Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-12-09 20:54:17

pavbaranov
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 2,133
WWW

Kilka słów na temat PKGBUILDów w POLAUR z tzw. bugfiksami

Od dłuższego czasu w POLAUR, w repozytorium repo-refreshed umieszczam PKGBUILDy dla różnych składników oprogramowania pochodzącego od KDE z tzw. bugfiksami. W największej części są to te, które były zgłaszane w bugs.kde.org.
Stosowane są przeze mnie (i jeśli ktoś chciałby również się dołączyć, to również prosiłbym o ich stosowanie) następujące zasady:

1. Numeracja paczek
a. Paczki zawsze mają numer wersji (pkgver) takie jak paczka źródłowa, na którą patch jest nakładany.
b. Paczki różnią się wersją "realizacji" (pkgrel), przy czym numer ten jest zawsze wyższy niż wersja w repozytorium, ale zawsze też niższy od wersji, która w repozytorium może się pojawić (np. wskutek koniecznego jej przebudowania ze względu na zmiany innych elementów, tego wymagających). Kolejne wersje z patchami mają zawsze nowy numer pkgrel z zachowaniem powyższej zasady.
Przykład:
- jeśli paczka w repozytorium Archa ma numer np. 5.53.0-1, to pierwszy PKGBUILD z patchem będzie miał wersję 5.53.0-1.1, następny 5.53.0-1.2 itd.
Taki sposób umożliwia aktualizację do wersji z repozytorium Archa, gdy nowe wersje paczek (także pkgrel) się pojawią.

UWAGA: może się zdarzyć, że będzie tu jakiś "przeskok" wersji np. po pkgrel x-1.1 będzie x-1.3, a gdzieś "zgubiona" zostanie wersja x-1.2; proszę się nie obawiać, wynika to wyłącznie z faktu, że prawdopodobnie u siebie z jakichś przyczyn przebudowałem w międzyczasie paczkę i ona uzyskała "brakującą" numerację.

c. Jeśli w repozytorium Archa pojawi się nowa wersja paczki, która naprawia ten sam błąd, który wcześniej został poprawiony przeze mnie w PKGBUILDzie w POLAUR, to taki PKGBUILD jest z niego usuwany.
d. Jeśli w repozytorium Archa pojawi się nowa wersja paczki, ale nie zawiera patchy, które wcześniej udostępniłem, to w POLAUR pojawi się nowa wersja paczki dostosowana do aktualnej numeracji wersji w repozytorium Archa z zachowaniem reguły z pkt. 1 a i b.

Patche
a. Patche pochodzą z repozytorium GIT KDE. Mogą pochodzić także z phabricator.kde.org. W każdym przypadku, podczas budowania paczki jesteście powiadamiani o tym jaki patch zostaje nałożony zgodnie z następującymi zasadami:
- patch odnoszący się do bugs.kde.org oznaczony jest przez "KDEBUG numer_zgłoszenia"; jeśli patch naprawia więcej niż jedno zgłoszenie, najczęściej są podawane wszystkie, choć sama łatka może być jedna,
- inne patche są oznakowane "Dnumer_phabricator".
W pierwszym przypadku przeglądnąć tak zgłoszenie, jak i sam patch można poprzez wpisanie "numer_zgłoszenia" na stronie bugs.kde.org. W drugim przypadku przez wpisanie Dnumer_phabricator na stronie phabricator.kde.org.
- w nielicznych przypadkach stosuję opisowe oznaczenie łatki (jeśli - co niezmiernie rzadkie - nie będzie ona miała swojego odzwierciedlenia ani w bugs.kde.org ani w phabricator.kde.org).

Informacje o patchach
Podczas budowy paczek jesteście powiadamiani o tym jaki patch jest nakładany oraz - o ile wiem - w jakiej wersji oczekiwana jest jego implementacja. Ostatnią zasadę - tak wyraźną - wprowadziłem w tym tygodniu, a zatem nie wszystkie PKGBUILDy zostały jeszcze do tego dostosowane. Jeśli nie wiem w jakiej wersji zostanie patch uwzględniony, niekiedy opisuję to w PKGBUILDzie (kiedy jest spodziewany). Stosowna informacja podczas kompilacji paczki wygląda np. tak:

Add KDEBUG 123123 patch - fix in 5.15.0

Oczywiście w ten sam sposób jest to opisane w PKGBUILDzie. W starszych wersjach opis odnoszący się do tego w jakiej wersji oczekiwane jest wdrożenie patcha występuje wyłącznie w PKGBUILDzie.
Również z moich ogłoszeniach na forum pojawia się informacja o tym jakie łatki zostały uwzględnione. Przed budową paczki możecie sobie ocenić, czy warto.

Konieczność budowy wszystkich paczek z POLAUR
Krótko: nie istnieje. Możecie budować wybrane. Jeśli będzie taka okoliczność istnieć to PKGBUILD zostanie tak przygotowany, że uniemożliwi budowę paczki, jeśli inny pakiet z POLAUR nie jest zbudowany i zainstalowany. Informacja o tym pojawi się również w ogłoszeniach.

Częstotliwość ukazywania się
Staram się dodawać łatki na bieżąco. Zwykle tuż przed pojawieniem się nowej wersji nie dodaję już nowych łatek do POLAUR. Mogłoby się tak zdarzyć wyjątkowo, gdyby błąd był poważny, a arojas z jakiegoś powodu nie zareagował.

Rodzaje łatanych błędów
Staram się dodawać patche tylko na poważniejsze błędy. Moim zdaniem szkoda męczyć komputer tylko dlatego, że w kolejnym wydaniu np. jakieś okno będzie ładniej wyglądało. Jeśli ktoś jednak i takie łatki chciałby mieć nałożone - proszę zgłaszać w odpowiednim miejscu. Niektóre jednak z tego typu łatek powędrują do repozytorium pkg-trunk.

Testowanie paczek z nałożonymi łatkami
Wszystkie paczki są przeze mnie budowane i testowane. Bugfiksy z bugs.kde.org przechodzą też testy deweloperskie. Bugfiksy z phabricator.kde.org również, ale mogą one nie być przetestowane przez deweloperów tak wnikliwie. Są one jednak zawsze przez nich zaakceptowane.
Proszę jednakże zwrócić uwagę na to jaki ja mam system (jest zawsze w stopce), jakich repozytoriów używam oraz, że... mam jeden komputer. Nie mam zatem możliwości sprawdzenia jak się zachowuje taka paczka na każdej, możliwej konfiguracji sprzętowej.

W razie wątpliwości - wiecie gdzie mnie szukać.

PS: UWAGA - O ile paczki z POLAUR nadają się dla Archa oraz jego bezpośrednich forków /czyt. takich, które korzystają z jego repozytoriów bezpośrednio/ to najprawdopodobniej nie będą właściwe dla Manjaro - proszę ich tu nie używać. Nie udzielam też absolutnie żadnego wsparcia użytkownikom Manjaro, którzy zbudują sobie paczki na podstawie moich PKGBUILDów.


Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5; Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb, KDE+poprawki
https://deviantart.com/pavbaranov/ https://pavbaranov.blogspot.com https://linux-pavbaranov.blogspot.com

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB