Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-10-22 15:25:11

snapy
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-09-05
Liczba postów: 35

Jak poprawić wygląd czcionek?

Witajcie, jak mogę poprawić wygląd czcionek pod Gnome i Wayland? Wgrywałem inne czcionki, ale to raczej problem ze środowiskiem graficznym i serwerem grafiki. Czcionki nie są wyraźne. widać to zwłaszcza w przeglądarkach.  Zmieniałem opcje w
cat /etc/profile.d/freetype2.sh
Przeinstalowywałem fontconfig,  zainstalowałem gnome-tweak i ustawiłem tam większy współczynnik skalowania 1,25. Nie mam już pomysłu, co jeszcze mogę wypróbować.

#2 2018-10-22 16:40:18

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,654

Odp: Jak poprawić wygląd czcionek?

Nie bardzo wiemy jak Ci mamy pomóc, albowiem nikt nie wie co Ty postrzegasz jako wygląd czcionek, który wymaga jakichś zmian (oprócz tego, że nie są wyraźne); nie wiemy też co zmieniłeś. Wydaje się, że jakiś problem masz też z ich wielkością, skoro dałeś inny niż domyślny współczynnik skalowania. Nie wiemy również na jakim sprzęcie, a w zasadzie głównie na jakich sterownikach dostrzegasz ten problem.

Pierwsze co się jednak nasuwa, to zapoznaj się z tymi poradami.
Możesz również spróbować sięgnąć po jakiś alternatywny zespół czcionek jak np. cleartype, infinality czy też np. zestaw przygotowany przez naszego forumowego kolegę ultimate5.

Druga rzecz jaka mi się nasuwa, to czy w sesji Xów również czcionki wyglądają wadliwie, a jeśli tak, to czy tak samo wadliwie. Podobnie jak w samej konsoli.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2018-10-22 19:45:55

snapy
Użytkownik

Problem występował od początku gdy zainstalowałem Gnome. Korzystam z otwartych sterowników intel i radeon, mam laptop z hybrydową grafiką. Mam też podłączony zewnętrzny monitor 21:9, ale na laptopie czcionki też nie są jakieś dobre. Wpierw były to czcionki dejavu, potem przestawiałem na różnych. Na Xsach jest lepiej,  czcionki  może nie są wyraźniejsze, ale bardziej czarne.
ttf-dejavu 2.37-2
ttf-liberation 2.00.1-7
ttf-ubuntu-font-family 0.83-3

Na Xorgu
https://imgur.com/fGOyphl
Na Waylandzie
https://imgur.com/8jNaUck

Ostatnio edytowany przez snapy (2018-10-22 19:54:06)

#4 2018-10-22 20:09:09

pavbaranov
Administrator

Owe "bardziej czarne", a raczej mniej w Wayland, to chyba jakieś "dobrodziejstwo" Waylanda i trzeba tam balans bieli itp. pozmieniać. W Plasma (amdgpu) też mam coś takiego, że ekran jest jakby przejaskrawiony.

Wyrazistość czcionek - spróbuj ustawień anty-aliasingu, ustawień wyświetlania podpikselowego itp. Może to coś da.

Jeśli chodzi o zrzuty - to ktoś z lepszym wzrokiem musi zerknąć :(

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2018-10-22 20:31:00

snapy
Użytkownik

W sumie jak tak teraz sie przygladam z Live CD, to duzych roznic pomiedzy Waylandem a Xorg nie ma. Odpalilem Linux Mint 19 Live CD i zrobilem zrzut ekranu.
https://imgur.com/9vIJG9b

#6 2018-10-23 12:33:09

pavbaranov
Administrator

Zerknij na BBS Archa - może jakoś ten wątek Ci pomoże, choć nie wiem, czy jest to adekwatne dla sytuacji u Ciebie.

#7 2018-10-23 20:28:00

trb
Użytkownik
Data rejestracji: 2017-07-17
Liczba postów: 9

Mam dobry wzrok, dużo pracuję z tekstem i niestety żaden Linux nie zapewnia takiej wyrazistości i kształtów czcionek jak Windows. Nawet kompilacja fontconfig z patentem cleartype niewiele daje, bo na ostateczne renderowanie ma wpływ wiele innych pakietów i ustawień. Debian i Ubuntu mają swoje własne łatki, czy daje to lepsze efekty - zależy od aplikacji i czcionki. Moim zdaniem pod Archem w ogólnych zastosowaniach najlepiej sprawdza się https://wiki.archlinux.org/index.php/Fo … nted_fonts, przynajmniej czcionki Microsoftu (których pełno w sieci, dokumentacji itp) ładnie się renderują i nie rozwalają tekstu. Problem częściowo rozwiązuje posiadanie ekranu HiDPI, ale pewnie upłynie jeszcze sporo czasu zanim stanie się to standardem. Jeśli zależy Ci na poprawnym wyświetlaniu stron w przeglądarce, to moim zdaniem powinieneś zainteresować się https://wiki.archlinux.org/index.php/Microsoft_fonts.

#8 2018-10-24 00:20:30

snapy
Użytkownik

Nie wiem czy to aktualizacje pomogły, ale wyzerowałem współczynnik skalowania do ustawień standardowych, za to powiększyłem czcionki na 150% w przeglądarkach, aby takie mi otwierały na drugim monitorze. I teraz dobrze widać na Waylandzie.

#9 2018-10-24 10:47:38

TomaszGasior
Użytkownik
Data rejestracji: 2017-07-13
Liczba postów: 12

Nie wiem dokładnie, jaki problem ma autor wątku, bowiem brakuje screenshotów z dokładnym pokazaniem, co jest z czcionkami nie tak. Ja od siebie mogę serdecznie polecić moją paczkę AUR o nazwie `freetype2-ultimate5`. Moja wersja FreeType'a różni się od stockowej tylko tym, że microsoftowy ClearType jest w niej włączony (domyślnie nie może być ze względu na patenty firmy Microsoft) oraz zmieniłem delikatnie wartości wygładzania czcionek (zahardkodowane we FreeType na sztywno) by były one trochę grubsze. Być może zainstalowanie mojej paczki poprawi wrażenia związane z czcionkami. ;)

https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=583

Ostatnio edytowany przez TomaszGasior (2018-10-24 10:48:00)

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB