Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-05-23 10:01:27

Wikingus
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-05-19
Liczba postów: 11

[SOLVED] Modyfikacja GRUB-a

Witam
Czy jest możliwość modyfikacji GRUB-a w taki sposób aby z automatu włączał mi się Arch   bez odliczania czasu a jak bede trzymał jakiś klawisz to (Advanced option Arch).

I czy jest możliwość wrzucenia tapetki podczas odpalania Arch-a.

Chodzi o to że mam tylko Arch-a i 99.99999% przypadków będę potrzebował normalnej wersji.
A ustawiając czas na zerowy albo bardzo krótki pozbawiam się furtki do Advanced Options ( jeszcze się tam nie logowałem i nie mam pojęcia co tam siedzi)

Pozdrawiam Damian

Ostatnio edytowany przez Wikingus (2018-06-07 13:11:03)

#2 2018-05-23 12:20:30

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,654

Odp: [SOLVED] Modyfikacja GRUB-a

Witaj na forum. Na przyszłość - generalna zasada: jeden wątek = jeden temat/problem (tu masz dwa). Przydałoby się również, aby tytuł wątku był bardziej jednoznaczny - wskazywał na konkretny problem, czy cel jaki chcesz osiągnąć. Ułatwia to korzystanie innym użytkownikom.

Teraz już odpowiedzi.
O ile Cię rozumiem... to, w GRUB widzisz coś takiego:

Arch Linux
Advanced option Arch

Widzisz tak, bowiem w pliku /etc/default/grub masz ustawione:

GRUB_DISABLE_SUBMENU=

lub "=n"
W przypadku ustawienia tu "y" tzw. submenu nie będzie widoczne, będziesz miał wszystkie możliwości do wyboru. Co jest w tym submenu? Inne możliwości uruchomienia systemu (np. inny kernel, jeśli masz zainstalowany, lub - praktycznie zawsze, bowiem tak są najczęściej pisane kernele - opcję umożliwiającą odpalenie kernela w tzw. trybie fallback).

Jeśli nie masz więcej niż jeden kernel oraz wszystko pracuje ok (innymi słowy fallback nie będzie Ci konieczny), to najsensowniej jest - chyba - ustawić w ww. pliku czas "odliczania" na 0, wskazać też ten kernel, który ma być uruchamiany (o ile pamiętam, to nadal pierwszy jest 0, a nie 1), a dodatkowo skonfigurować sobie możliwość wejścia do innych opcji za pomocą przytrzymania klawisza Esc. Możesz też i tak: https://wiki.archlinux.org/index.php/GR … idden_menu (niemniej jednak mój komputer należy do tych z notki - to nie działa).

"Tapetka" - nie wiem, czy chodzi Ci o tapetę pod GRUBym, czy też pojawienie się jej w procesie bootowania systemu. Pierwsze to są tematy GRUB - więcej: https://wiki.archlinux.org/index.php/GR … tmap_fonts i następny. Niemniej jednak - przy pierwszej opcji (tj. ukrycia menu, automatycznego włączania się Archa, to większego sensu raczej nie ma). Drugie to tzw. Plymouth, który w Archu nie jest oficjalnie wspierany. Możesz to zainstalować z AUR; więcej: https://wiki.archlinux.org/index.php/Plymouth. Tematy dla Plymouth są dostępne m.in. tutaj: https://store.kde.org/browse/cat/108/ord/latest/

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2018-05-23 13:26:20

Wikingus
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-05-19
Liczba postów: 11

Witam
Dziękuję za wyrozumiałość.

w pliku grub mam tak:

# GRUB boot loader configuration

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR="Arch"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Preload both GPT and MBR modules so that they are not missed
GRUB_PRELOAD_MODULES="part_gpt part_msdos"

# Uncomment to enable booting from LUKS encrypted devices
#GRUB_ENABLE_CRYPTODISK=y

# Uncomment to enable Hidden Menu, and optionally hide the timeout count
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=5
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true

# Uncomment to use basic console
GRUB_TERMINAL_INPUT=console

# Uncomment to disable graphical terminal
#GRUB_TERMINAL_OUTPUT=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
GRUB_GFXMODE=auto

# Uncomment to allow the kernel use the same resolution used by grub
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep

# Uncomment if you want GRUB to pass to the Linux kernel the old parameter
# format "root=/dev/xxx" instead of "root=/dev/disk/by-uuid/xxx"
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
GRUB_DISABLE_RECOVERY=true

# Uncomment and set to the desired menu colors.  Used by normal and wallpaper
# modes only.  Entries specified as foreground/background.
#GRUB_COLOR_NORMAL="light-blue/black"
#GRUB_COLOR_HIGHLIGHT="light-cyan/blue"

# Uncomment one of them for the gfx desired, a image background or a gfxtheme
#GRUB_BACKGROUND="/path/to/wallpaper"
#GRUB_THEME="/path/to/gfxtheme"

# Uncomment to get a beep at GRUB start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

# Uncomment to make GRUB remember the last selection. This requires to
# set 'GRUB_DEFAULT=saved' above.
#GRUB_SAVEDEFAULT="true"

Po czym jakiejkolwiek dokonam zmiany w GRUB_TIMEOUT=  to i tak liczy 5 seknud.   testowałem nic , 0 i 3  dalej liczyl 5 sekund (plik otwierałem poprzez sudo i zapisywałem przed wyjściem)

Co do drugiego pytania chodziło o ad.2  będę testował ale wszystko po kolei.

Pozdrawiam Damian

#4 2018-05-23 13:40:04

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,654

Wikingus napisał/a:

Witam
Po czym jakiejkolwiek dokonam zmiany w GRUB_TIMEOUT=  to i tak liczy 5 seknud.   testowałem nic , 0 i 3  dalej liczyl 5 sekund (plik otwierałem poprzez sudo i zapisywałem przed wyjściem)

Upsss... Plik, który pokazujesz, /etc/default/grub, de facto w ogóle nie jest odczytywany przez GRUBego przy starcie. Jest to plik, który - można powiedzieć - dopiero steruje utworzeniem pliku konfiguracyjnego. Sama jego edycja nic nie pomoże. Po dokonaniu tu zmian (uważaj, co robisz, bo system może nie wstać, lepiej się zabezpieczyć jakimś livecd, z którego można GRUBego przywrócić) musisz jeszcze wykonać:

# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Dopiero wówczas informacja z pliku /etc/default/grub zostanie przekazana do pliku /boot/grub/grub.cfg, który jest odczytywany przez GRUB przy starcie systemu.

PS: Plymouth niby ładny bywa, ale bywają z nim problemy; sam system - ponoć, bo nigdy nie mierzyłem - też lubi lekko wolniej z nim startować.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2018-05-25 20:03:20

jaqu3
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-01-28
Liczba postów: 26

Ja bardziej polecam do takiej zabawy z grubem "grub-customizer" :)

Lenevo IdeaPad-320
GPU: GeForce MX150
CPU: i5 8th
Kernel: Linux-Clear

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB