Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-07-09 17:23:59

Hepita
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-05-05
Liczba postów: 15

Instalacja na laptopie używając pc z zanistalowanym Archem

Hej. przypomniałem sobie o starym laptopie (jakiś 2-rdzeniowy intel pentium, nie pamiętam teraz modelu, oraz ATI X1100, do tego 2 GB RAM) i pomyślałem że warto by było na tym zainstalować Archa. Żadne ciężkie zadania, byle bym miał jakiegoś laptopa (bo ten działa na baterii nawet 2h). Tylko pytanie, na takim czymś chyba lepiej system 32-bitowy? Co prawda procesor wspiera 64-bit ale jest trochę mało RAMu. Czy może jednak pchać się w 64bit? Rzeczywiście jest duża różnica w zużyciu pamięci?

Ale do sedna. Archa na pececie instalowałem spod zainstalowanego już Ubuntu, przez bootstrap image. Uważam że tak jest po prostu wygodniej - nie trzeba się bawić w konfigurację sieci w czystym wpa_supplicancie, można zrobić partycje w gparted (szybciej i wygodniej), ma się dostęp na bieżąco do wiki, forum i irca jakby coś poszło nie tak.
No więc dało by się podpiąć dysk z lapka do pc (z Archem) i zainstalować Archa na dysku z laptopa w podobny sposób, potem podpiąć dysk z powrotem do lapka i cieszyć się działającym systemem? Będzie działało?
Przewiduję problem z GRUBem, ponieważ laptop nie ma UEFI, więc bootloader niestety musi siedzieć w MBR (zaleta UEFI, potrafi odpalić kernel bez dodatkowych bootloaderów :p). Da się to jakoś załatwić spod chroota żeby nie zepsuć obecnego systemu? Po wchrootowaniu się normalnie zainstalować gruba i pojechać grub-install /dev/sdb?

Pytam bo może ktoś z was już robił coś podobnego, a ja z kolei nie mam ochoty próbować żeby dowiedzieć się że nie działa
Mogę odpalić co prawda jakieś Bubuntu na tym laptopie i spod niego bez komplikacji zainstalować Archa, ale po co jak mógłbym to samo zrobić na pc który jest po prostu wygodniejszy? :)

Aha, otwarte sterowniki do ATI działają bez żadnej dodatkowej konfiguracji po zainstalowaniu odpowiednich pakietów Xorga? Zamkniętych nie mogę użyć bo to jest taka prehistoria że ostatnie chyba były na Debiana 5, z tego co pamiętam :D

Ostatnio edytowany przez Hepita (2016-07-09 17:26:09)

#2 2016-07-09 19:36:06

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: Instalacja na laptopie używając pc z zanistalowanym Archem

Od końca: nic nie potrzebuje. Co najwyżej jeśli chcesz jakieś wsparcie dla vaapi itp. - wówczas musisz doinstalować.
Środek - pominę.
Czy dużo większe jest zapotrzebowanie na RAM aplikacji 64bitowych? Nie wiem. Powiem inaczej - uważam, że na taki system najsensowniej jest wziąć jakiegoś OpenBoksa. Wprawdzie to Manjaro, ale napcok dobrze to przygotował. Zerknij na: https://sourceforge.net/projects/mabox- … %2016.dev/. Może zamiast się trudzić w coś, co może, ale niekoniecznie musi się udać lepiej skorzystać z gotowca? Jeśli potem będziesz chciał mieć Archa (co zrozumiałe :)), to co najmniej 2 osoby z tego forum mają za sobą przeprowadzkę Manjaro -> Arch bez konieczności reinstalowania systemu. Wprawdzie dawno to było, ale myślę, że nam się uda Ci pomóc.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2016-07-09 20:23:27

sir_lucjan
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 839

Masz na myśli nasz stary poradnik ;)? Myślę, że dałoby radę.

Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Arch Linux || [linux-lucjan-git]
[AUR]  [GitHub]  [GitLab]

#4 2016-07-09 20:41:29

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

@sir_lucjan - Tak, choć samego podręcznika już nie mam (z wiadomych względów :)).

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB