Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-10-31 22:04:20

ludvick
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-09-18
Liczba postów: 12

twardy dysk jako serwer

Witam.

Mam następującą kwestię do rozstrzygnięcia:

Do laptopa (z Archem) mam podłączony przez USB dodatkowy dysk 2 TB z plikami muzycznymi (pliki FLAC, stąd wielkość dysku 2 TB).
Obecnie, żeby posłuchać muzyki przez telewizor (lepszy dźwięk niż z laptopa), muszę przełączać ten dodatkowy dysk - laptop <-> telewizor...

Wiem, że istnieje możliwość wykorzystania, np., raspbery pi z podłączonym dyskiem z muzyką, jako serwera i  wtedy wszystkie sprzęty mają dostęp do jego (dysku) zawartości przez wifi.

Ciekawi mnie, jak (bo chyba nie jest to kwestia "czy")  "ogarnąć" taki serwer przy pomocy mojego systemu, tzn., dysk byłby podłączony do laptopa i udostępniony innym sprzętom...

Niestety, nigdy nie studiowałem informatyki, a moja wiedza z zakresu serwerów jest, powiedzmy, "słaba"...
Nawet nie wiem od czego zacząć... a jedyne, co chodzi mi po głowie, to putty, ssh, ale jak i co, to już nie za bardzo... a może jest lepsze rozwiązanie?
Jeśli ktoś mógłby podpowiedzieć, co musiałbym zainstalować w Archu i jak zorganizować serwer dostępny przez wifi, to będę wdzięczny.

Dodam, że posiadam internet z jak z NETII (mój dostawca, to Petrotel z Płocka, ale jest to grupa NETIA, więc osprzęt - i pewnie źródło netu to właśnie NETIA).
Ponadto Petrotel/NETIA daje opcję NETIA-Spot, czyli możliwość utworzenia i korzystania z sieci lokalnej.

Przy okazji, jaki system plików powinien mieć taki dysk/serwer?

Z góry wielkie dzięki za wszelkie wskazówki i informacje.

Ostatnio edytowany przez ludvick (2016-10-31 22:35:48)

#2 2016-11-01 13:05:22

Hepita
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-05-05
Liczba postów: 15

Odp: twardy dysk jako serwer

Może samba? U mnie śmiga coś takiego, dostęp jest z linuksów, windowsów, androidów... nie wiem tylko, czy telewizor się do tego dostanie - przed całą zabawą najpierw warto by było poszukać w ustawieniach jakie są opcje zdalnego dostępu do plików.

Dostawca internetu nie ma tu nic do rzeczy, bo wszystko idzie przez sieć lokalną.

Ostatnio edytowany przez Hepita (2016-11-01 13:10:00)

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB