Nie jesteś zalogowany na forum.

#26 2016-10-23 10:24:37

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: Problem z instalacją gkrellm w Antergos

Dalibóg, możesz mi powiedzieć co ma plik gnome-gkrellm.desktop, którego zadaniem jest automatyczne uruchomienie aplikacji przy starcie systemu do tego czy ikona pojawia się w menu?

Żaden problem, by taki plik zrobić i do autostartu dodać, ale nie o tym był ten wątek.

Same źródła programu nie dostarczają takiego pliku, zatem powstała paczka nie będzie go zawierać. Jednocześnie opiekun paczki w Archu nie uznał konieczności dodania go do paczki.

Sprawdziłem te ikony Glass v.3. Coś jest w nich skopane, albowiem system nie widzi ikony gkrellm.svg. Można to byłoby pozmieniać, jednakże ze względu na licencję na jakiej autor udziela swej pracy, nie bardzo mogę to zrobić.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#27 2016-10-23 10:40:56

Kx_liner
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-10-25
Liczba postów: 152

Ja nie wnikam w to " co ma plik gnome-gkrellm.desktop, którego zadaniem jest automatyczne uruchomienie aplikacji przy starcie systemu " i nie wiem jak można go zrobić, bo tego nie omawialiśmy. Wiem tylko tyle, że w Antergosie takiego pliku nie było i Gkrellm był również niewidoczny dla systemu, bo nie mogłem go ustawić w menu programów startowych. Startował tylko z poziomu terminala.
Wiem również, że nie o tym był wątek i wiem, że jako Administrator możesz nie należące do tego wątku posty usunąć. Wydawało mi się jednak, że winien Ci jestem pewne informacje z pokładu prawidłowo działającego systemu z którego nie trzeba dobijać się do murów twierdz developerów i opiekunów pakietów.

Używam środowiska Plazma + Lenovo ThinkPad T520 Intel Core i5

#28 2016-10-23 11:11:50

pavbaranov
Administrator

No, ale to jest Twój problem, że w coś nie wnikasz. Niestety Arch jest dla tych, którzy wnikają :)
Plik gkrellm.desktop dla autostartu:

[Desktop Entry]
Version=1.0
Name=Gkrellm
Name[en_GB]=System monitor package for Gtk2
Name[pl]=Monitor systemu dla Gtk2
Exec=gkrellm
Terminal=false
Type=Application
OnlyShowIn=GNOME;Unity;
X-GNOME-Autostart-Phase=Initialization

Cały problem z tym wątkiem leży jednak w... niewłaściwym postawieniu tematu. W poście inicjującym temat napisałeś: Ikona tego programu jest niewidoczna w menu.
Coś takiego jest zrozumiałe jako: masz pozycję "gkrellm" w menu, ale nie masz ikony, czy w Gnome 3 bardziej masz "puste miejsce", z którego możesz wywołać gkrellm, ale nie masz ikony, a nie, że chodzi Ci o to chcesz uruchomić gkrellm z autostartu. To ostatnie załatwilibyśmy od razu. Zwróć uwagę, że w całym wątku sformułowanie o braku możliwości dodania gkrellm do programów startowych pojawia się dopiero w Twoim ostatnim poście. Cały czas natomiast próbujemy zmusić Gnome by zobaczył nieszczęsne gkrellm.svg.

Faktem jest natomiast, że w Archu gkrellm nie jest widoczny w menu (brak pliku gkrellm.desktop w /usr/share/applications/). Nie wiem jakie są powody tego, być może to, że jak praktycznie każdy monitor systemu, autor uznał, że gkrellm będzie uruchamiany wraz ze startem środowiska (właśnie przez jakiś autostart). To ostatnie można rozwiązać na kilka sposobów, a to jest Arch, gdzie nie narzuca się rozwiązań, a jedynie daje możliwość.

Cały "problem" z brakiem widoczności gkrellm w menu załatwić natomiast mógłby prawdopodobnie następujący plik:

/usr/share/applications/gkrellm.desktop
--------------------------------------------------------------------------
[Desktop Entry]
Version=1.0
Name=Grkellm
GenericName=System monitor
GenericName[pl]=Monitor systemu
Comment=System monitoring for Gtk DE
Comment[pl]=Monitorowanie systemu w środowiskach opartych o Gtk
Exec=gkrellm %u
Icon=gkrellm
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=true
Categories=GNOME;GTK;System

Jak wspomniałem - nie wiem co powoduje, że autor paczki nie stworzył takiego pliku i nie dodał do paczki, ale nie do mnie to pytanie. Mogę jedynie przypuszczać, że wyszedł z założenia, że program nigdy nie będzie uruchamiany z menu.

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#29 2016-10-23 11:55:15

Kx_liner
Użytkownik

Masz rację - nie szukałem, tylko postawiłem temat na Forum licząc na to, że już ktoś zetknął się z tym problemem. Może i źle postawiłem temat, ale było to spowodowane tym, że kiedy ikona była widoczna, to w ustawieniach GNOME mogłem go dodać do autostartu. Tutaj nie mogłem tego zrobić. Dziwiło mnie jednak to, że u Ciebie w środowisku Plasma wszystko było OK, a u mnie kiszka :(

Wertowanie dokumentacji Archa też wymaga poprawnego postawienia zapytania, a ja nie miałem pojęcia od czego zacząć.

Teraz mam dwa wyjścia:

1. Znowu wracać do krnąbrnego Antergosa i sprawdzać czy Ty masz rację (zakładam, że masz bo Twoja wiedza budzi respekt)
2. Pozostać w tym systemie, który działa bez zarzutu, czyli w Korora Linux.

Jakbym miał jeszcze jednego kompa do eksperymentów, to bym chyba się skusił na pierwszą możliwość. Mam jednak robotę na lapka i muszę dać jej priorytet.

#30 2016-10-23 13:04:14

pavbaranov
Administrator

Wojtek - chcesz znać moją radę - jeśli chcesz mieć Archa (może być i Antergos) to zainstaluj go sobie jako bądź to drugi system, bądź to na VB. To co napiszę, nie chciałbym, być przyjął jako jakąkolwiek ujmę dla Ciebie - ot, czyste stwierdzenie faktu: gdy będziesz miał Archa (Antergosa) jako system podstawowy, to będziesz się męczył. To dystrybucja, która wymaga od użytkownika odpowiedniej wiedzy. Znajomość tejże, choćby na poziomie; wiedzieć o co pytać, jak stawiać problem jest po prostu elementarna. Ty potrzebujesz systemu, który nie dość, że działa zaraz po instalacji, to jeszcze w sposób, który chcesz, akceptujesz itd.
Stąd - wg mnie - optymanym wyborem dla Ciebie jest np. OpenSUSE, czy OpenMandriva (wydaje się, że szczególnie ta pierwsza). Oprócz tego, że w istocie działa to OTB, to masz jeszcze dodatkowe, proste narzędzie administracyjne (YaST2). Oprócz repozytoriów oficjalnych masz od groma nieoficjalnych (coś jak PPA). Obecnie wychodząca wersja Leap 42.2 (brać betę, bo już jest) będzie oferowała wsparcie - obojętne dla Plasma, czy Gnome przez najbiższych 18 miesięcy, czyli do czasu pojawienia się nowych LTSów w tych środowiskach (innymi słowy w przypadku Plasmy masz 5.8, w Gnome 3.22). Jeśli chcesz mieć wydanie ciągłe - instalujesz/przechodzisz na Tumbleweed i cieszysz się wciąż nowymi aplikacjami.
Arch dla Ciebie, obecnie, służyć może wyłącznie jako testowe narzędzie do uczenia się obsługi linuksa. W wolnej chwili. Inaczej będziesz się mocno z nim boksował, a przecież nie temu ma służyć korzystanie z systemu. Ja przeszedłem na Archa, bo z poprzednią dystrybucją zacząłem się boksować :) i Arch okazał się być strzałem w 10. Nie każdy jednak musi.

Dlaczego nie Korora? Bo jest oparta o Fedorę, oferując tym samym, krótsze wsparcie. Potem - choć ponoć dawno nie było - to jednak mogą wrócić problemy z aktualizacją tego systemu do nowszej wersji. To jednak Twój wybór - ja do niczego nie namawiam, ani też nie próbuję twierdzić, że masz zmienić dystrybucję. Całe szczęście to linux i każdy może korzystać z tego, co jest dla niego lepiej dostosowane.

Nie przeceniałbym mojej wiedzy. Zwłaszcza jeśli chodzi o Gtk.

#31 2016-10-23 13:27:18

Kx_liner
Użytkownik

W Linuksie grzebię sie już od wielu lat. Zaczynałem od Fedory FC2 lub 3. Obecnie aktualizacja do kolejnej wersji jest rozwiązana rewelacyjnie https://kororaproject.org/support/docum … ing-korora.
Robiłem takie aktualizacje z sukcesem.
Długo korzystałem z Manjaro i dlatego przymierzałem się do Antergosa.
SuSe przerabiałem, ale nie lubię, strefę Mandrivy też przerabiałem i wróciłem do Fedory.

Nie jestem kompletnym idiotą w dziedzinie Linuxa, a widzę że takie wrażenie odebrałeś.

#32 2016-10-23 14:13:01

pavbaranov
Administrator

Co do ostatniego - absolutnie wadliwy wyciągasz wniosek.
Po prostu uważam, że każdy z nas (tj. z linuksowej społeczności) winien sobie dostosować dystrybucję taką, która mu najlepiej pasuje. Cenię Fedorę za wkład w rozwój linuksa, ale jej nie używam, albowiem nie spełnia moich kryteriów, które mi służą do wyboru dystrybucji. Są także dystrybucje, których nie cenię, ale mniejsza o ich nazwy. Jeśli Tobie pasuje Fedora/Chapeau/Korora - używaj. Z Manjaro na Archa przesiadka wydaje się być czystą przyjemnością, jednakże Arch - mimo wszystko - to inny świat. Tam jest easy tu jest dirty :) Tam podają obiad na tacy, tu trzeba sobie nie tylko obiad samemu zrobić, ale często i tacę :)

Aha, by nie było niedopowiedzeń - u mnie w Plasma 5 - również nie istnieje pozycja gkrellm w menu (i nie może istnieć z braku pliku, który powiadomiłby o tym środowisko). Po prostu inaczej uruchamiam programy (porównanie w tym zakresie Plasma 5 z jego kilkoma sposobami wywoływania programów w stosunku do Gnome 3 jest po prostu nieporozumieniem). Mea culpa. Zapomniałem też jak wygląda Gnome 3 (i dlaczego go m.in. nie używam :)). Gdzieś mi z pierwszego Twojego wątku umknęło: nie mogę go odnaleźć na liście programów. Gdybym sobie wcześniej przypomniał, nie byłoby nieporozumienia. A tak, szukałem sposobu na prawidłowe wyświetlanie ikony, a nie na pojawienie się programu w menu.

#33 2016-10-23 14:42:52

Kx_liner
Użytkownik

W takim razie zaszło podwójne nieporozumienie ;)

#34 2016-10-24 16:07:23

pavbaranov
Administrator

Natomiast nie liczyłbym na to, że zgłoszony przez Ciebie błąd na bugzilli Archa w jakikolwiek sposób zostanie "rozpoznany" pozytywnie.
Od początku - paczka gkrellm nie jest paczką Antergosa - tu w ogóle nie ma sensu interweniować, albowiem oni tego nie rozprowadzają. Paczka jest archowa.
Arch robi paczki jak najbliższe źródłu. Nie inaczej jest z gkrellm, którego autor (programu, nie paczkowania) nie uznał, że koniecznym jest jakieś ułatwianie sprawy przez tworzenie plików *.desktop choćby.
Program jest prawidłowo spaczkowany i działa prawidłowo.
Do użytkownika zależy jak go chce wprowadzić do autostartu, a stosowne wiki jest w Archu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Autostarting

#35 2016-10-24 19:13:21

Kx_liner
Użytkownik

Właśnie. Trzeba pogrzebać w wiki Archa i trzeba też wiedzieć jak grzebać. Miałem nadzieję, że w dialogu z Tobą nauczę się tego. Skończyło się na tym, że uznałeś ten przypadek za beznadziejny i ja wróciłem do Fedory. Do nauki trzeba czasu i cierpliwości zarówno dla nauczyciela, jak i ucznia.
Zaszło nieporozumienie,bo ikona przesłoniła nam pole widzenia i ... :)
Cieszę się, że masz taką samą naturę jak ja - zgłębiasz problem, aż do rozwiązania.

#36 2016-10-24 19:29:17

pavbaranov
Administrator

Odpowiedź zawsze zależy od pytania :)

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB