Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-09-18 15:23:12

msx
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-09-03
Liczba postów: 13

Reinstalacja systemu, reinstalacja wszystkich pakietów

Cześć,

Aktualnie mam zainstalowanego Arch-a. Dysk podzielony na partycje:

/dev/sda2 - /
/dev/sda1 - /home
/dev sda4 - linux-swap
/dev/sda3 - wolna partycja

Pytanie 1: Czy mogę reinstalować system nie tracąc żadnych zainstalowanych do tej pory w katalogu /etc pakietów? Chodzi wyłącznie o reinstalację jądra.
Pytanie 2: Czy reinstalacja wszystkich pakietów (pacman -Qnq | pacman -S -) spowoduje przywrócenie ich pierwotnych ustawień (default), w sensie jeżeli były wykonywane jakieś modyfikacje w ich strukturach (np. w plikach .conf) to czy reinstalacja przywróci pierwotne (default) ustawienia?

#2 2016-09-18 15:29:42

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: Reinstalacja systemu, reinstalacja wszystkich pakietów

msx napisał/a:

Pytanie 1: Czy mogę reinstalować system nie tracąc żadnych zainstalowanych do tej pory w katalogu /etc pakietów? Chodzi wyłącznie o reinstalację jądra.

Reinstalować system? Stracisz /etc. Po co jednak reinstalować system, skoro chcesz reinstalować wyłącznie kernel. Zrób:

# pacman -S linux

Oczywiście "linux" to może być linux-lts, linux-zen, cokolwiek, czego używasz. Zainstaluje Ci kernel od nowa.

msx napisał/a:

Pytanie 2: Czy reinstalacja wszystkich pakietów (pacman -Qnq | pacman -S -) spowoduje przywrócenie ich pierwotnych ustawień (default), w sensie jeżeli były wykonywane jakieś modyfikacje w ich strukturach (np. w plikach .conf) to czy reinstalacja przywróci pierwotne (default) ustawienia?

Reinstalacja wszystkich pakietów winna spowodować "nagranie" wszystkich plików ogólnodostępnych i nie powodować żadnych zmian w plikach użytkownika.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2016-09-18 15:36:10

msx
Użytkownik

Reinstalacja wszystkich pakietów winna spowodować "nagranie" wszystkich plików ogólnodostępnych i nie powodować żadnych zmian w plikach użytkownika.

Rozumiem. A czy istnieje możliwość reinstalacji wszystkich pakietów (albo wybranego) z przywróceniem ich (jego) pierwtonych ustawień?

Ostatnio edytowany przez msx (2016-09-18 15:37:32)

#4 2016-09-18 15:58:32

pavbaranov
Administrator

Jakich "pierwotnych"?
Programy mogą mieć dwa rodzaje "ustawień" (plików konfigurujących). Pierwsze są "ogólne", dla każdego użytkownika i mieszczą się najczęściej w /etc. Sprawdziłem na pacmanie - reinstalacja nie rusza ich. Natomiast ani reinstalacja, ani instalacja jakiegokolwiek pakietu, który ma ustawienia użytkownika - nie ma prawa ich ruszyć.
Może prościej będzie, jak napiszesz co chcesz uzyskać (oprócz ogólnego: "przywrócić domyślne ustawienia").

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2016-09-18 17:16:26

msx
Użytkownik

Ok.
Chciałbym, aby wszystkie zainstalowane pakiety "wróciły" do stanu sprzed jakichkolwiek modyfikacji (np. moich, wprowadzanych przeze mnie, lub przez osobę trzecią). Pisząc "pierwotny" miałem na myśli stan zaraz po instalacji pakietu (pacman -S xxxx), czyli stan jeszcze przed wprowadzanymi modyfikacjami (jeżeli są oczywiście są takie możliwe).

Przykład:
Isntaluję irssi. Mam plik config. Mogę go modyfikować, jeżeli chcę. Modyfikuje mi go ktoś inny, a ja o tym nie wiem. Chcę powrócić do "pierwotnego" stanu, sprzed modyfikacji przez osobę trzecią. Chcę to zrobić poprzez reinstalację pakietu (cel, który chcę osiągnąć to "wymazać" wprowadzone modyfikacje w pliku config). Irssi to tylko przykład. Czy istnieje taka możliwość?

#6 2016-09-18 18:34:49

pavbaranov
Administrator

IMO - jeśli plik zmieniany był "ogólny" (czyli leży po za ~/), to usuń go (ew. backup) i zainstaluj ponownie paczkę.
Jeśli plik konfiguracyjny w ~/ to po prostu usuń go - nie musisz niczego reinstalować, zmień dowolnie wartość takiego pliku, albo poczekaj to paczka sama to odtworzy w domyślnej formie (tak np. całe KDE, LO, FF i wiele innych).

#7 2016-09-18 20:53:22

marcin82
Moderator
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 154

EDYCJA
=======

Paweł

Masz rację - fakt.

marcin82

#8 2016-09-18 21:04:14

pavbaranov
Administrator

@marcin82 - Tylko jeśli paczka instalowana przez pacman będzie "wyższa" od paczki zainstalowanej w systemie. Wówczas w istocie powstają paczki *.pacnew. *.pacsave powstanie jeśi paczka była wcześniej usunięta lub usuwana przez pacman -R.
Jeśli wgrywasz dokładnie tę samą wersję paczki, którą masz w systemie - plik *.conf (itp.) pozostaje bez zmiany, nawet jeśli był zmieniany.
Sprawdziłem (mam zmieniony pacman.conf, reinstalka pacmana i... mam "swoje" pacman.conf i nie mam żadnych *.pacsave i *.pacnew.

#9 2016-09-24 14:05:11

msx
Użytkownik

pavbaranov napisał/a:

@marcin82 - Tylko jeśli paczka instalowana przez pacman będzie "wyższa" od paczki zainstalowanej w systemie. Wówczas w istocie powstają paczki *.pacnew. *.pacsave powstanie jeśi paczka była wcześniej usunięta lub usuwana przez pacman -R.
Jeśli wgrywasz dokładnie tę samą wersję paczki, którą masz w systemie - plik *.conf (itp.) pozostaje bez zmiany, nawet jeśli był zmieniany.
Sprawdziłem (mam zmieniony pacman.conf, reinstalka pacmana i... mam "swoje" pacman.conf i nie mam żadnych *.pacsave i *.pacnew.

@pavbaranov, @marcin82: Bardzo dziękuję!

#10 2016-09-24 14:07:39

pavbaranov
Administrator

Napisz jeszcze co z naszych porad wybrałeś (co poskutkowało; a może coś jeszcze innego) i oznacz temat jako rozwiązany (jak rozumiem) - wówczas zamkniemy.

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB