Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-08-26 10:50:07

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Powolne wycofywanie Qt4 z Archa

Mogę powiedzieć: "ja wiedziałem, że tak będzie" :) - napiszę zatem tutaj, bo pewnie tematów związanych z tym będzie się nieco pojawiać.

Ten wątek proszę traktować wyłącznie jako informacyjny. Nie służy do rozwiązywania żadnych problemów związanych z omówionym w nim zagadnieniem. Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości, to zakładajcie nowe, oddzielne wątki.

W ostatnich dniach legł ostatni bastion KDE4 w repozytorium Archa. Po wielu latach, kdelibs udało się na zasłużony odpoczynek w otchłaniach AUR. Oznacza to, że żadna paczka w repozytorium "głównym" nie potrzebuje już kdelibs jako swej podstawowej zależności. Może się zdarzyć, że jakaś paczka będzie wymagać tej paczki jako zależności opcjonalnej, co i tak wielce wątpliwe (np. libreoffice-still od wersji 6.0.6-2 jest już budowane bez wsparcia dla VCL_KDE4).
Podobnie w te same otchłanie zawitała paczki phonon-qt4 (i jego pochodne), attica-qt4 itp. Ten sam los spotkał także wystroje breeze-kde4, czy oxygen-kde4.
Dokonując aktualizacji systemu (pamiętajmy: pełnej, wszak inna nie jest wspierana) powinny zostać te paczki usunięte, chyba, że będzie coś ich wymagać. Niemniej jednak osoby korzystające z wszelkiej maści AURhelperów mogą być "nagabywane" o dokonanie aktualizacji tych paczek z AUR.

W pierwszej kolejności zatem dokonajmy aktualizacji systemu. Jeśli pozostaną w nim jeszcze jakieś paczki *-qt4/*-kde4, to sprawdźmy, czy są one jeszcze wymagane.

1. BIBLIOTEKI, FRAMEWORKI itp.
W tym przypadku mamy tego typu paczki jak np. kdelibs, kdelibs4support, phonon-qt4 itp. Polecam sprawdzenie w swoim systemie, czy macie jeszcze jakąś paczkę, która od nich zależy. Wykonujemy to (przykładem będzie phonon-qt4) wydając polecenie:

pacman -Qi phonon-qt4

W tym przypadku okaże się, że w systemie jest kdelibs, które wymaga phonon-qt4. Sprawdzamy zatem w taki sam sposób kdelibs. Jeśli w wyniku kolejnych sprawdzeń okaże się, że żadna aplikacja nie jest oparta o te biblioteki (nie wymaga ich, pole "Wymagany przez:" będzie puste), to spokojnie możecie je odinstalować. Nie są więcej wymagane. Jeśli pośród paczek, które są zależne od tych bibliotek znajdzie się aplikacja, to patrz niżej pkt. 3.
Jeśli porady w pkt. 3 nie będą dla Was odpowiednie (czyli będziecie chcieli taką aplikację zostawić), to utrzymywanie tak samej aplikacji, jak i jej bibliotek będzie leżeć na Waszych barkach. Stosowne aktualizacje będą musiały być przeprowadzane z AUR, co może być o tyle utrudnione, że co najmniej część paczek zostało wraz z przeniesieniem do AUR osieroconych (nawiasem mówiąc zbudowanie takiego kdelibs może być problematyczne, albowiem w swoich zależnościach ma polkit-kde4, którego już nigdzie nie znajdziecie; nie ma tej paczki ani w repozytorium, ani w AUR!). Wszelkie zatem poprawki błędów, w tym poprawki związane z bezpieczeństwem mogą obciążać wyłącznie Was. Ze swojej strony mogę podpowiedzieć jak nałożyć w takim przypadku patch, ale nie mam zamiaru śledzić zmian w tych bibliotekach i umieszczać stosownych poprawek w POLAUR, czy dokonać przejęcia tych paczek w AUR. Myślę, że podobne stanowisko mają ci spośród nas, którzy używają biblioteki "ze stajni" KDE/Qt, a którzy aktywniej udzielają się w zakresie pomocy w pisaniu PKGBUILDów.
Jeśli ktoś w tym będzie się czuł zagubiony - proszę o założenie oddzielnego wątku.

2. WYSTROJE
Prawdopodobnie żadne wystroje *-kde4 nie będą Wam już potrzebne. Jak wspomniałem wcześniej, nawet libreoffice-still (w repozytorium Archa) utracił już wsparcie dla wtyczki, która ujednolicała zachowanie się jej w środowisku Plasma (lub innym opartym o KF5/Qt5).
Podobnie jak poprzednio - jeśli macie jakieś pytania w tym zakresie - proszę o założenie oddzielnego wątku.

3. APLIKACJE
Jeśli w swoich systemach znajdziecie aplikacje, które są zależne od paczek omówionych w pkt. 1, to na 100% pochodzą z AUR (bądź jakichś repozytoriów nieoficjalnych). Sprawdźmy zatem, czy nie ma jakiejś nowszej wersji opartej o Qt5/KF5 (często mają one w nazwie qt5, kf5, framework/s itp.). Niektóre paczki w AUR (zob.: kamerka) są po prostu przestarzałe (akurat ta paczka winna być budowana już nie na kdelibs). Zastanówcie się, czy jeszcze takich używać. Inne w ogóle są już nierozwijane (tomahawk) i sens z nich korzystania jest mocno problematyczny. Może znajdziecie jakiś zamiennik. Ze swojej strony mogę dodać, że popularne clementine, które w "oficjalnej" wersji znajduje się w repozytorium i jest oparte o Qt4 całkiem poprawnie zachowuje się w wersji opartej o Qt5; w dodatku można ją jeszcze zainstalować w wersji "lite"; odpowiednie PKGBUILDy są w AUR, a ze swojej strony mogę służyć w tym przypadku pomocą i np. omówić kwestie opcjonalnych zależności, jakie są komuś potrzebne; zainteresowanych zapraszam do otwarcia nowych wątków).
Może się również zdarzyć, że jakaś aplikacja będzie potrzebować paczek z pkt. 1 lub 2 jako tzw. zależności opcjonalnych. Dobrze skonstruowane PKGBUILDy umożliwią Wam rozeznanie co w takim przypadku te opcjonalne zależności dają. Przykładem znów niech będzie libreoffice-still. Ostatnia jego wersja w repozytorium, która wspierała wtyczkę VCL_KDE4 to 6.0.6-1. Po aktualizacji do obecnej wersji nie będzie kdelibs już w zależnościach opcjonalnych. Ze względu na sposób budowy tych nowszych niż 6.0.6-1 wersji, nawet zachowanie w systemie kdelibs nie spowoduje, że będzie można użyć wtyczki VCL_KDE4; wystrój i zachowanie okien dialogowych będą oparte o Gtk3 lub - jeśli ktoś nie ma jej w systemie - o Gtk2. Jeśli ktoś z Was chce pozostać przy libreoffice-still i jednocześnie zachować wsparcie dla wtyczki KDE4, to albo musi zbudować paczkę LO we własnym zakresie (długie to chwile :)), albo użyć np. AppImage (można również przebudować jakiś deb, czy rpm; odpowiednie PKGBUILDy są w AUR, o ile pamiętam, jeśli nie - pomożemy) - wówczas kdelibs się przyda.

Innymi słowy - po aktualizacji swoich systemów, przeglądnijcie sobie co w nim jeszcze jest i dlaczego potrzebne ze względu na (głównie) kdelibs i qt4.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB