Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-03-21 21:08:31

leviatan
Użytkownik
Data rejestracji: 2018-03-21
Liczba postów: 10

[ROZW.]Visual Studio Code

Witam wszystkich,
Zwracam się z pytaniem do obytych z archem, jestem świeżym użytkownikiem  tego systemu ogólnie radzę sobię z większością trudności jakie spotykają mnie
jako początkującego użytkownika ale ostatni dość nietypowy problem wprawia mnie w lekką irytacją.

Chodzi o program Visual Studio Code - jako jedyny został przeze mnie zainstalowany poprzez Oprogramowanie (środowisko GNOME) reszta pakietów instalowana była poprzez terminal - pacman, yaourt.
Od samego początku centrum oprogramowania dziwnie się zachowywało (możliwe że jest to wina internetu - korzystam z łącza mobilnego) jednakże bez problemu został przeze mnie zainstalowany w/w program.
Niestety okazało się ze prgram ten w oprogramowaniu centralnym zmienił się na vcode-oss i system nie widzi mojego starego jako istniejący mimo że jest.
Nie udało mi się znaleźć programu poprzez mc, oraz paczek w instalatorze pacman i yaourt.
Natomiast pakiet vcode-oss widnieje jako nie zainstalowany, po instalacji poprzez centrum i yaourt , także innych paczek tego programu mam program w swoim zestawieniu zainstalowanych programów razy 2.

Pytanie brzmi jak mam usunąć feralną pierwszą instalację tego programu?

#2 2018-03-21 21:31:38

dracorp
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-06
Liczba postów: 98

Odp: [ROZW.]Visual Studio Code

A nie masz czasem zainstalowany jakiś inny menadżer pakietów? vcode-oss nie występuje w domyślnych repo ani w AUR. Gnome nie ma jakiegoś swojego instalatora? I jak się zmienił?

#3 2018-03-21 21:42:47

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

leviatan napisał/a:

(...) okazało się ze prgram ten w oprogramowaniu centralnym zmienił się na vcode-oss i system nie widzi mojego starego jako istniejący mimo że jest.

Możesz to wyjaśnić? Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi (jest/nie ma).

leviatan napisał/a:

Nie udało mi się znaleźć programu poprzez mc, oraz paczek w instalatorze pacman i yaourt.

Niestety nie jestem obznajomiony z owym "Oprogramowaniem" z GNOME (zresztą z samym GNOME również), jednakże tego typu shity lubią korzystać z np. packagekit, a także "uniwersalnych" formatów (flatpak itp.). Masz tam jakieś ustawienia w tym programie? Możesz coś podglądnąć? Z czego to korzysta? Wymagało od Ciebie podania hasła roota do instalacji? W końcu - jeśli jesteś w stanie złapać jakikolwiek - choćby część - nazwy tego programu, to możesz poszukać przez locate (trzeba zainstalować mlocate i dokonać wstępnego zindeksowania plików). Potem jakoś można byłoby sprawdzić o co chodzi i jak (choćby przez pacman -Qo itp.).

leviatan napisał/a:

Natomiast pakiet vcode-oss widnieje jako nie zainstalowany, po instalacji poprzez centrum i yaourt , także innych paczek tego programu mam program w swoim zestawieniu zainstalowanych programów razy 2.

Mam ogólne pytanie: z jakiej dystrybucji korzystasz? Tak jak napisał @dracorp - vcode-oss nie istnieje w repozytorium Archa, nie istnieje w AUR. W AUR masz kilka paczek związanych z Visual Studio Code (code, visual-studio-code-bin, visual-studio-code-insiders)...
Może zatem najpierw zacznijmy od:

# pacman -S mlocate && updatedb
locate vcode-oss
pacman -Qo /ścieżka_z_poprzedniego/vcode-oss

Może coś to pokaże o co chodzi.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#4 2018-03-21 21:43:35

leviatan
Użytkownik

Program do instalacji to systemowy z Gnome - Oprogramowanie. Dziś widzę nie mam typowej występującej wcześniej ikonki z vcode za to jest inna z dopiskiem vcode-oss.
Program niestety nie można odinstalować z terminala - brak pakietu, ale z programów da sięgo uruchomić niestety wolę nawet go wywalić ze skrótów niż się mylić po zainstalowaniu z pakietów aur gdyż po tej operacji program w menu pojawia się  podwójnie a paczka widoczna jest tylko ta z yaourt

#5 2018-03-21 21:50:51

leviatan
Użytkownik

Nie mam zainstalowanej paczki z oss ona jest jako nie zainstalowana przy próobie jej instalacji mam 2 programy.
Z aur próobowałam te dwie paczki insiders i bin 1 wygląda inaczej natomiast z bin ikony mam te same ale też program widnieje dwa razy ale są to nadal odrębne programy bo przy pisaniu w jednym drugi nie pamięta tego co było pisane w pierwszym.

System Arch Linux, x86_64 Linux 4.15.11-1-ARCH
Shel Gnome, WM GNOME Shell

Da się jakoś wyrzucić ten skrót z programów chociaż?

Ostatnio edytowany przez leviatan (2018-03-21 21:52:22)

#6 2018-03-21 21:51:59

pavbaranov
Administrator

Masz jakieś 2 instalki. Ikonka pojawia Ci się z jakiegoś pliku *.desktop. Może poszukaj w systemie vcode-oss.desktop lub vcode.desktop. Coś to powie.
Jak widzisz z mojego podpisu nie używam GNOME i także jego "Oprogramowanie", a do instalacji paczek używam wyłącznie pacman oraz - jeśli z AUR/POLAUR/budowanych lokalnie - makepkg. Gorąco polecam.

EDIT:
Z tego co widzę, to gnome-software używa takiego shitu pn. appstream i to jest prawdopodobnie "to coś" co zainstalowało Ci VSC.

Paczka visual-studio-code-bin z AUR nie powinno się zgłaszać jako vcode-oss. Plik desktop dla niego twierdzi co innego.

Zainstalowałem tego dziada (gnome-software) i oprócz tego, że mogę o nim powiedzieć, że to jeden wielki syf, to to coś instaluje oprogramowanie wyłącznie z repozytoriów zdefiniowanych w pacman.conf oraz z dodatkowych. Owymi dodatkowymi mogą być np. flatpak. Masz zainstalowanego flatpaka? Jeśli tak, to ów VCS z gnome-software może być właśnie flatpakowym.

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#7 2018-03-21 21:59:36

leviatan
Użytkownik

Teraz niestety wiem że oprogramowania z gnome trzeba unikać i dodatkowo teraz nie wyświetla mi się w tym programie nic .... więc nie widzę żadnych pakietów a co najśmiejsznej był to jedyny program instalkowany z tego programu.
Niestety nauka kosztuje , programy wszystkie jakie udało mi się znaleźć z nazwą vcode lub visual zostały wyrzucone, niestety program wisi w programach a co najgorsze normnalne się uruchamia.
Program z aur domyślnie instalowany był w /opt został usunięty i wykasowane zostały wszystkie skróty. Na prawdę nie mam pomysłu co z tym fantem zrobić żeby wywalić "uszkodzony" program.

A ktoś z was zna może ścieżkę z menu programów z gnoma aby to chociaż wyrzucić i nie myliło?

W woli może wyjaśnienia :
Oprogramowanie to : gnome-software instalowane z automatu przy instalacji środowiska gnome. Zawiera ion programy w formie graficznej które można zainstalować w systemie.
Jedyny program zainstalowany przeze mnie w tym programie to właśnie visual studio.
Niestety wczoraj lub dzisiaj program zainstalowany z tego programu zmienił się (inna nazwa i ikona z vcodde na vcode-oss i pokazuje że nie jest zainstalowany .
Wcześniej wszystko było ok program zainstalowany poprawnie.

W terminalu brak możliwości usunięcia brak pliku - tesstowane z vcode i visual-studio-code

Doinstalowanie paczek z aur powoduje dublowanie prrogramów w menu programy a każdy z nich stanowi odrębne własne środowisko.

Jjedyne co przychodzi mi na myśl to przeinstalowanie tego oprogramowania

Ostatnio edytowany przez leviatan (2018-03-21 22:17:44)

#8 2018-03-21 22:08:04

pavbaranov
Administrator

Staraj się mniej opisywać, a więcej konkretów dawać. Inaczej trudno dojść będzie do czegokolwiek. Na początek to co napisałem https://forum.archlinux.org.pl/viewtopi … 4118#p4118 (może być nie tylko vcode-oss, ale i code lub vcode) oraz z edycji poprzedniego wpisu, czyli odpowiedz: masz flatpak, czy nie?

EDIT:
visual-studio-code-bin z AUR w menu winien być widoczny jako Visual Studio Code. Żadne vcode, czy vcode-oss. Przynajmniej tak twierdzi /usr/share/applications/visual-studio-code.desktop (pole "Name").

I jeszcze kilka:

leviatan napisał/a:

Teraz niestety wiem że oprogramowania z gnome trzeba unikać i dodatkowo teraz nie wyświetla mi się w tym programie nic .... więc nie widzę żadnych pakietów

Brakuje mu jakichś wtyczek. Usuwałeś coś "ręcznie"? Masz zainstalowane "optdepends"? W istocie - bez nich nic nie widać na pewno. Cud nie program po prostu :)

leviatan napisał/a:

Program z aur domyślnie instalowany był w /opt został usunięty i wykasowane zostały wszystkie skróty.

Jak go odinstalowałeś, że musiałeś "wykasować wszystkie skróty"? Pacman winien być wyłącznym narzędziem do zarządzania paczkami. Nic nie rób "ręcznie" bo rozwalisz system.

leviatan napisał/a:

A ktoś z was zna może ścieżkę z menu programów z gnoma aby to chociaż wyrzucić i nie myliło?

Programy w menu wyświetlają się wg informacji, które są brane z plików *.desktop. Te instalowane za pomocą pacmana winny się znaleźć w /usr/share/applications/. Dopóki nie dojdziemy jednak tego co obsługuje u Ciebie owe "Oprogramowanie" to bóg raczy wiedzieć gdzie to jest. Raz jeszcze - mlocate i przeszukaj system za albo wszystkimi *.desktop, albo za plikami typu visual-studio-code.desktop i wszelkie możliwe podobieństwa. Sprawdź, czy nie masz w swoim katalogu domowym także katalogu ~/.flatpak lub ~/.local/share/flatpak (nie pamiętam gdzie to się instaluje). Również gdzieś w /opt było coś takiego.

leviatan napisał/a:

Niestety wczoraj lub dzisiaj program zainstalowany z tego programu zmienił się (inna nazwa i ikona z vcodde na vcode-oss i pokazuje że nie jest zainstalowany .

Nie jest to możliwe "samo z siebie". Coś musiałeś zmienić. Zainstalować, doinstalować, przeinstalować itp. Jeśli przez pacmana (z jego wykorzystaniem), to znajdziesz w /var/log/pacman.log.

leviatan napisał/a:

W terminalu brak możliwości usunięcia brak pliku - tesstowane z vcode i visual-studio-code

Do odinstalowania programu przez pacmana musisz znać nazwę paczki oraz program musi być zainstalowany za jego pomocą.

leviatan napisał/a:

Doinstalowanie paczek z aur powoduje dublowanie prrogramów w menu programy a każdy z nich stanowi odrębne własne środowisko.

Czyli ów "gnomowy" jest zainstalowany gdzieś indziej. Raz jeszcze: locate :)

#9 2018-03-21 22:27:07

leviatan
Użytkownik

Miałam na myśli deinstalację w terminalu przy pomocy pacmana lub yaourt wybierając różne warianty ale info o braku pakietu aktualizacja systemu jest przeprowadzana na bieżąco.

Po prostu został mi zainstalowany pakiet programu z systemowego menadżera a w graficznym tkpacman ani menadżerze aur nie mam go widocznego jako zainstalowanego, menadżer oprogramowania systemowy pokazuje inny program zamiast tego który był zainstalowany (został jakby podmieniony i widnieje jako nie zainstalowany zatem nie mam mozliwości odinstalowania programu visual bo go system nie widzi..

Czyli jest i nie ma,

Pliki usunięte - .desktop zostały po próbach zainstalowannia programu z aur i menadźera  co nic nie wniosło bo program był 2 razy(2 ikony)

Dzęki za podpowiedzi spróbuję jeszcze poszukać w folderach i wykorzystać wasze rady może coś znajdę.

Ostatnio edytowany przez leviatan (2018-03-21 22:34:12)

#10 2018-03-21 22:33:16

pavbaranov
Administrator

Jak mam Ci raz jeszcze napisać: zainstaluj mlocate i przeszukaj system za jego pomocą. Inaczej - jeśli nie natrafisz na kogoś, kto korzysta i jest b.dobrze zorientowany we wszelkich możliwościach instalacji przez gnome-software dodatkowo jeszcze znając Twoją instalację - nikt Ci nie będzie w stanie pomóc.
Raz jeszcze też - flatpak zainstalowany?

EDIT:
Istnieje prawdopodobieństwo, że program, który wyświetla Ci się jako code-oss pochodzi z paczki AUR/code. Usuniesz przez:

# pacman -Rcns code

#11 2018-03-21 22:45:58

leviatan
Użytkownik

Dodany do systemu mlocate i flatpaki był brak pakietów.
Przepraszam chłopaki tydzień temu jeszcze był windows...

Przy próbach wyszukiwania :

# find . -vcode "*"
find: nieznane wyrażenie `-vcode' 
pacman -Rcns code
błąd:  pakiet code nie został znaleziony

Pakiet visual nie był z paczki aur ani z terminala przy pomocy pacmana był to pierwszy program wogóle instalowany przeze mnie w systemie wtedy coś takiego jak AUR było dla mnie czymś co nie istnieje :)

Ostatnio edytowany przez leviatan (2018-03-21 22:49:02)

#12 2018-03-21 22:52:43

pavbaranov
Administrator

leviatan napisał/a:

Dodany do systemu mlocate i flatpaki był brak pakietów.

A po polsku?

Zainstaluj sobie np. pamac, octopi, pkgbrowser... Łatwiej Ci będzie przeglądnąć zainstalowane paczki. Możesz też przeszukać z pomocą pacmana (ale nieco na ślepo, chyba, że zerkniesz w plik pacman.log, do którego ścieżkę wcześniej podałem).
Przeglądnij katalog /usr/share/applications - tu masz "skróty" do programów (też już bodaj 2 raz).
Lub przeszukaj za pomocą locate system po nazwach, które kojarzą Ci się z Visual Studio Code. Może to być visual, vcode... Musisz trochę mieć nieco więcej inwencji.

Ok, jeszcze jedno:

pacman -Qs flatpak

#13 2018-03-21 23:03:02

leviatan
Użytkownik

pacman -Qs flatpak
local/flatpak 0.11.3+4+g633a9cbf-1
    Linux application sandboxing and distribution framework (formerly xdg-app)

@pavbaranov mam programy o których już mówiłeś tkpacman i do przeglądania paczek aur też ale nie ma tam mojego programu był on tylko w systemowym menadźerze , program który przez kogoś został wywalony przy aktualizacji programu z listy (twórca lub osoba która aktualizuje program) i zastąpiony innym tak myślę.
W katalogu usr/share/applications też nic nie mam też pisałam wcześniej  że wszystko mam wywalone  z litery c najbliżej jest codeblocks a v - vinagre-file-desktop...

Dzięki chłlopaki za czas i pomysły spróbuje jutro ze świeżą głową może uda mi się znaleźć ten program.

Ostatnio edytowany przez leviatan (2018-03-21 23:08:01)

#14 2018-03-21 23:12:23

pavbaranov
Administrator

Programy z AUR były zmieniane mniej więcej między 15-17 i było to podbicie do najnowszej wersji. W każdym z nich masz plik *.desktop (na stronie AUR). W nich, w polu Exec masz ścieżkę do programu. Jeśli masz któryś z nich zainstalowany, to sprawdź, czy masz taki plik w systemie. Coś się wyjaśni.
Jeśli zainstalowało przez flatpak, to sprawdź:

flatpak list

Jeśli code, vcode, visual... nie znajdujesz pośród programów zainstalowanych przez pacman, oraz nie znajdziesz pośród programów flatpak, to nie mam już pomysłów. Możliwe nazwy VCS również znajdziesz w nazwach paczek z AUR (pola zastępuje itd.). Jeden z nich (code) w istocie zastępuje vcode-oss, ale tego już nie ma w AUR (ani w repozytoriach).

#15 2018-03-21 23:21:03

leviatan
Użytkownik

Coś się wykluło jednak dzięki @pavbaranov

com.visualstudio.code/x86_64/stable system,current
org.freedesktop.Platform/x86_64/1.6 system,runtime
org.freedesktop.Sdk/x86_64/1.6      system,runtime

jednak przy próbie:

sudo pacman -R visualstudio
[sudo] hasło użytkownika joanna: 
błąd:  pakiet visualstudio nie został znaleziony

tak samo przy:

$ find . -visualstudio "*"
find: nieznane wyrażenie `-visualstudio'

#16 2018-03-21 23:26:41

pavbaranov
Administrator

Podawaj wyniki wraz z tym, co wywołało, bowiem inaczej trudno się niekiedy domyślić (nie tym razem :)).
Pacman nie obsługuje paczek flatpak. Paczka visualstudiocode jest paczką flatpak.
O flatpak - jak zwykle - tutaj: https://wiki.archlinux.org/index.php/Flatpak

#17 2018-03-21 23:27:51

leviatan
Użytkownik

Dziękuję @pavbaranov pomogło!

Udało mi się wyrziucić program, i wiem już że menadżer systemowy korzysta z flatpaka ;)

Na pewno wyrzucę systemowego menadżera oprogramowania.

Ostatnio edytowany przez leviatan (2018-03-21 23:42:20)

#18 2018-03-21 23:37:31

pavbaranov
Administrator

Teraz to nie rozumiem, czego szukasz. Jeśli pierwszy wynik z https://forum.archlinux.org.pl/viewtopi … 4130#p4130 jest po

flatpak list

. to oznacza, że prog ram został zainstalowany za pośrednictwem flatpak. Jeśli tak, to do zarządzania nimi służy program o nazwie flatpak - menedżer paczek typu flatpak.

#19 2018-03-21 23:43:51

leviatan
Użytkownik

Wybacz źle zrobiłam wpisy find - uczę się konsoli program ostatecznie wywalony:

[root@archgnome joanna]# flatpak uninstall com.visualstudio.code
Odinstalowywanie: com.visualstudio.code/x86_64/stable

Jeszcze raz dziękuję!

Ostatnio edytowany przez leviatan (2018-03-21 23:44:44)

#20 2018-03-21 23:47:57

pavbaranov
Administrator

Nie mam co wybaczać. Staram się rozumieć po co ktoś robi jakieś wpisy, bo pewnie coś nam mają mówić.
Na przyszłość - jak temat zostaje rozwiązany, to przejdź do edycji pierwszego postu, w tytule umieść w klamrowym: ROZW., SOLV., SOLVED itp. Teraz to zrobiłem. Po czymś takim - zamykamy wątek.

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB