Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-10-25 12:56:52

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 142

wine - 2 różne wersje obok siebie

Zmęczył mnie ten skopany PlayOnLinux i chciałbym to sobie sam ogarnąć przy pomocy q4wine.
Nie wiem tylko jak postawić 2x wine w różnych wersjach.
Czy da się coś takiego zrobić ale bez ręcznej kompilacji wine?

Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor 1920x1080@60Hz DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

#2 2017-10-25 13:47:26

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,654

Odp: wine - 2 różne wersje obok siebie

Sprawdź sobie, albowiem o ile się nie mylę, q4wine umożliwia m.in. ustawienie dla różnych programów tzw. prefiksów dla wine, ale pracować musi z jednym wine.
Odpowiadając zaś na Twoje pytanie dotyczące kilku wersji wine na jednym komputerze. Mi są znane 2 wersje: wine i wine-staging.
Jak możesz zauważyć z porównania: https://www.archlinux.org/packages/mult … 6_64/wine/ z https://www.archlinux.org/packages/mult … e-staging/ nie tylko oferują one te same pliki w takich samych lokalizacjach, ale nadto są one we wzajemnym konflikcie między sobą (przy okazji dowiedziałem się jeszcze o jakimś wine-staging-nine :), ale mniejsza o nią - też jest w konflikcie) Innymi słowy - bez dokonania zmian w PKGBUILDach nie zbudujesz paczki jednej wersji, która mogłaby koegzystować z drugą. Chodzi mi o samo wine. Przynajmniej tak wynika z PKGBUILDów tych wersji wine.
Z pomocą POL, q4wine, czy PyWinery (także CrossOver) jest na pewno natomiast możliwe ustawianie różnych WINEPREFIX dla różnych aplikacji.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2017-10-26 12:41:29

addos
Użytkownik

pavbaranov napisał/a:

Sprawdź sobie, albowiem o ile się nie mylę, q4wine umożliwia m.in. ustawienie dla różnych programów tzw. prefiksów dla wine, ale pracować musi z jednym wine.

No ale właśnie o q4wine pisałem :)
Nie wiem jednak czy on pracuje tylko z jednym wine, bo umożliwia ustawienie zmiennych typu:

WINEPREFIX - katalog z danymi (domyślnie: ~/.wine)
WINESERVER - ścieżka do programu binarnego (domyślnie: /usr/bin/wineserver)
WINELOADER - ścieżka do programu binarnego (domyślnie: /usr/bin/wine)
WINEDLLPATH - ścieżka do bibliotek dll i winelib (domyślnie: /usr/lib32/wine)
WINEARCH - architektura (wine32 lub wine64)
itd.

Widać, że pozwala to na współistnienie wielu różnych wersji wine i jego bibliotek.
Oczywiście nie jest to zasługa q4wine, tylko samego wine :)
W programie q4wine można to sobie wygodnie wyklikać.

pavbaranov napisał/a:

Odpowiadając zaś na Twoje pytanie dotyczące kilku wersji wine na jednym komputerze. Mi są znane 2 wersje: wine i wine-staging.

Tutaj to jasna sprawa, że będą konflikty bo te paczki domyślnie działają na tych samych katalogach i plikach.

Pytanie bardziej dotyczyło możliwości pacmana i niekoniecznie samego wine.
Czy jest możliwość zrobić coś z pacmanem żeby zainstalował paczkę gdzieś indziej zamiast z domyślnymi ustawieniami?
Tak teraz patrzę i widzę, że pacman ma opcję --root. Nie wiem tylko czy to załatwi sprawę w ten sposób, że potem będzie to nietykalne przez aktualizację.
Bo jeżeli pacman będzie widział też w ten sposób instalowane paczki, to raczej to odpada.
Teraz muszę wychodzić więc tego nie sprawdzę, ale potem zrobię testy :)

Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor 1920x1080@60Hz DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

#4 2017-10-26 13:29:12

pavbaranov
Administrator

addos napisał/a:

Pytanie bardziej dotyczyło możliwości pacmana i niekoniecznie samego wine.
Czy jest możliwość zrobić coś z pacmanem żeby zainstalował paczkę gdzieś indziej zamiast z domyślnymi ustawieniami?

Nie. I nie chodzi tu o "domyślne" ustawienia, a hierarchię katalogów w Archu. Sam pacman, przy instalacji, dokonuje rozpakowania paczki, umieszczenia plików w niej zawartych, w katalogach w niej określonych (zawartych) i poinformowania o tym procesie bazy paczek, które w systemie są. To tak w dużym uproszczeniu.
Zrób sobie kiedyś jakąkolwiek paczkę lokalnie na dysku przez makepkg. Potem przeglądnij ten katalog wraz z powstałymi wówczas podkatalogami. Rozpakuj też powstałą paczkę, przeglądnij to co z niej powstało i porównaj z zawartością wcześniej utworzonego katalogu pkg. Myślę, że Ci się dużo wyjaśni.

addos napisał/a:

Tak teraz patrzę i widzę, że pacman ma opcję --root. Nie wiem tylko czy to załatwi sprawę w ten sposób, że potem będzie to nietykalne przez aktualizację.

Z man pacman:

-r, --root <path>
           Specify an alternative installation root (default is /). This should not be
           used as a way to install software into /usr/local instead of /usr. This
           option is used if you want to install a package on a temporarily mounted
           partition that is "owned" by another system.

:D

Od razu Ci powiem: nie wiem, czy istnieje możliwość koegzystencji w jednym systemie wielu wersji wine. Niektóre programy to umożliwiają (np. istnieje możliwość zainstalowania libreoffice-still, czy -fresh oraz zainstalowania np. libreoffice-rpm-bin z AUR, ale już nie i fresh i still). Zwykle jest to robione tak, że ów "duplikujący" program umieszczany jest w innej lokalizacji, np. w /opt. Teoretycznie można by spróbować coś takiego zrobić. Należałoby jednak zbudować taką paczkę od podstaw, odpowiednio zmieniając domyślną lokalizację z /usr do czegoś innego, głównie do /opt (bo to jest właściwe miejsce na coś takiego). Czy jednakże tak przebudowane i zainstalowane będą w stanie działać np. wine i wine-staging - nie mam bladego pojęcia. Ba, nawet nie wiem, czy w istocie tak się to uda zbudować (nigdy nie budowałem wine, bo na całe szczęście nie mam takiej potrzeby). Naprowadzić winna Cię jednak informacja z http://wiki.playonlinux.com/index.php/M … e_Versions jak to jest tam robione: PlayOnLinux have the unique ability to use a different version of Wine for every different Virtual Drive that you create.

Innymi słowy: zamiast kombinować jak koń pod górę, co nie tylko może stosunkowo długo trwać, ale również nie wiadomo czy i jak to będzie działać, to jednak przeprosiłbym się z POL :)

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2017-10-27 22:22:16

addos
Użytkownik

Ha, ja bym się bardzo chętnie przeprosił z POL, ale jak pisałem w wątku obok, niestety POL świruje z wyświetlaniem okien. Jeszcze pół biedy z tym, że trzeba je rozciągnąć czasem. Jednak dla niektórych wersji wine nic nie widać w tych oknach bo są za małe: coś jak 5x5 pikseli - i nie da się tego rozciągnąć. Co prawda da się powiększyć na max, ale powstaje tylko okno rozciągnięte na cały obszar monitora ale bez żadnej zawartości w środku.

Jeżeli poprawią ten błąd, lub sam dojdę jak to naprawić, to temat będzie można zamknąć. A na razie zostaje, bo może ktoś na coś wpadnie :)

#6 2018-05-31 09:10:46

pavbaranov
Administrator

Inne rozwiązanie - rekompilacja wine z użyciem innej lokalizacji (tj. /opt). Zob.: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php … 0#p1772300. Musisz sobie dostosować PKGBUILD wybranej wersji wine w podobny sposób, jak w ww. przykładzie. Polecam zresztą cały wątek.
W ten sposób jedno wine będziesz miał w /usr a drugie (czy nawet więcej) w /opt/

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB