Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-03-03 13:36:55

Kx_liner
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-10-25
Liczba postów: 166

Nie mogę rozpakować archiwum tgz

Wiem, że to jest lamerskie pytanie, ale brakuje mi jakiegoś pakietu w systemie do rozpakowania archiwum tgz.

Wczytywanie archiwum /home/wojtek/temp/170782-ClamAV-GUI-0.4.1.tgz zakończyło się błędem:

Brak odpowiedniej wtyczki. Ark nie obsługuje plików tego rodzaju.

Proszę o podpowiedź.

Używam środowiska Plazma + Lenovo ThinkPad T520 Intel Core i5

#2 2019-03-03 14:38:09

nycko
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-10-31
Liczba postów: 47

Odp: Nie mogę rozpakować archiwum tgz

chodzi o Twój poprzedni post dot. ClamAV-GUI? Przecież tam jest .tgz i PKGBUILD. Ściągasz oba do jednego katalogu i będąc w nim 'makepkg -si', co zainstaluje Ci ww. nakładkę na antywirusa.

#3 2019-03-03 18:13:35

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,753

Niemal każdy format paczki rozpakuje bsdtar. Ale po jasną cholerę, chcesz rozpakować paczkę źródeł dostarczaną wraz z PKGBUILDem, który dokona tego automatycznie?

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (5.0.2 m.in. AMD Jaguar, BMQ, UKSM), amdgpu (dla CIK), KDE+patche z POLAUR

#4 2019-03-03 18:31:45

robson75
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-10-15
Liczba postów: 11

Paweł @Kx_liner zapewne chodziło o to że pobrał PKGBUILD w pliku tar.gz, i po prostu chciał go rozpakować aby potem wejść do katalogu i rozpocząć budowę.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
PC: HP Compaq 6200 Pro MT / CPU: Intel Core 4x i3-2100 CPU @ 3.10GHz / GPU: Intel HD Graphics 2000 / RAM: 8 GB / Dysk: HDD 1 TB

#5 2019-03-03 18:44:37

pavbaranov
Administrator

@robson75 - Nie. W bla/POLAUR/bla/clavav-qui znajdują się 2 pliki: PKGBUILD oraz paczka źródeł w formacie tgz. To drugie dlatego, że po zmianach na store.kde.org nie istnieje praktycznie możliwość automatycznego pobierania od nich. PKGBUILD jest dostosowany (sumy kontrolne) do pliku *.tgz, który się w repozytorium również znajduje. Potem można dzięki makepkg zbudować paczkę. Jakakolwiek próba rozpakowywania *.tgz jest idiotyzmem. Nic nie daje. Nie po to jest PKGBUILD, by cokolwiek z paczką źródeł robić. Od tego jest automatyka pacmana.

software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (5.0.2 m.in. AMD Jaguar, BMQ, UKSM), amdgpu (dla CIK), KDE+patche z POLAUR

#6 2019-03-03 19:09:36

Kx_liner
Użytkownik

pavbaranov napisał/a:

@robson75 - Nie. W bla/POLAUR/bla/clavav-qui znajdują się 2 pliki: PKGBUILD oraz paczka źródeł w formacie tgz. To drugie dlatego, że po zmianach na store.kde.org nie istnieje praktycznie możliwość automatycznego pobierania od nich. PKGBUILD jest dostosowany (sumy kontrolne) do pliku *.tgz, który się w repozytorium również znajduje. Potem można dzięki makepkg zbudować paczkę. Jakakolwiek próba rozpakowywania *.tgz jest idiotyzmem. Nic nie daje. Nie po to jest PKGBUILD, by cokolwiek z paczką źródeł robić. Od tego jest automatyka pacmana.

Przepraszam, że się wtrącam w Waszą dyskusję, ale tutaj https://wiki.archlinux.org/index.php/Ar … y_(Polski) podają ten "idiotyzm", jako sposób instalacji pakietów z AUR.

#7 2019-03-03 19:34:26

nycko
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-10-31
Liczba postów: 47

zobacz jak bardzo polskie wiki różni się od https://wiki.archlinux.org/index.php/Ar … Repository Ktoś musi się nad tym pochylić i poprawić, może nawet ja w wolnym czasie to zrobię, bo wierzyć się nie chce, że takie coś jeszcze na polskiej wiki wisi.

#8 2019-03-03 19:42:19

pavbaranov
Administrator

@Kx_liner - Proponuję zapoznaj się w końcu z dokumentacją. Spróbuję jaśniej, bowiem widzę, że masz problemy.
1. PKGBUILD - to coś w rodzaju instrukcji. Wykonuje to makepkg, które jest programem dostarczanym wraz z paczką pacman. Do zbudowania paczki i jej zainstalowanie w Archu nic innego nie jest potrzebne. Ot, wiedza jak ściągnąć źródła budowania paczki (czyli PKGBUILD i ewentualnie coś jeszcze) oraz nt. wykorzystania makepkg.
2. "Źródła" budowania paczki dla pacmana. To głównie PKGBUILD. Oprócz niego mogą, ale nie muszą być dostarczane jeszcze inne pliki. W tym przypadku daję źródła w formacie tgz, albowiem w przeciwnym razie, automatyzm PKGBUIDu nie zadziała. Dalej jednak - wystarczy wiedza nt. używania makepkg. Nic więcej.
Nie mam pojęcia gdzie widzisz w przytoczonym przez Ciebie linku info nt. pliku w formacie tgz, gdzie masz tam polecenie do jego rozpakowywania itp.

PS: Z POLAUR jeśli chcesz - choć nie wiem po co?  - korzystać z udostępnianych tu paczek zainstaluj sobie POLAUR/new-branded/polaur skrypt o nazwie polaur, a potem - po ściągnięciu odpowiedniego skryptu - skorzystaj z jednej, jedynej opcji:

makepkg -sirc

O czym zresztą pisałem wcześniej, opisując repozytorium POLAUR.

#9 2019-03-03 22:27:11

Kx_liner
Użytkownik

pavbaranov napisał/a:

@Kx_liner - Proponuję zapoznaj się w końcu z dokumentacją. Spróbuję jaśniej, bowiem widzę, że masz problemy.
1. PKGBUILD - to coś w rodzaju instrukcji. Wykonuje to makepkg, które jest programem dostarczanym wraz z paczką pacman. Do zbudowania paczki i jej zainstalowanie w Archu nic innego nie jest potrzebne. Ot, wiedza jak ściągnąć źródła budowania paczki (czyli PKGBUILD i ewentualnie coś jeszcze) oraz nt. wykorzystania makepkg.
2. "Źródła" budowania paczki dla pacmana. To głównie PKGBUILD. Oprócz niego mogą, ale nie muszą być dostarczane jeszcze inne pliki. W tym przypadku daję źródła w formacie tgz, albowiem w przeciwnym razie, automatyzm PKGBUIDu nie zadziała. Dalej jednak - wystarczy wiedza nt. używania makepkg. Nic więcej.

Nie musisz tak demonizować mojej niewiedzy, bo nie jestem co prawda takim ekspertem jak Ty, ale pewne wiadomości mam.

pavbaranov napisał/a:

Nie mam pojęcia gdzie widzisz w przytoczonym przez Ciebie linku info nt. pliku w formacie tgz, gdzie masz tam polecenie do jego rozpakowywania itp.

W takim razie sugeruję, żebyś ten link otworzył i przeczytał treść tej strony.

#10 2019-03-04 00:46:54

pavbaranov
Administrator

@Kx_liner - Sugeruję, abyś przeczytał to co piszesz ze zrozumieniem. Link dotyczy AUR i pobierania źródeł poprzez "Pobierz migawkę" a nie POLAUR, gdzie takiej możliwości nie ma. Podany przez Ciebie link ma tylko w części zastosowanie do POLAUR.
W przypadku POLAUR są 3 możliwości pobrania źródeł budowania paczki:
1. sklonowanie zawartości git,
2. użycie skryptu polaur,
3. "ręczne" ściągnięcie niezbędnych plików.
Sugeruję używanie skryptu polaur przynajmniej przez osoby mniej obeznane z pracą z GIT(hub)em.
Dołączonych źródeł w formacie tgz nie miałbyś, gdyby nie zmiana API na opendesktop.org, która powoduje że praktycznie żaden obecnie PKGBUILD (obojętnie czy w AUR, czy w POLAUR) nie dokona automatycznego pobrania ich stamtąd.
Temat Twojej wiedzy, czy niewiedzy - pominę. Staram się jedynie wytłumaczyć co i jak robić z POLAUR, choć wydaje mi się, że kiedyś to już zrobiłem (ale mogę się mylić).
Jeśli problem uważasz za rozwiązany (a wydaje się być) - proszę o odpowiednie jego oznaczenie w pierwszym wątku, a wówczas zamknę.

Stopka

Forum oparte na FluxBB