Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-11-17 14:25:42

mk
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-27
Liczba postów: 37

Arch server

Tak wiem, na serwery jest Centos i Debian i Ubuntu nawet... ale ja i tak chcę Arch'a. Będzie to serwer z przeróżnymi usługami głównie webowymi - git, gitlab, webmail, mattermost, odpalanie developerskich kontenerów, kilku(nastu) userów.

Moje pytanie brzmi:

Czy ktoś kiedyś, gdzieś próbował używać Arch'a na serwerach? Jakie doświadczenia?

#2 2016-11-20 14:16:18

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: Arch server

Akurat wpadło mi w ręce coś takiego: http://pragmaticlinux.org/features/prag … ux-server/. Może Cię zainteresuje i może jest to gotowe rozwiązanie. Sam Pragmatic bazuje na Archu.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2016-11-20 23:07:38

mk
Użytkownik

Oo ciekawy projekt ale strasznie młody, wiki praktycznie puste, ale jeśli nie wybiega bardzo poza Arch'a to nie jest problem... Będę się musiał przyjrzeć.

#4 2016-11-21 11:40:51

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Ten projekt istnieje już jakieś 1 1/2 roku. Nie jestem przekonany, czy w części "serwerowej" nie próbuje przywrócić czegoś, co kiedyś istniało pod nazwą ArchServer. Ten ostatni jest już zamknięty, ale może w archiwum coś będzie dla Ciebie interesującego: http://web.archive.org/web/201311240721 … erver.org/ a najwięcej informacji znajdziesz - jak zwykle na wiki: https://wiki.archlinux.org/index.php/Server. Na BBS Archa również masz oddzielną grupę, która tym się zajmuje: https://bbs.archlinux.org/viewforum.php?id=8

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2016-11-21 14:25:07

mk
Użytkownik

Na pierwszy ogień idzie zwykły Arch, wszelkie dystrybucje pochodne przetestuję w czasie późniejszym - brak czasu. Na razie i tak jest to faza testowa. Jedyne w czym widzę zagrożenie to że po upgrade kernela server nie wstanie... ale 100% pewności nie daje żadne distro. Dramatu nie ma bo server mogę zawsze zbutować z kernelem z dysku sieciowego... system bazowy to będzie absolutne minimum - ssh + firewall, wszelkie usługi zapakuje do Qemu i/lub kontenerów. Partycję root chcę postawić na btrfs i snapshotować przed każdą zmianą - pacman czy zmiany w /etc, tak żeby łatwo było przywrócić system do poprzedniego stanu po uruchomieniu go z sieciowym kernelem... Co kilka godzin chcę robić backup systemu + dane...

Zanim maszyna stanie się w pełni produkcyjna postawię identyczną na zapas - znaczy load balancing. Dodatkowo chcę postawić zapasowy serwer w domu za +10zł dostanę statyczne IP :) Upload mam 10Mb no ale to miało by być na wypadek gdyby na raz padły oba główne serwery... Nawet widziałem na allegro fajny serwer 16 corów / 32 GB ramu za pięć stówek tylko to pewnie hałasuje jak mały odrzutowiec i niewiele mniej pali...

What cloud possibly go wrong?

Ostatnio edytowany przez mk (2016-11-21 14:25:34)

#6 2016-12-12 01:05:35

barthalion
Developer
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 219

Zarówno moje serwery (1 prywatny, 2 w pracy) i cała infrastruktura archlinux.org (~10 maszyn) działa na Archu. Nie różni się to niczym od każdej innej dystrybucji – tak samo trzeba aktualizować, rebootować i patrzeć czy w nocy nie padło. Czasem nawet uważam, że Arch jest stabilniejszy na serwerze niż na desktopie, np. dlatego, że usługi i biblioteki ciężko schrzanić w porównaniu do KDE czy Xorga.

Niemniej prawda jest taka, że każdy admin szanujący swój czas postawi Debiana/Ubuntu/CentOS-a, bo są popularniejsze, a dwa pierwsze umożliwiają automatyczną instalację poprawek bezpieczeństwa, co może nie zawsze jest rewelacyjnym pomysłem, to w przypadku małej trzódki nie ma większego znaczenia.

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB