Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-07-15 11:10:43

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,133
WWW

Co zrobić wobec zamknięcia projektu Antergos?

Jak już anonsowałem projekt Antergos został zamknięty. Na jego repozytorium w github nic nie dzieje się od 20.05.19, a serwer budowania paczek został zamknięty. Nie pojawiły się zapowiadane wcześniej paczki usuwające pozostałości Antergosa i tym samym przekształcające go, a w zasadzie dostosowujące wyłącznie do Archa. Powstała wprawdzie dystrybucja, rozwijana przez część byłych opiekunów Antergosa i będąca swoistą jego kontynuacją - Endeavour OS, jednakże pośród jego paczek nie widzę takich, które "przejęłyby" instalację Antergosa, dostosowując go do siebie. Co w tej sytuacji robić?

Oczywiście można pozostawić "jak jest". Nie polecam jednakże takiego rozwiązania. Zapewne niebawem stracą ważność klucze tej dystrybucji, a samo utrzymywanie - niewielu, bo niewielu, niemniej jednak - paczek, które nie mają żadnych opiekunów uważam za co najmniej nieroztropne.

Wzorem niektórych, popularnych rozwiązań, prawdopodobnie część dotychczasowych użytkowników Antergosa zdecyduje się na instalację w jego miejsce innej dystrybucji. Można i tak, ale po co? Jest proste rozwiązanie, które umożliwi bezbolesne przejście na wspieraną dystrybucję. Z uwagi na opieranie się w znacznej mierze przez Antergos na Archu, wykorzystywanie jego repozytoriów, przedstawię sposób jak można z działającego Antergosa zrobić dystrybucję, która będzie korzystać wyłącznie z rozwiązań Archa z jednym wszak wyjątkiem - będzie prekonfigurowana przez Antergosa, jednakże nie jest to żadnym problemem.

Proponuję rozwiązania konsolowe, jednakże jeśli ktoś ma zainstalowane octopi, czy pamac/-aur można się skusić również na skorzystanie z nich.

W pierwszej kolejności musimy przeszukać lokalne paczki pod kątem zainstalowanych paczek Antergosa:

pacman -Qs antergos

Lista wszystkich dostarczanych przez Antergos jest dostępna natomiast pod:

pacman -Sl antergos

jak również w repozytorium PKGBUILDów na github. Paczki z tej listy, które w nazwie nie mają "antergos" są w zasadzie w 100% zbudowane z PKGBUILDów zapożyczonych z AUR. Z takimi paczkami nie ma zatem większego kłopotu. Jeśłi ktoś ma je zainstalowane w systemie, to dalsze ich utrzymywanie zostanie "przejęte" przez AUR. Niestety w tym momencie to na użytkowniku tych paczek będzie ciążył obowiązek dbania o swój system i dostosowywania ich do zmian w repozytoriach Archa. Zasada taka sama jak w przypadku stosowania paczek z AUR w Arch Linux.

O wiele istotniejsze są paczki, w których w nazwie jest "antergos". Te paczki można podzielić na kilka grup. Są pośród nich paczki kluczy, paczki wystrojów i paczki dostarczające prekonfiguracje poszczególnych środowisk (a w swej istocie będące metapaczkami). Te paczki nie są i nie będą już dalej utrzymywane przez opiekunów Antergosa, bo tej dystrybucji już nie ma.
Polecam ich odinstalowanie.
Dlaczego? Otóż odinstalowanie wszelkich paczek typu "antergos-COŚ-meta" spowoduje jedynie odinstalowanie metapaczek, które dostarczały informacji, że określone paczki mają być zainstalowane. Same w sobie nie niosą żadnych binarek. Przekazują pacmanowi jedynie informacje, że paczki zawarte w ich sekcji depends mają być zainstalowane w systemie. Odinstalowanie spowoduje usunięcie tej informacji, ale nie paczek zainstalowanych w ten sposób, które od tej chwili będą zachowywać się niezależnie. Będą aktualizowane, jeśli pojawią się ich nowe wersje w repozytoriach Archa, będą mogły być też w łatwy sposób odinstalowane (czego nie można było do tej pory tak łatwo zrobić).
Paczka antergos-keyring może zostać spokojnie odinstalowana, wszak nie będziemy już korzystać z repozytorium Antergos. Podobnie z paczką antergos-alpm-hooks i antergos-mirrorlist. Z paczkami wystrojów (np. grub2-theme-antergos robimy jak chcemy. Nie są one istotne.
Pozostają paczki typu antergos-kernel-manager, antergos-alerts, antergos-gsettings, antergos-common-meta, antergos-desktop-settings, antergos-prime, reflector-antergos itp. Te paczki możemy podzielić na "użyteczne" i "nieużyteczne". Do pierwszej grupy można zaliczyć wyłącznie paczki takie jak antergos-prime, antergos-prime-lts, antergos-kernel-manager. Pierwsze dwie ułatwiają zarządzanie układami hybrydowymi w komputerach. Mają swoje odpowiedniki w AUR i jeśli ktoś ma taki hybrydowy układ proponowałbym pozostawienie ich w systemie do czasu zadecydowania czym (i czy w ogóle) je zastąpić. Paczka antergos-kernel-manager jest forkiem paczki znanej z Manjaro, która służy do zarządzania kernelami. Jeśli ktoś jej potrzebuje - nich sobie zostawi (znów do czasu zadecydowania czym ją zastąpić i czy w ogóle). Paczka antergos-welcome umożliwia łatwe (?) dostosowanie środowiska do własnych potrzeb i prawdopodobnie tę konfigurację każdy użytkownik tej dystrybucji już ma za sobą. Nadto powiela ona w większości narzędzia dostępne w systemie (czy to z poziomu jakiegoś GUI, czy też narzędzia konsolowe). Wydaje mi się, że może zostać spokojnie odinstalowana, a jeśli nie to warto się zastanowić nad jej zamiennikiem (z AUR, z innej, rozwijanej dystrybucji).
Pamiętajmy, że jeśli będziemy odinstalowywać paczki pojedynczo, to jeśli odinstalujemy antergos-mirrorlist pacman nie przeprowadzi już żadnego działania dopóki nie usuniemy wpisu z repozytorium Antergosa również z /etc/pacman.conf.
Pamiętajmy również, że jeśli będziemy odinstalowywać kaskadowo, to możliwe jest, że jakaś paczka będzie chciała pociągnąć potrzebne nam zależności. Polecam uwagę. Bez problemu natomiast można je odinstalowywać z opcją nosave.

Po odinstalowaniu paczek powinniśmy dokonać restartu środowiska, sprawdzić zawartość pliku /etc/pacman.conf i usunąć ewentualne odwołania do Antergosa. Nie przesadzajmy jednak, bowiem zbyt wczesne usunięcie odwołań do antergosa w /boot/EFI spowoduje, że możemy w ogóle systemu nie uruchomić.

Sugerowałbym jeszcze np. instalację mlocate i za pośrednictwem polecenia:

sudo updatedb && locate antergos

sprawdzenie czy i jakie paczki zawierające antergos są jeszcze dostępne w naszym systemie. Jeśli takie są, to warto sprawdzić jaka paczka je dostarcza:

pacman -Qo /ścieżka/do/pliku/antergos

i zadecydować co robić z nią dalej.

Reszta, jak wystroje itp., które dostarczane były wraz z Antergosem, myślę, że nie powinny być dla nikogo już problemem.

I na koniec jedna jeszcze uwaga. Antergos był konfigurowany w ten sposób, że DM stanowiło tu lightdm. Nie jest to problem i nadal z niego można korzystać, jednakże jak się wydaje są lepsze rozwiązania i tak:
- dla GNOME warto w miejsce lightdm zainstalować i uruchomić gdm,
- dla Plasma (KDE), LXQt - zainstalować i uruchomiść sddm i w przypadku tego pierwszego również rozważyć instalację sddm-kcm (graficzne narzędzie do zarządzania SDDM),
- w przypadku pozostałych środowisk - niczego nie narzucam, ani nie sugeruję nawet. Pierwsze dwa - w przypadku GNOME 3 oraz Plasma - umożliwią dodatkowo uruchamianie sesji w Wayland (w drugim przypadku po doinstalowaniu paczki plasma-wayland-session).

I to chyba wszystko. Ewentualne problemy, jakie napotkacie i wątpliwości w tym zakresie proszę prezentować w wątku dotyczącym porad dla "innych dystrybucji".


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB