobnie wyłącznie z przyczyn leżących po stronie bootloadera.

#11 2017-02-09 17:59:29

Daniello
Użytkownik

Dzięki za wskazówki. Postawię na f2fs i sprubuję bez /boot. Jak nie poleci to zrobie /boot na ext2.

Na razie nie było czasu się zająć a jutro wyjazd. Może na weekend ogarnę to dam znać jak poszło.

Dzięki wszystkim

#12 2017-02-10 17:03:05

slawul
Użytkownik

Nowy laptop z SSD i też miałem dylemat jak wcześniej w końcu po lekturze F2FS - ArchWiki jak również u źródła F2FS Wiki postawiłem Arch Linuksa wg. schematu /boot - ext2, / - f2fs , /home - f2fs i wszystko ładnie śmiga.

#13 2017-02-12 16:33:22

mk
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-27
Liczba postów: 37

Ja używam btrfs z takimi opcjami

noatime,compress=lzo,ssd,space_cache,discard

~dwa lata, żadnych problemów. Mam oddzielną partycję EFI oraz swap. Swap chyba nigdy nie użyty ;) A co do samych dysków to ich żywotność kilka lat temu drastycznie wzrosła, http://www.dobreprogramy.pl/Do-usmierce … 61668.html

#14 2017-02-24 10:34:27

Daniello
Użytkownik

Witajcie,

Udało się postawić system z takim układem:
sda1 /boot - btrfs
sda2 /root - f2fs + LUKS

Wszystko działa, śmiga, że aż huczy :) Bez SWAP'a ale wydaje mi się, że nie będzie w ogóle wymagany :)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Daniello (2017-02-24 14:20:07)

#15 2017-02-24 11:36:33

pavbaranov
Administrator

Uprzejmie proszę o trzymanie się zasady: jeden wątek = jeden problem. Innymi słowy sprawa skalowania oraz połączenia siecioweg - do odpowiednich, nowych wątków.
Jeśli uznajesz kwestię instalacji na SSD rozwiązaną, to tak oznacz wątek, a my zamkniemy.

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB