Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2015-10-28 18:25:29

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 151

Firefox + Xorg

Sprawa dotyczy:  KDE 4.14.13 + Firefox 41.0.2

Od jakiegoś czasu przymierzam się do przejścia z Opery na Firefoksa.
Na razie działam sobie na FF a Opery praktycznie nie włączam.
W sumie to nawet ładnie to działa ale mam zagadkę:
1. gdy używam Opery to czy to w trakcie jej działania, czy po jej zamknięciu proces Xorg mniej więcej nie zmienia swojego rozmiaru - czyli OK
2. gdy używam FF to już podczas jego działania proces Xorg puchnie do sporych rozmiarów, a po zamknięciu FF dalej taki zostaje i nie wraca do poprzedniego rozmiaru.
   Proces Xorg czasami zbliża się do 200MB. Ogólnie:  im dłużej, tym to się rozrasta bardziej. Nie wiem też czy proces plasma-desktop nie rozrasta się razem z Xorg bo wydaje mi się, że idą razem w parze ale to do sprawdzenia jeszcze.

Opera nigdy mi nie robiła takich rzeczy, zresztą inne programy też nie powodują puchnięcia procesu Xorg czy plasma-desktop.
Mam w związku z tym pytanie: czy taka sytuacja z tymi procesami to coś u mnie nie tak, czy u was jest podobnie?
Pytam starych użytkowników FF bo ja to dopiero się na niego próbuję przesiąść i nie mam z nim jeszcze większego doświadczenia.

Dodam tylko, że od jakiegoś czasu po którychś aktualizacjach Archa mam kłopot z:
1. smplayer - po włączeniu Archa, zalogowaniu się na pulpit i próbie włączenia smplayera to najpierw muszę odczekać ok. 20 sekund i dopiero pojawia się smplayer (do momentu wylogowania kolejne uruchomienia programu odpalają się momentalnie -  - opisywałem w innym wątku)
2. Konsola [Terminal] - czasami po zamknięciu programu: sam program się wyłącza ale wisi proces Konsola i jeden rdzeń CPU wchodzi na 100% i będzie tak sobie "pracował" aż go nie ubiję
Nie wiem czy to ma coś wspólnego z tym wątkiem ale dodaję, bo może akurat?

Ostatnio edytowany przez addos (2015-10-28 18:27:23)


Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Offline

#2 2015-10-28 18:58:02

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,145
WWW

Odp: Firefox + Xorg

Cóż...
1. Jeśli chodzi o FF - nie zaobserwowałem (ale patrz moja stopka).
2. Jeśli chodzi o SMPlayer - wątek jest na forum i nie bardzo wiadomo o co chodzi.
3. Konsole (jak sądzę) - a które? :)
Tego typu rzeczy jak "puchnięcie" RAM najprościej jest sprawdzić/ustalić próbując zainstalować program w jakiejś wersji, która jest bezpośrednio z upstreamu (nie jest ze źródeł a Archu) i porównać. W przypadku takich aplikacji jak FF, czy LO jest taka możliwość (AUR). U mnie akurat - choć używam rzadko - FF pod tym względem (co opisałeś) sprawuje się dobrze. Niskie zapotrzebowanie na RAM, ogólna responsywność itp. Nigdy nie sprawdzałem jak jest po jego wywłaszczaniu, ale biorąc pod uwagę ogólne zachowanie Plasmy - nie zauważam problemu. Musiałbyś również podać więcej informacji nt. sposobu wykorzystywania FF (YT, generalnie multimedia, strony www - jakie itp.) - dopiero wówczas mogłoby to być miarodajne. Myślę, że warto byłoby się też dowiedzieć czegoś o Twojej konfiguracji sprzętu.

Generalnie... Używasz już praktycznie martwego DE. Wg mnie warto się przede wszystkim zastanowić nad przejściem na Plasma 5. Mniej kłopotów. KDE4 nie jest też już wspierane (chodzi o workspace).


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Online

#3 2015-10-28 20:22:14

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 151

Odp: Firefox + Xorg

krunner - wpisz "konsola" pojawi się pozycja "Konsola Terminal"

Dziwię się, że KDE 4 jest już przestarzałe skoro jeszcze nie wydano dopracowanej Plasmy 5.
Gdy ostatnio testowałem Plasmę 5 to było trochę rzeczy, które nie chciały mi działać (jakieś plasmoidy, i dodatkowo chyba sypało jakimiś błędami.... nie do końca teraz pamiętam).
Gdybym miał przejść na Plasma 5 to bym pewnie postawił całość od nowa bo znając życie, to zawsze przy przesiadkach coś się krzaczy.
Jakieś zastrzeżenia masz do niej na chwilę obecną?

Ostatnio edytowany przez addos (2015-10-28 20:23:22)


Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Offline

#4 2015-10-28 21:58:29

sir_lucjan
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 899

Odp: Firefox + Xorg

Ja przesiadałem się z KDE4 na Plasma 5 i nie ma najmniejszego problemu. System jest nieco bardziej wydajny. Jak nie chcesz mieć aplikacji Qt4 w Plasma 5, to co nieco możesz pociągnąć z AUR. Nie ma z tym większego problemu :)


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Arch Linux || [linux-lucjan-git]
[AUR]  [GitHub]  [GitLab]

Offline

#5 2015-10-29 06:46:20

Rethil
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 30

Odp: Firefox + Xorg

Też używam Plasma 5 i sprawdziłem, u mnie proces nie "puchnie". Póki nie pojawi się ktoś z KDE4, kto zaprzeczy, można założyć, że problem może być związany z samym KDE4.
Sprawdziłem też zachowanie smplayera - bez problemu, to samo konsole.

Co do gotowości Plasma 5:
5.2 - kwin lubił się sypać
5.3 - segfaulty i problemy z kartami intela
5.4 - brak większych problemów z wyjątkiem jednej walniętej aktualizacji kservice gdzieś w przeszłości, +20s do startu Plasmy - problem rozwiązany.
Jeżeli tendencja się utrzyma, to można będzie nazwać 5.5 gotowym.

Ostatnio edytowany przez Rethil (2015-10-29 06:56:55)


CPU: i7-2600k
GPU: GTX 560Ti
OS: OpenSUSE / Arch Linux
DE: KDE (Plasma 5)

Offline

#6 2015-10-29 08:27:12

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,145
WWW

Odp: Firefox + Xorg

@addos - "krunner - wpisuję konsole" nic nie mówi o wersji, jaką masz, a w tej chwili są dwie - jedna oparta o KF5, druga na kdelibs z KDE4. Dowiesz się gdy wpiszesz:

pacman -Qs konsole

- ten wynik jest interesujący. Podaj też, to o co prosiłem w pozostałych kwestiach.
SMPlayer - nie mam żadnej zwłoki. FF - wczytanie pustego - ok. 160MB. Wczytanie onet.pl (bo mocno przeładowana) - nawet i 250MB, obciążenie CPU potrafi zająć chwilowo nawet i 100% jednego rdzenia, a normalnie od kilkunastu do dwudziestu kilku procent (za dużo; porównanie z innymi przeglądarkami, jak również z poprzednią wersją FF wskazuje, że problem może występować po stronie FF; może być jednak związany z jakąś skórką itp.).
Mój system to AMD A6-4455M + Radeon 7500G (czyli wersja mobilna); sterowniki otwarte; kernel 4.2.5 własnej kompilacji.

Jeśli chodzi o Plasmę i KDE4. Używam Plasmy od niemal roku (grudzień 2014). Większych problemów nie mam (a w obecnej chwili praktycznie żadnych). Czy jest dopracowana? Cóż - wszystko zależy od tego jak na to patrzeć i czego od niej wymagać. W porównaniu do ostatnich wersji KDE4 na pewno jeszcze nie osiągnęła takiego stanu. Nie ma jednak wiecznie słyszalnych problemów ze stabilnością. Jeśli gdzieś się źle zachowuje, to niekiedy, na niektórych GPU Intela i NVidii z niektórymi sterownikami. Problem znany i opisany jest sposób zaradzenia temu m.in. na wiki Archa. Plazmoidy? Cóż, pewien ich zasób jest dostarczany wraz z Plasmą. Nieco dodatkowych jest na kde-apps.org. Niemniej jednak znakomita większość plasmoidów jest robiona zewnętrznie, nie przez zespół KDE i dopóki nie zostaną one przeniesione do QtQuick2 - nie będą działać w Plasma. Aktualizować, czy postawić na nowo? Cóż, polecam aktualizację, albowiem jest ona mimo wszystko mniej problemowa. Postawienie od początku też jest możliwe. Temat na dłuższą rozmowę. Aplikacje - te niestety nie są jeszcze w całości przeniesione do KF5. Są 2 drogi: używać mieszanki dostępnej w repozytorium jako kdeapplications 15.08, albo używać tych, które są oparte na KF5 z repozytorium, a resztę zbudować z git na podstawie skryptów z AUR bądź moich (archlike; tu jednak polecam wcześniej spytać mnie, co zrobić lepiej AUR, czy moje).
Lektura BBS Archa wskazuje, że oba środowiska miewają swoje problemy, które drugiemu nie są znane. Lektura ta jednak pokazuje, że różne problemy występują także np. z GNOME3, które jest już przecież dość starym środowiskiem i - co do zasady - wszystkimi popularnymi. Najmniej zgłoszeń pochodzi chyba z rejonu MATE. Nie wiem jednak ilu użytkowników korzysta z poszczególnych środowisk w Archu. "Badanie rynku" przeprowadzone niegdyś na distrowatchu pokazywało, że KDE ma największy % użytkowników, stąd też pewnie częściej pokazują się jego błędy i mniejsze bądź większe problemy z korzystaniem z niego (duża ilość wynika z braku umiejętności). Wg mnie - im dalej w las, tym więcej problemów będzie z bezproblemowym korzystaniem z KDE4.
KDE4 zakończyło swój byt w sierpniu br. i nie jest już wspierane (choć widziałem w GIT, że kdelibs dostały jeszcze jakieś poprawki ostatnio).
Przejście z KDE4 na Plasma 5 może mieć jeszcze ten bonus, że tu na forum jest chyba więcej użytkowników Plasmy5 niż KDE4, w tym ja z dość dlugim już z nią doświadczeniem (nieskromnie :)).
A propos aktualnego stanu Plasmy: http://blog.martin-graesslin.com/blog/2 … -plasma-5/

@Rethil - Plasma5 ma ok. 20sek czas wstawania (procesor jw) ale... jeśli w niej zmienisz domyślny wystrój pulpitu w tym tapetę. Wersja OTB winna wstawać kilka sekund (Graesslin podaje 3-4 sek).

EDIT:
Jeszcze o tym SMPlayer. Mam pewne podejrzenie. Możesz zbudować, albo zainstalować jaką np. z końca zeszłego roku (ale trzeba sprawdzić) wersję SMPlayer i zobaczyć, czy również masz to opóźnienie (prawdopodobnie jedynie gdy pierwszy raz uruchamiasz). Chodzi o wersję na Qt4 (obecna w repozytorium jest od jakiegoś czasu na Qt5).
Owe podejrzenie... :) Masz DE, które: 1) zbudowane jest na Qt4/KDE4, 2) KDE4. KDE (mniejsza o to które, ważne, że po 3) ma pewną "przypadłość", poniekąd i słuszną. O ile mu na to możliwości pozwalają, to dość chętnie rozgoszcza się w RAM. Nie jest w tym nic strasznego, wszak RAM nieużywany, to RAM tracony. Dzięki temu cały system pracuje dość responsywnie, aplikacje (natywne) dość szybko się uruchamiają itd. itp. W momencie, gdy uruchamiasz aplikację, która używa innych bibliotek (tu Qt5), to nie tylko sama aplikacja, ale i owe biblioteki muszą być wprowadzone do RAM. Jeśli w tym momencie masz uruchomionych sporo innych aplikacji i/lub Twój system (komputer) nie jest jakimś super demonem (4 rdzenie, w pi... RAM), to system będzie musiał mieć chwilę czasu na podjęcie decyzji o tym co i w jaki sposób zwolnić z RAM, by zadośćuczynić Twemu żądaniu, czyli uruchomieniu kolejnej aplikacji, w dodatku wymagającej nowych bibliotek, których w systemie nie ma. Im słabszy sprzęt - tym to mocniej obserwowalne. Powinno być również widoczne przy uruchamianiu aplikacji Gtk. U mnie pierwsze uruchomienie tych ostatnich (niestety nie mam lepszego zamiennika dla LO na Qt) trwa dość długo, następne już znacznie krócej (zwłaszcza, gdy masz zainstalowane jakieś narzędzie typu readahead).
Jeśli masz KDE4, to może warto byłoby się zastanowić nad korzystaniem z VLC w miejsce SMPlayer (ten pierwszy - z repo - wciąż jest na Qt4)?
Oczywiście, o ile moje podejrzenie jest prawidłowe.


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Online

#7 2015-10-29 14:24:40

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 151

Odp: Firefox + Xorg

Dla tego oraz ew. przyszłych problemów ustawiłem stopkę z moim sprzętem. Mam nadzieję, że nie pominąłem niczego istotnego.
Oczywiście to co się może co chwilę zmieniać będę w razie czego podawał na bieżąco.

pacman -Qs firefox

firefox     41.0.2-1
firefox-i18n-pl 41.0-1

pacman -Qs konsole

konsole 	15.08.2-1 	(kde-applications kdebase)  Terminal
konsolepart4 	4.14.3-6  	 KDE terminal part

Do czego tak właściwie służy ten konsolepart4?

pacman -Qs vlc

phonon-qt4-vlc	0.8.2-2
phonon-qt5-vlc	0.8.2-2
vlc		2.2.1-8

pacman -Qs mplayer

mplayer		37379-5
smplayer	15.9.0-1

pacman -Qs gst

gst-libav          1.6.0-1
gst-plugins-bad       1.6.0-2
gst-plugins-base      1.6.0-1
gst-plugins-base-libs    1.6.0-1
gst-plugins-good      1.6.0-1
gst-plugins-ugly      1.6.0-1
gstreamer          1.6.0-1
gstreamer0.10        0.10.36-4
gstreamer0.10-bad      0.10.23-10
gstreamer0.10-bad-plugins  0.10.23-10 (gstreamer0.10-plugins)
gstreamer0.10-base     0.10.36-3
gstreamer0.10-base-plugins 0.10.36-3  (gstreamer0.10-plugins)
gstreamer0.10-ffmpeg    0.10.13-2  (gstreamer0.10-plugins)
gstreamer0.10-good     0.10.31-9
gstreamer0.10-good-plugins 0.10.31-9  (gstreamer0.10-plugins)
gstreamer0.10-ugly     0.10.19-15
gstreamer0.10-ugly-plugins 0.10.19-15 (gstreamer0.10-plugins)

Mix tego co się składa na moje DE. Wiem, że sporo tego ale może się przyda:

dolphin						15.08.2-1	(kde-applications	kdebase)
kate						15.08.2-1	(kde-applications	kdebase)
kde-templates					15.08.2-1	(kde-applications	kdebase)
kdebase-kdepasswd				15.08.2-1	(kde-applications	kdebase)
kdebase-kdialog					15.08.2-1	(kde-applications	kdebase)
kdebase-keditbookmarks				15.08.2-1	(kde-applications	kdebase)
kdebase-kfind					15.08.2-1	(kde-applications	kdebase)
kdebase-konq-plugins				15.08.2-1	(kde-applications	kdebase)
kdebase-konqueror				15.08.2-1	(kde-applications	kdebase)
konsole						15.08.2-1	(kde-applications	kdebase)
marble						15.08.2-1	(kde-applications	kdeedu)
gwenview					15.08.2-1	(kde-applications	kdegraphics)
kdegraphics-kcolorchooser			15.08.2-1	(kde-applications	kdegraphics)
kdegraphics-kolourpaint				15.08.2-1	(kde-applications	kdegraphics)
kdegraphics-ksnapshot				15.08.2-1	(kde-applications	kdegraphics)
kdegraphics-mobipocket				15.08.2-1	(kde-applications	kdegraphics)
kdegraphics-okular				15.08.2-1	(kde-applications	kdegraphics)
kdemultimedia-kmix				15.08.2-1	(kde-applications	kdemultimedia)
kio-extras					15.08.2-1	(kde-applications	kdenetwork)
kompare						15.08.2-1	(kde-applications	kdesdk)
ark						15.08.2-1	(kde-applications	kdeutils)
filelight					15.08.2-1	(kde-applications	kdeutils)
kcalc						15.08.2-1	(kde-applications	kdeutils)
kdeutils-kdf					15.08.2-1	(kde-applications	kdeutils)
kdeutils-kgpg					15.08.2-1	(kde-applications	kdeutils)
kdeutils-sweeper				15.08.2-1	(kde-applications	kdeutils)
ktimer						15.08.2-1	(kde-applications	kdeutils)
kwalletmanager					15.08.2-1	(kde-applications	kdeutils)
print-manager					15.08.2-1	(kde-applications	kdeutils)
dolphinpart4					15.08.2-1		
kde-base-artwork				15.08.2-1		
kde-l10n-pl					15.08.2-1		
kdebase-lib					15.08.2-1		
kdebase-plasma					15.08.2-1		
kdebase-runtime					15.08.2-1		
kdegraphics-ksaneplugin				15.08.2-1		
kdesu4						15.08.2-1		
libkcddb					15.08.2-1		
libkipi						15.08.2-1		
libmarble4					15.08.2-1		
kdegraphics-kgamma				15.04.3-1	(kde-applications	kdegraphics)
			
			
kdelibs4support					5.15.0-1	(kf5-aids)	
kactivities-frameworks				5.15.0-1	(kf5)	
kdeclarative					5.15.0-1	(kf5)	
kded						5.15.0-1	(kf5)	
kdesignerplugin					5.15.0-1	(kf5)	
kdesu						5.15.0-1	(kf5)	
kdewebkit					5.15.0-1	(kf5)	
kinit						5.15.0-1	(kf5)	
			
			
kdepim-akregator				4.14.10-3	(kdepim4)	
kdepim-kaddressbook				4.14.10-3	(kdepim4)	
kdepim-kalarm					4.14.10-3	(kdepim4)	
kdepim-kleopatra				4.14.10-3	(kdepim4)	
kdepim-kmail					4.14.10-3	(kdepim4)	
kdepim-kontact					4.14.10-3	(kdepim4)	
kdepim-korganizer				4.14.10-3	(kdepim4)	
kdepim-libkdepim				4.14.10-3		
kdepimlibs4					4.14.10-4		
kdepim4-runtime					4.14.10-5		
kdelibs						4.14.13-1		
katepart4					4.14.3-3		
kdeplasma-addons-applets-filewatcher		4.14.3-6	(kdeplasma4-addons)	
kdeplasma-addons-applets-systemloadviewer	4.14.3-6	(kdeplasma4-addons)	
kdeplasma-addons-applets-timer			4.14.3-6	(kdeplasma4-addons)	
kdeplasma-addons-applets-weather		4.14.3-6	(kdeplasma4-addons)	
kdeplasma-addons-libs				4.14.3-6		
konsolepart4					4.14.3-6		
digikam						4.14.0-1		
kdebase-workspace				4.11.22-3		
phonon-qt4					4.8.3-2		
ktorrent					4.3.1-4		
			
			
libkgapi4		2.2.0-4		
krusader		2.4.0beta3-6		
rekonq			2.4.2-4		
kdbg			2.5.5-2		
kpartsplugin		20120723-2		
krename			4.0.9-5		
			
			
qimageblitz		0.0.6-4		
ksuperkey		0.4-1		
octopi-notifier-kde	0.7.0-6		
knemo			0.7.7-1		
kdiff3			0.9.98-3		
polkit-kde		0.99.0-5		
ttf-oxygen		1:5.4.2-1		
libkfbapi		1.0-2		
libkscreen4		1.0.5-1		
oxygen-gtk2		1.4.6-1		
qtcurve-gtk2		1.8.18-3	(qtcurve)	
qtcurve-kde4		1.8.18-3	(qtcurve)	
qtcurve-qt4		1.8.18-3	(qtcurve)	
qtcurve-qt5		1.8.18-3	(qtcurve)	
qtcurve-utils		1.8.18-3	(qtcurve)	

Co do smplayera to sprawa jest dziwna bo tylko pierwsze włączenie trwa długo (potem natychmiast) o ile najpierw nie włączę i wyłączę vlc. Wtedy smplayer za pierwszym razem startuje natychmiast (ale to temat na inny wątek).

Co do Firefoksa: nie przeszkadza mi to, że gdy pracuje to się czasem rozpędza z RAM'em bo potem go ładnie zwalnia gdy zamykam albo wyładowuję karty (unload tab) lub zamykam FF.
Po zamknięciu FF on sam zwalnia RAM ale xorg jak napuchł, tak został już z taką wielkością na amen.
Ponieważ teraz dużo testuję dodatków do FF to właściwie jedyne co robię to przewalam dziesiątki tego czegoś i non stop ON/OFF dodatek i/lub FF.
Sporo też tych dodatków dotyczy YT i moich bojów pomiędzy Adobe Flash a HTML5 ale do tego też stworzę osobny wątek :)
Tak więc YT i/lub Flash też może mieć tu swój wkład :)

Ostatnio edytowany przez addos (2015-10-29 14:31:45)


Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Offline

#8 2015-10-29 14:59:04

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,145
WWW

Odp: Firefox + Xorg

addos napisał/a:

Dla tego oraz ew. przyszłych problemów ustawiłem stopkę z moim sprzętem.

Ups, stary i ślepy już jestem :) 4GB RAM - to KDE (oczywiście wraz z aplikacjami) jest w stanie zająć.

addos napisał/a:

pacman -Qs konsole

konsole 	15.08.2-1 	(kde-applications kdebase)  Terminal
konsolepart4 	4.14.3-6  	 KDE terminal part

Do czego tak właściwie służy ten konsolepart4?

Nic prostszego:

pacman -Qi konsolepart4

i dowiadujesz się wszystkiego, a przede wszystkim, że:

Dostarcza   : kdebase-konsole

Choć może nie do końca :) Konsole kilka miesięcy temu zostało przeportowane do KF5. Niemniej jednak w kde-applications pozostały jeszcze programy, które używają bibliotek KDE4. Konsolepart4 umożliwia współpracę konsole z tymi programami. Ostatnia wersja konsole, która była zbudowana w oparciu jedynie o KDE4 to kdebase-konsole 4.14.3 i jest dostępna od seblu (piszę, albowiem niektórzy dość kurczowo trzymają się opcji "pure" KDE4, twierdząc, że lepiej im to pracuje od wersji, która jest teraz dostępna w repozytoriach (KDE i Arch), czyli swoistej mieszanki aplikacji zbudowanych na odmiennych frameworkach.

addos napisał/a:

Mix tego co się składa na moje DE. Wiem, że sporo tego ale może się przyda: (CUT}

Nie będę cytował całej listy, bo nie ma to znaczenia, jedynie postaram się wytłumaczyć. To co masz, to - jak już wyżej napisałem - mieszanka aplikacji, które są zbudowane w oparciu o nowe KF5/Qt5 oraz aplikacji, które są zbudowane na podstawie bibliotek KDE4 i Qt4. Zwykle je dość łatwo można rozróżnić, albowiem te "nowe" aplikacje utraciły dawny "przedrostek" grupowy. Czyli np. konsole jest budowane na KF5/Qt5, a kdebase-konsole było (bo już nie ma) na KDE4/Qt4. Podobnie dolphin (KF5) i kdebase-dolphin (KDE4) itd. W tej chwili np. masz sytuację, w której dostępne są zarówno kdepim-coś oraz owe "coś". Pierwsze to jeszcze zbudowane na KDE4, drugie to już KF5.
Wiem, że są tacy, którzy twierdzą, że nie ma znaczenia w oparciu o jaki framework jest zbudowany określony program; wiem też, że sporo jest osób purystycznie niemal starających się trzymać aplikacji z jednego frameworku. Dopóki ktoś mnie nie wyprowadzi z błędu będę twierdzić, że różno frameworkowe aplikacje jednocześnie używane muszą w RAM wygospodarować pamięć zarówno dla bibliotek należących do jednego, jak i do drugiego frameworku (czasem i trzeciego, czwartego itd.). W związku z tym jeśli używam np. Plasma 5 oraz dolphin, kate i konsole (wszystko KF5) to przy założeniu, że sama Plasma5 zużywa tyle samo RAM co KDE4 (to jest błędne założenie) winno to mieć mniejsze zapotrzebowanie na RAM niż w przypadku KDE4 i te same aplikacje. Fakt, że używając maksymalnie dużo aplikacji, które są zbudowane w oparciu o KF5 zauważam, że działa to lepiej niż owa mieszanka KDE4/Plasma 5 (oczywiście mowa o aplikacjach, bo samych DE nie połączysz już na jednym komputerze).

addos napisał/a:

Co do smplayera to sprawa jest dziwna bo tylko pierwsze włączenie trwa długo (potem natychmiast) o ile najpierw nie włączę i wyłączę vlc. Wtedy smplayer za pierwszym razem startuje natychmiast (ale to temat na inny wątek).

Taki wątek już nawet jest: http://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=55 i... sam go założyłeś :)

addos napisał/a:

Co do Firefoksa: nie przeszkadza mi to, że gdy pracuje to się czasem rozpędza z RAM'em bo potem go ładnie zwalnia gdy zamykam albo wyładowuję karty (unload tab) lub zamykam FF.
Po zamknięciu FF on sam zwalnia RAM ale xorg jak napuchł, tak został już z taką wielkością na amen.
Ponieważ teraz dużo testuję dodatków do FF to właściwie jedyne co robię to przewalam dziesiątki tego czegoś i non stop ON/OFF dodatek i/lub FF.
Sporo też tych dodatków dotyczy YT i moich bojów pomiędzy Adobe Flash a HTML5 ale do tego też stworzę osobny wątek :)

Mogę tylko potwierdzić, że FF u mnie powoduje, że np. po wczytaniu onet.pl zapotrzebowanie na RAM przez samo xorg rośnie o jakieś 80% (bez FF+onet.pl na poziomie 25xxx kb, po wczytaniu - ok. 40xxx kb; po zwolnieniu FF xorg pozostaje na 40xxx kb). Nie mam włączonego na stałe monitora zużycia zasobów, albowiem dopóki nie zauważam problemów z wydajnością, responsywnością itd. to mnie to kompletnie nie interesuje. Niemniej jednak - zaobserwowany przez Ciebie "trynd" (jak mawiał pewien Pan Docent) istnieje. Znając życie z dodatkami do FF (mam ich bardzo niewiele) to potrafią one dać niekiedy czadu. Zwłaszcza, gdy są one związane z HTML5/Adobe Flash.


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Online

#9 2015-11-15 10:11:16

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,145
WWW

Odp: Firefox + Xorg

(Sorki za podbijanie wątku, ale bez tego zakładający temat nie dowie się o nowej (p)odpowiedzi.
Zainstalowałem firefox-kde-opensuse 42.0-1 (ja akurat z:

[home_mazdlc_Arch_Extra]
SigLevel = Never
Server = http://download.opensuse.org/repositories/home:/mazdlc/Arch_Extra/$arch

[home_mazdlc_kde-frameworks-5_Arch_Extra]
SigLevel = Never
Server = http://download.opensuse.org/repositories/home:/mazdlc:/kde-frameworks-5/Arch_Extra/$arch

(to ostatnie nie jest Ci potrzebne, albowiem są tu głównie aplikacje budowane z GIT KDE przeportowane w mniejszym bądź większym stopniu do Qt5/KF5, które jeszcze nie trafiły do KDE Applications 15.08, a w części prawdopodobnie nawet nie trafią do 15.12); oczywiście także wraz z kmozillahelper. Problemu, który opisujesz nie mam. Tego, co sam opisywałem pod koniec poprzedniej odpowiedzi również nie zauważam. XOrg nie szaleje, nie mam też zostawiania go "napuchniętego" w pamięci, po zamknięciu FF. Niestety nie odpowiem Ci czy jest to kwestia FF42, czy też wersji lepiej dostosowanej do KDE (czyli z OpenSUSE). Być może też kwestia samych Xów (u mnie 1.18, sterownik otwarty ati 7.6.1).


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Online

#10 2015-11-19 16:32:05

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 151

Odp: Firefox + Xorg

Właśnie widziałem kilka dni temu Xorg ale ponieważ korzystam z zamkniętych sterowników dla Nvidia, więc na razie czekam :)
Myślę, że to właśnie może być rozwiązanie problemu.

Ostatnio to dochodzi do jakiejś paranoi:

Xorg       431 MB
plasma-desktop  247 MB
kwin       133 MB
mysqld      105 MB

razem daje to 916 MB

Oczywiście wszystko przy wykorzystaniu Adobe Flash pod FF.

Wykonałem przed chwilą restart systemu i mam na świeżo tak (przed włączeniem FF):

Xorg       27 MB
plasma-desktop  111 MB
kwin       58 MB
mysqld      82 MB

razem daje to 278 MB

Oczywiście po włączeniu FF (bez Adobe Flash) lekko to wszystko puchnie ale z Flashem to tworzy się jakaś paranoja, której na Operze 12 nie miałem.


Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Offline

#11 2015-11-19 17:48:03

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,145
WWW

Odp: Firefox + Xorg

Czyli wina pie... flasha :)
Inna sprawa, że nawet te "drugie" dane są lekko "napuchnięte" (podkreślam lekko) w stosunku do moich. Mysqld jest użyteczne wyłącznie jeśli używasz pulpitu semantycznego i akonadi. Jeśli nie, to warto się zastanowić nad wyłączeniem w ogóle. FF w wersji opensuse wydaje się natomiast w istocie nieco lepszym pomysłem niż FF (mainstream) dla osób użytkujących środowiska oparte o Qt.


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Online

#12 2015-11-19 18:11:36

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 151

Odp: Firefox + Xorg

Ja jeszcze nie używam Plasmy 5 więc u mnie może to wyglądać nieco inaczej. Jeszcze się chwilę pomęczę z KDE4. Pewnie w styczniu 2016 spróbuję ponownie działania Plasmy 5. Może tym razem będzie lepiej :)
Co do mysqld to używam KMail i ten chyba tego wymaga. No chyba, że czegoś nie wiem i może to działać bez mysql więc wtedy bym to wyłączył.
Z Flasha w sumie bym mógł zrezygnować ale np. taki YT z HTML5 ma kilka wad na chwilę obecną pod FF: bardziej obciąża CPU, oraz nie wspiera bez trików i sztuczek wyższych rozdzielczości, np nie ma 1080p.
Musiałem to odblokowywać przełączając jakieś opcje "tajemne" ale skoro Mozilla sama tego nie włączyła, to oznacza, że nie mają jeszcze tego dopracowanego.
Gdyby to było dopracowane to co by im przeszkadzało to włączyć od razu?


Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Offline

#13 2015-11-19 18:40:23

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,145
WWW

Odp: Firefox + Xorg

KMail w istocie może działać z inną bazą. KMail wymaga po prostu Akonadi, a to może działać bodaj z trzema bazami. Proponuję jednak pozostać przy mariadb, albowiem jak przejdziesz na KMail 5.x, to - jak na razie - działa to dobrze wyłącznie z Maryśką.
Fakt, że wyższe rozdzielczości na FF w YT wymagają "kilku tricków", ale to jest proste do zrobienia (nie ma 1080p, bo kończy się na 720p, o ile wiem). Niemniej jednak obecnie praktycznie HTML5 jest domyślny w YT. Myślę, że warto się potrudzić nad jego ułożeniem. Mozilla nie włącza bynajmniej nie dlatego, że nie jest to dopracowane, ale z jakichś innych - "tajemnych" - przyczyn :) Mam je włączone, działa, nie muszę kombinować.
Z tych trzech: FF, HTML5, Flash - najbardziej "niedopracowany" wydaje się być ten ostatni.
Może spróbuj po prostu innej przeglądarki (wiem, przyzwyczajenia i... FF jest dobrą przeglądarką).


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Online

#14 2015-11-19 18:43:36

marcin82
Moderator
Lokalizacja: Sosnowiec
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 178

Odp: Firefox + Xorg

Sprawdź może działanie Firefoxa z flashem od Google (AUR):

freshplayerplugin

LUB

freshplayerplugin-git

marcin82

Offline

#15 2015-11-19 21:21:12

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 151

Odp: Firefox + Xorg

Pierwsze słyszę. Czym to się różni od siebie?


Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Offline

#16 2015-11-19 21:35:28

marcin82
Moderator
Lokalizacja: Sosnowiec
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 178

Odp: Firefox + Xorg

To jest "wrapper" - adapter flasha będącego częścią Google Chrome do pracy z Firefoxem. Nie gryzie, nie pali komputera - działa i to wydajniej i bezpieczniej niż cudo od Adobe.


marcin82

Offline

#17 2015-11-19 22:13:44

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 151

Odp: Firefox + Xorg

hmm.... a możesz podać jakieś szczegóły? W czym dokładnie to jest lepsze? Czy trzeba mieć obydwa wynalazki na raz? W sensie: muszę mieć też Chrome?

Ostatnio edytowany przez addos (2015-11-19 22:14:30)


Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Offline

#18 2015-11-19 22:17:34

marcin82
Moderator
Lokalizacja: Sosnowiec
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 178

Odp: Firefox + Xorg

Nie musisz mieć Chrome. Jest osobny pakiet do tego. Zainstaluj i po prostu sprawdź czy będzie coś lepiej ...


marcin82

Offline

#19 2015-11-19 22:25:57

barthalion
Developer
Lokalizacja: Poznań
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 225
WWW

Odp: Firefox + Xorg

Moje doświadczenia są takie, a używam freshplayerplugin od dłuższego czasu, że po pierwsze Pepper Flash działa lepiej od tradycyjnego, po drugie odrobinę mniej obciąża CPU przy odtwarzaniu jakiegokolwiek filmu na YouTube. Poza pakietem freshplayerplugin potrzebujesz jeszcze chromium-pepper-flash.

Offline

#20 2015-11-19 22:37:03

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 151

Odp: Firefox + Xorg

OK, sprawdzę. Tylko tak dla uściślenia: czy pakiet z Adobe Flash mam usunąć, czy może pozostać w systemie?


Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Offline

#21 2015-11-19 22:56:19

marcin82
Moderator
Lokalizacja: Sosnowiec
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 178

Odp: Firefox + Xorg

Pakiety nie konfliktują ze sobą, tylko jeden będziesz musiał w razie czego wyłączyć w przeglądarce.


marcin82

Offline

#22 2015-11-19 23:52:19

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 151

Odp: Firefox + Xorg

No i mam zagadkę: przy ON/OFF jednego lub drugiego flasha, automatycznie ustawia on tego drugiego na ten sam stan.
np. wyłączam Flasha od Adobe to automatycznie wyłącza się freshplayerplugin. Teraz obydwa są OFF.
No dobra, niech i tak będzie, przecież mogę teraz włączyć freshplayerplugin. Włączam go, a on automatycznie włącza Adobe Flash... i tak w kółko.
Jak to w końcu się przełącza poprawnie bo zgłupiałem? :)


Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Offline

#23 2015-11-20 16:27:03

marcin82
Moderator
Lokalizacja: Sosnowiec
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 178

Odp: Firefox + Xorg

Widzę, że coś faktycznie świruje ... Albo odinstaluj flash od Adobe albo przesuń tymczasowo poniższy plik w inne miejsce:

/usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so

marcin82

Offline

#24 2015-11-21 00:11:28

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 151

Odp: Firefox + Xorg

Dobra, zrobiłem kilka testów i moja ocena jest taka:
1. Flash v.11 (flashplugin 11.2.202.548-1)
2. Flash v.19 (freshplayerplugin 0.3.3-1  19.0.0.245)
3. HTML5

Testy wykonane (Firefox 42.0-2) na YT z filmem [email protected]/s
Ad.1   CPU skacze pomiędzy 25-60%, ale najczęściej w okolicach 40%
Ad.2   CPU skacze pomiędzy 40-80%, ale najczęściej w okolicach 65%
Ad.3   CPU skacze pomiędzy 55-90%, ale najczęściej w okolicach 75%

Na razie tylko HTML5 nie powoduje puchnięcia Xorg. Natomiast obydwie wersje Flash'a mają ten defekt na chyba takim samym koszmarnym poziomie - im dłużej tym coraz więcej tego!
Gdyby nie duże obciążenie CPU dla HTML5 to wywaliłbym to dziadostwo (flash) od razu z wielkim hukiem. A tak na razie czekam na dopracowanie HTML5 :)

EDIT:
A nie... czekam na najnowszego Xorga 1.18 i sterowniki Nvidii, a potem sprawdzę ponownie powyższe 3.
Ewentualnie jak się wkurzę to postawię obok ponownie Archa i przetestuję Plasmę 5

Ostatnio edytowany przez addos (2015-11-21 00:16:59)


Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor [email protected] DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Offline

#25 2015-11-21 08:34:56

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,145
WWW

Odp: Firefox + Xorg

W dostarczanym wraz z KDE monitorze systemu (Aktywność systemu pod ctrl+esc) masz możliwość uzyskania szczegółowej informacji o procesie (PPM na procesie i wybierasz z listy). W ten sposób dowiesz się nie tylko ogólnie o tym, że po włączeniu Flash/HTML w FF (pytanie tylko czy wyłącznie w nim) skacze zapotrzebowanie na zasoby systemowe, ale także które biblioteki je najbardziej obciążają itp. Może to coś da.
Jeśli zużywanie się zasobów jest problemem, to może pomyślałbyś o jakiejś regule cgroup. Nie stosuję, nie stosowałem, ale z tego co rozumiem, można tu ograniczyć zasobożerność aplikacji (a w zasadzie to uregulować to zapotrzebowanie; problem pozostanie, ale inne aplikacje będą mogły lepiej działać). Zob.: https://wiki.archlinux.org/index.php/Cgroup - jest tam przykładowa reguła dla MatLaba, może w oparciu o nią uda Ci się coś wymyślić.
Jak lubisz Operę 12, to w ogóle może zainteresuj się jej klonami (oba są jeszcze w stanie rozwoju, ale działają sprawnie). Jeden to Vivaldi (Gtk), drugi to Otter-Browser (Qt5). Ten ostatni ma możliwość budowy zarówno w oparciu o qtwebkit, jak i qtwebengine (tu również mogą być różnice). Jeśli chodzi o vivialdi, to gdzieś widziałem nawet jakieś repozytorium, w którym są binarki; jest też w AUR. W przypadku Ottera masz do wyboru albo budowę z AUR, albo ze skryptów, które co tydzień (są to upubliczniane mniej więcej co wtorek/środę tzw. wersje tygodniowe) umieszczam tu: http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php?topic=124. Kompilacja nie trwa zbyt długo. Wadą Ottera jest brak jeszcze menedżera haseł.


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Online

Stopka

Forum oparte na FluxBB