Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-10-31 16:56:41

snapy
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-09-05
Liczba postów: 35

Instalacja Arch Linux na WiFi

Cześć, potrzebuje zainstalować Arch Linux na laptopie, który ma tylko dostęp do sieci WiFi. Znalazłem taki systemem, czy tam instalator Revenge OS, tylko że distrowatch pokazuje mi, że on nie jest już rozwijany.
https://distrowatch.com/table.php?distr … =revengeos
Ostatni obraz iso jest sprzed sześciu miesięcy, nie ma też własnej strony, więc nie wiem jak z bezpieczeństwem tego instalatora, ale raczej ok

https://www.ostechnix.com/installing-ar … installer/
https://sourceforge.net/projects/revenge-installer/

Tu ktoś podobnie zainstalował, bazowy system normalnie z płyty iso, a potem wszedł przez chroota i doinstalował środowisko graficzne i networkmanager.
https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=28827

Mógłbym zainstalować Antergos, a potem ustawić serwery Archa, ale w wersji 18.10 ma jakieś błędy instalatora i cnchi przerywa instalację. Sprawdzałem na wersji minimal i zwykłej. Zatrzymuje się zawsze na pliku events.py, zmieniałem mirrory i to samo.

#2 2018-10-31 17:53:21

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: Instalacja Arch Linux na WiFi

Nawet "normalnie" instalując Archa można tego dokonać z dostępem jedynie przez WIFI.

Jeśli chodzi o Revenge OS - nie obawiałbym się samej instalacji, choć potem warto nieco uporządkować ten system i doprowadzić do maksymalnej zgodności z Archem. Nie pamiętam, czy on używa mirrorów z ISO, czy też ściąga, bo prawdopodobnie tu może być problem. Co najwyżej dodasz aktualne.

Tutaj masz listę aktualnych dystrybucji bazujących na Archu (KaOS i Chakra, choć tu wymienione nie są takimi dystrybucjami). Do łatwej instalacji poleciłbym instalację przez Anarchy, ArchLabs, Archman ewentualnie ze starszego Arch-Anywhere (trzeba tu jednak podmienić mirrory prawdopodobnie). Są jeszcze inne, ale to winno Ci wystarczyć.

W razie kłopotów - polecam nasz IRC #archlinux.org.pl na freenode. Ostatnio kilka osób instalowało jakieś ArchLaby czy Anarchy.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2018-10-31 17:59:49

snapy
Użytkownik

Zapewne masz na myśli wifi-menu, tylko z nim różnie bywa, raz działa raz nie. Teraz wgrywam na pendrive najnowszy obraz iso Arch Linux, spróbuję zainstalować środowisko graficzne i networkmanager. Jak nie uruchomi się internet, to chroot mnie ratuje.
https://www.youtube.com/watch?v=LtA09vn3Ch4

#4 2018-10-31 18:01:36

pavbaranov
Administrator

Jak chcesz zainstalować środowisko graficzne itd. bez dostępu do internetu???
Instaluj z tych ułatwiaczy. Są ok.

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2018-10-31 18:56:24

snapy
Użytkownik

Instaluje i przy podziale partycji wywala mi błąd

Valoue out of range

Mam Diskalbel type: dos
Czy tam powinna być gpt lub mbr ustawiona?

Ostatnio edytowany przez snapy (2018-10-31 20:59:21)

#6 2018-10-31 19:08:45

pavbaranov
Administrator

A dokładniej? Co instalujesz? W czym te partycje? Jaki...? Kurcze, nie chce mi się: maksimum informacji!
Dysk - tak, mbr lub gpt (przy UEFI w zasadzie ten drugi); sformatowane na jakiś linuksowy FS.
Jak Ty chciałeś tego Archa, czy nie daj boże Slacka bądź Gentoo zainstalować? :)

#7 2018-10-31 19:17:46

snapy
Użytkownik

Po prostu tworzę

First sector(): +18G
Value out of range

To mi pokazuje tylko.

Ostatnio edytowany przez snapy (2018-10-31 20:58:09)

#8 2018-10-31 19:20:18

pavbaranov
Administrator

snapy napisał/a:
First sector(): +18G
I tu mi wywala Value out of range

I tu robisz błąd.

Jak zwykle polecam lekturze: o partycjowaniu i o fdisk

PS1: Nie ma w tym czymś, co chcesz zainstalować jakiegoś GUI do partycji? Prościej Ci będzie.
PS2: Używaj BBCode.

#9 2018-10-31 19:28:51

snapy
Użytkownik

Dzięki pavbaranov. Udało się zainstalować cały system z xorgiem, środowiskiem graficznym. Ale jestem zadowolony z siebie, jedynie o czym zapomniałem to dopisać w visudo zwykłego użytkownika. Wszystko uruchomiło się za pierwszym razem:)

Ostatnio edytowany przez snapy (2018-10-31 20:57:08)

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB