Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-09-21 12:53:01

greh
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-25
Liczba postów: 92

[Rozwiązany]Drukarka Samsung ML-2165W a drukowanie Wi-Fi

Dzień dobry.
Od dłuższego czasu myślę nad skonfigurowaniem wyżej wymienionej drukarki do drukowania po Wi-Fi.
Nie wiem jednak, czy do tego koniecznie potrzebny jest router? Mam jedynie modem Cisco EPC3925 od mojego providera internetowego,
w którym jest opcja Wi-Fi, ale nie wiem, czy to zadziała. System, to Antergos. Co doinstalować, albo jak skonfigurować system, by drukowało bez kabelka?

Ostatnio edytowany przez greh (2016-09-23 14:19:26)

#2 2016-09-21 13:03:00

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: [Rozwiązany]Drukarka Samsung ML-2165W a drukowanie Wi-Fi

Te: https://wiki.archlinux.org/index.php/CUPS#Network, https://wiki.archlinux.org/index.php/CUPS#Network_2 i choćby: http://forum.suse.pl/index.php/topic,27 … #msg193820 (jako jedna z wielu informacji w wujku G.) nie wystarczą?
I przede wszystkim: http://downloadcenter.samsung.com/conte … ink=opened. Ba, powinieneś mieć "książeczkę" dołączoną do drukarki :)

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2016-09-21 16:02:19

greh
Użytkownik

Niestety, nic z tych opcji nie pozwala na skonfigurowanie działającego drukowania po Wi-Fi bez użycia routera (którego po prostu nie mam).
Dodatkowo nawet support Samsunga nie jest w stanie pomóc, bo wg. instrukcji powinienem skorzystać z programu SetIP, którego najzwyczajniej brak.
Na płycie jedynie soft dla Windows. I teraz pewno usłyszę, a raczej przeczytam, że jestem za tępy na Linuksa i powinienem korzystać z Windy, lub systemu spod znaku Jabłka...

#4 2016-09-21 16:25:56

marcin82
Moderator
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 154

Czy to jest to samo urządzenie? Jeśli tak to jest to router:
http://www.cisco.com/c/dam/en/us/td/doc … 1327_A.pdf
https://www.inea.pl/download/files/plik … C_3925.pdf

Chyba, że kablówki dostarczają swoje okrojone wariacje sprzętu ... Kliknij w ten link i sprawdź co się pokaże: http://192.168.0.1 .

Wynik komendy prawdę Ci powie:

route -n

Drukarka musi mieć swoje IP, żeby mogła drukować "po sieci". Możesz podać dokładny model?

marcin82

#5 2016-09-21 16:37:13

greh
Użytkownik

Wynik komendy:

[greh@greh-lenovo ~]$ route -n
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
0.0.0.0         192.168.0.1     0.0.0.0         UG    600    0        0 wlp8s0
192.168.0.0     0.0.0.0         255.255.255.0   U     600    0        0 wlp8s0

Wygląda na to, że to jest dokładnie to samo urządzenie. Dokładnie Cisco EPC 3925 (https://i.ytimg.com/vi/C-0VhTXxHS8/maxresdefault.jpg)
Po wejściu na 192.168... wbija strona, na której mogę sprawdzić poziom sygnału. Ale jedynie sprawdzić, bo możliwość zalogowania została zablokowana przez providera.

Co do dokładnego modelu drukarki, to jest to: Samsung ML-2165W

Network Configuration z drukarki mam wydrukowany, czyli adres IP i MAC znam.
Chyba, że to jednak coś innego jest potrzebne.

Ostatnio edytowany przez greh (2016-09-21 16:38:42)

#6 2016-09-21 16:43:40

pavbaranov
Administrator

grehu - Samsung wspiera linuksa (nawet dla tego modelu są sterowniki) - rodzajów połączeń masz kilka. Weź zadzwoń/zmailuj się z supportem Samsunga. Niech popracują trochę :)

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#7 2016-09-21 16:48:18

greh
Użytkownik

Tak się składa, że prowadziłem dyskusję z konsultantem Samsunga - odesłał do instrukcji. Tam niby wszystko jest, ale schody zaczynają się już przy punkcie z użyciem setIP. Ścieżka, jaka jest podana do tegoż pliku (programu, appletu) w mym systemie po prostu nie istnieje, a sterowniki mam na 100% zainstalowane, gdyż po USB drukuje normalnie.

#8 2016-09-21 17:40:15

pavbaranov
Administrator

greh - naciskaj. Sprzedają ze wsparciem dla linuksa. To, że polscy "konsultanci" nie łapią o co chodzi... Cóż, może czas się nimi pochwalić w Korei.

#9 2016-09-21 19:10:37

marcin82
Moderator

No to może w ten sposób ... najpierw upewnij się, że drukarka obsługuje wszystkie funkcje przez kabel USB. Jeśli będzie wszystko działać skontaktuj się z dostawcą internetu i zapytaj czy musisz dokupić router, bo chcesz wystawić drukarkę przez wifi w sieci lokalnej. Modem ma okrojone funkcje routera, które są w instrukcji obsługi.

W razie czego ... :D

marcin82

#10 2016-09-21 19:18:32

greh
Użytkownik

Trudno stwierdzić, czy obsługuje wszystkie funkcje, skoro to tylko drukarka. :)
Na USB drukuje normalnie, więc wydaje się, że wszystko jest ok.

#11 2016-09-21 19:20:53

marcin82
Moderator

Myślałem, że klocek 3 w 1.

marcin82

#12 2016-09-21 19:24:35

greh
Użytkownik

marcin82 napisał/a:

Myślałem, że klocek 3 w 1.

Nie, Samsung ML-2165W to tylko i wyłącznie laserowa drukarka monochromatyczna. :)

#13 2016-09-21 19:28:43

marcin82
Moderator

To przejrzałeś? Skoro modem oferuje punkt dostępu to powinno ruszyć:
http://downloadcenter.samsung.com/conte … BBHHBB.htm

marcin82

#14 2016-09-21 19:39:16

greh
Użytkownik

Tak przeglądałem. Z tego co zdołałem zauważyć są tam sposoby łączenia podane dla posiadaczy Windows i MacOS...
Do czego potrzebna jest płytka, którą owszem mam, ale brak tam jakichkolwiek wersji linuksowych na niej.

Próbowałem też dodawać drukarkę sieciową w system-config-printer z użyciem adresu IP, który wydrukowałem z ustawień przez przytrzymanie WPS na drukarce.
Niestety, mimo, że wypełnienie odpowiednich pól działa, to nadal nie drukuje. Niby nie potrafi się połączyć.

Dodatkowo w ustawieniach sieci niby znajduje mi jakąś sieć rozsiewaną przed drukarkę, ale nie można się z nią połączyć. Łączy i łączy i w końcu nie połączy. Tzn. połączy, ale normalnie z Wi-Fi z modemu.

Ostatnio edytowany przez greh (2016-09-21 19:46:54)

#15 2016-09-22 11:58:21

pavbaranov
Administrator

greh napisał/a:

Dodatkowo w ustawieniach sieci niby znajduje mi jakąś sieć rozsiewaną przed drukarkę, ale nie można się z nią połączyć. Łączy i łączy i w końcu nie połączy. Tzn. połączy, ale normalnie z Wi-Fi z modemu.

Coś więcej, jakieś logi pewnie by się przydały.

Z podręcznika wynika, że drukarka obsługuje 2 tryby podłączenia:
- albo przez router (z punktem dostępowym),
- albo ad-hoc.
Na któryś musisz się zdecydować. Z tego co piszesz, powinno być Ci prościej z tym drugim. Nie mam obecnie dostępnego Samsunga, ale zwykle z nim (bądź z netu) można było również pobrać oprogramowanie (coś w stylu Unified Printer Driver); o ile wiem, jest ono również dostępne w AUR. Nie wiem, czy tam jest już dostępne WiFi Direct dla linuksa, czy też nie. Jeśli ten tryb nie jest obsługiwany przez oprogramowanie Samsunga albo drukarka tego nie obsługuje, to prawdopodobnie pierwsze połączenie musisz wykonać podobnie jak w przypadku Windows/Mac, czyli z połączeniem USB (masz w podręczniku).

Zobacz sobie też na to: https://ro-che.info/articles/2014-04-21 … nter-linux; wprawdzie Debian, ale kto wie. Tu jest jeszcze pobierane jakieś oprogramowanie od Samsunga - warto by się mu było przyglądnąć. Wydaje się to być łopatologicznie napisane, ale czy w istocie takim jest... :)

#16 2016-09-22 12:23:20

greh
Użytkownik

Chętnie bym skorzystał z tego, co w instrukcji, ale tak jak pisałem, jest w niej konieczność użycia SetIP, którego nie mam.

...schody zaczynają się już przy punkcie z użyciem setIP. Ścieżka,
 jaka jest podana do tegoż pliku (programu, appletu) w instrukcji
 w mym systemie po prostu nie istnieje

Nie ma tego też na płycie dołączonej do drukarki, przynajmniej nie w wersji dla Linuksa, jest chyba tylko dla windy.
Spróbuję tego, co podałeś w linku.

Ostatnio edytowany przez greh (2016-09-22 12:24:15)

#17 2016-09-22 12:44:34

pavbaranov
Administrator

Nie musisz siebie cytować. Wbrew pozorom czytam przed odpowiedzią.
Inaczej - czy i jakie oprogramowanie (nie interesuje mnie Win/Mac) jest dołączone do drukarki? Chodzi o coś takiego, co jest opisane tu: http://downloadcenter.samsung.com/conte … Link=fixed Samsung zwykle to umieszczał na dodawanej płycie. Nie wiem jednak, czy obecna wersja jest jedynie skryptem, czy jakąś binarką (deb/rpm). Tak, czy inaczej - jakąś wersję tego ULD masz w AUR.
Zainstalowałeś? Coś to pomaga? Jakie tam są opcje?
Zwykle to oprogramowanie było bardzo "windowsowe", czyli "dalej" :)
Sorry, ale istnieje nikła szansa na to, by znalazł się ktoś, kto ma ML-2165W i po prostu napisał Ci jak konkretnie tę drukarkę skonfigurował.

EDIT:
Z tego co widzę, to samsung-unified-driver z AUR oraz owe PSU to chyba dwa różne oprogramowania. Czy uld "zawiera" psu - nie mam pojęcia. Wątpię (bo nie wygląda na to).

#18 2016-09-22 12:58:57

greh
Użytkownik

Rozumiem. Ale jeszcze jedno pytanie mam, a raczej jedynie chce się upewnić, bo wydaje mi się, że będę musiał usunąć sterowniki, które mam obecnie, dzięki którym drukarka działa na USB?
Raczej, a na pewno tak, przed zastosowaniem tego, co w linku: https://ro-che.info/articles/2014-04-21 … nter-linux

#19 2016-09-22 14:00:31

pavbaranov
Administrator

grehu, albo czytamy coś, co inaczej odbieramy, albo nie bardzo widzę by w linku była jakaś sugestia o usunięciu dotychczasowych sterowników. Nie wiem jaki sterownik masz zainstalowany. Większość Samsungów obsługuje splix (ale z tego co wiem, to także inne z niego korzystają:

Printers supported by SpliX and generally laser printers made by Samsung, Dell, Lexmark, Toshiba, and Xerox

). Jeśli zatem miałbyś swoją drukarkę oraz korzystał jeszcze z jakiejś innej, wspieranej przez SpliX, to nie mógłbyś wówczas na niej drukować.
Tego typu sterowniki jak np. samsung-ml2160 (najbliższy Twojej): https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/ … ung-ml2160 "wydobywają" plik ppd z unified-linux-driver Samsunga i w istocie gdybyś chciał instalować "cały" ULD, to wówczas napotkać możesz na jakiś konflikt. Co do PSU - nie mam pojęcia. Narzędzie wirelesssetup - jeśli się nie mylę - służy tylko do nawiązania połączenia bezprzewodowego z drukarką, a całe PSU nie wydaje się zawierać jakichkolwiek sterowników.
O ile pamiętam (lata temu to było, gdy miałem Samsunga), to miałem zainstalowane i splix i ULD i nie stanowiło to jakiegoś problemu.
Tak, czy inaczej - zacząłbym przede wszystkim od oprogramowania bądź dołączonego do drukarki, bądź też pobranego ze strony wsparcia dla niej.
Z tego co widzę, wersja w AUR to 1.00.37, wersja na polskiej stronie wsparcia to 1.00.36, ale nie odpowiem Ci, czy 37 to już "zbyt" wysoki sterownik dla Twojej drukarki, czy nie (wątpię). Jeśli nie załapie, to po prostu delikatnie zmień sobie PKGBUILD i wprowadź tam jako źródło dokładnie ten plik, który jest na stronie wsparcia (zmień nr wersji itp. + zablokuj aktualizację).

#20 2016-09-22 14:29:55

greh
Użytkownik

Próbuję tego, co podałeś jako rozwiązanie dla Debiana, lecz napotykam na pewien problem, a mianowicie:

ldd bin64/wirelesssetup  | grep 'not found'
	libnetsnmp.so.10 => not found
	libqt-mt.so.3 => not found

Podany na tej stronie sposób na naprawienie "not found" zdaje się nie działać. :(

[samsung@greh-lenovo wirelesssetup]$ bin64/wirelesssetup /dev/usb/lp0
ERROR: ld.so: object '/home/samsung/cdroot/Linux/wirelesssetup/../psu/share/lib64/libqt-mt.so.3' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
bin64/wirelesssetup: error while loading shared libraries: libnetsnmp.so.10: cannot open shared object file: No such file or directory

Co do splix, w applecie "Dodawanie/usuwanie oprogramowania" widziałem, że mam to zainstalowanie. Z tego co się orientuję Unified-Linux-Driver też mam, bo pamiętam, że po postawieniu systemu pobierałem to ze strony, instalowałem, a następnie dodawałem drukarkę przez ustawienia drukowania. Działa jednak jedynie na USB, nie ma nigdzie opcji konfiguracji po Wi-Fi... :(

Ostatnio edytowany przez greh (2016-09-22 14:33:37)

#21 2016-09-22 14:45:33

pavbaranov
Administrator

Ściągnąłeś te biblioteki w tych (dokładnie) wersjach? (One są dość stare, ale stary jest też i artykuł - może jest zatem nowsza wersja tego narzędzia od Samsunga, a jak nie, to musisz mieć dokładnie tę wersję bibliotek, których sobie ona życzy).

#22 2016-09-22 14:51:44

greh
Użytkownik

Szczerze powiem, że nie, gdyż nie mam pojęcia, skąd (podejrzewam, że stąd: http://rpm.pbone.net/), ale nie chcę znów namieszać, bo nie widziałem tam na liście Arch Linuxa...
Jeśli byłbyś tak dobry i podał linki, z których na bank mogę pobrać, to będę wdzięczny. Podaj też z łaski swojej, gdzie je wrzucić w swoim systemie? Ale, na co ja liczę... :(

#23 2016-09-22 15:14:18

pavbaranov
Administrator

Geezaaa... może jednak więcej inicjatywy.
1. Piszesz:

greh napisał/a:

Podany na tej stronie sposób na naprawienie "not found" zdaje się nie działać. :(

Potem na pytanie, czy masz te biblioteki w systemie, piszesz:

greh napisał/a:

Szczerze powiem, że nie

Skąd zatem przypuszczenie, że podany na tej stronie sposób nie działa?
2. "Szukajka" rpm.pbone.net - jak sama nazwa wskazuje, to jest stronka z paczkami rpm. Gość ma Debiana, ale jemu to nie przeszkadza. Po co zatem szukać tam Archa? Sam gość Ci pisze:

If your distribution doesn’t have the right version, use a resource like http://rpm.pbone.net/ to find a package that has one. Unpack it (do not install!)

. Dystrybucja nie ma znaczenia. Rozpakować i znaleźć bibliotekę.
3. Jeśli chodzi o paczkę libnetsnmp.so.10, to również gość już napisał:

This particular library is included in the PSU archive

4. Biblioteki libqt-mt.so.3 w istocie nie znajduję w Archu (pacman -Fs się kłania). Być może jest w AUR, ale szkoda czasu - pewnie szybciej znajdziesz to w rpm.pbone.net.
5. Reszta jest dokładnie opisana na tej stronie, zatem mam jedno pytanie: na ile posługujesz się angielskim (bez urazy)?

#24 2016-09-22 15:29:55

greh
Użytkownik

Odnośnie pkt. 5, nie posługuję się na co dzień, ale nie znaczy to, że nie rozumiem. Rozumiem dokładnie co jest napisane na tej stronie, ale chyba możesz mnie zrozumieć, że nie chcę namieszać, pobierając nie tę bibliotekę, a tych na wspomnianej stronie jest masa... Ale rozumiem, że to obojętne, z którego linku pobiorę?

Jeśli jeszcze możesz, podaj, gdzie jak już pobiorę, wrzucić tę bibliotekę?

#25 2016-09-22 15:46:52

sir_lucjan
Administrator
Liczba postów: 839

Odnośnie poszukiwanej biblioteki:

https://bugs.archlinux.org/task/17050

Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Arch Linux || [linux-lucjan-git]
[AUR]  [GitHub]  [GitLab]

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam