Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2015-10-08 16:26:28

mk
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-27
Liczba postów: 37

domowa domena, a może coś innego?

W domu komputery rosną jak grzyby po deszczu, mój, mojej, media pc, jakiś stary blaszak prosi się o instalację Linuksa w sumie nie wiem po co... Za jakiś czas przybędzie komp w kuchni, a i z czasem router również zostanie zastąpiony czymś z Arch'em...

Toteż zastanawiam się na jakimś rozwiązaniem polegającym na tym aby użytkownicy mogli się logować do dowolnego kompa swoimi hasłami i loginami. Przy czym żaden z komputerów nie jest 24/7 online...

Aha i superowo by było współdzielić /home. Tu też jest jedna zagwozdka, chciałbym dzielić podstawowe pliki, ustawienia ale chciałbym mieć możliwość posiadania plików w katalogu domowym tylko lokalnie na maszynie. Jeśli nie ma na to jakiegoś fajnego sposobu, to zwyczajnie zamontuje coś w stylu ~/local.

A do tego wszystkiego fajnie by było mieć możliwość wpięcia się w to wszytko Androidem.

Czy jestem skazany na sambę, której nie lubię (bo nie zbyt rozumię)? LDAP Auth może być rozproszony? Co z /home? może jakiś rozproszony fs? Albo zwykła synchronizacja rsync'iem lub syncthing?

Jakie są wasze doświadczenia?

#2 2015-10-09 07:51:13

dracorp
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-06
Liczba postów: 98

Odp: domowa domena, a może coś innego?

Najprościej na współdzielenie /home to NFS. Nie wiem czy wariant rozproszony jest możliwy z LDAP, może na poziomie dns, żeby zwracać różne IP a do tego replikacja. Coś jednak chyba musi być stałego ale kombinuj.

#3 2015-10-14 21:04:36

barthalion
Developer
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 219

Odp: domowa domena, a może coś innego?

Nie wydaje mi się, żeby cokolwiek związanego z LDAP-em oferowało taką replikację, jakiej oczekujesz. Musiałbyś się bawić w keepalived/pacemaker, MariaDB Galera, ustawianie VIP, a i tak coś musiałoby być online… Overengineering i tym samym strata czasu. Skoro przybywa Ci maszyn, czemu nie kupisz czegoś w stylu Raspberry Pi i nie zrobisz z niego całodobowego LDAP-a? Przynajmniej ten problem będzie z głowy.

Ze współdzieleniem plików podobna sytuacja – NFS i Samba to zdecydowanie najprostsze rozwiązania. W skali domowej nie widzę zastosowania dla Cepha lub Glustera. Wahałbym się co do powierzenia syncthingowi całego /home, ale w sumie od kilku dni jest okej, więc w połączeniu z regularnymi snapshotami na wszelki wypadek (btrfs/lvm + snapper) – czemu nie?

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB