Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-09-10 14:12:56

janusz1111
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-09-10
Liczba postów: 2

Szyfrowany Arch z SSD LUKS LVM poprawna konfiguracja funkcji TRIM

Zainstalowałem archa na netbooku z SSD, bootuje system w trybie UEFI,  jak poprawnie skonfigurować funkcje TRIM.
W pliku konfiguracyjnym GRUBA mam dodane GRUB_CMDLINE_LINUX="cryptdevice=/dev/sda3:luks:allow-discards"
Co jeszcze powinienem zrobić, do których partycji w fstab dodać opcję discard, (czy w ogóle dodawać) /boot i /boot/efi
Mam 3 partycje: sda1- efi fat32, sda2 boot ext4 sda3 kontener luks, wewnątrz kontenera jest lvm z root ext4 i swap.
Co i czy w ogóle dopisywać do plików lvm.conf i crypttab, co z poleceniem fstrim w cronie. POMOCY ! bo głowa mi pęka a przeczytałem już chyba z 4 poradniki i w każdym jest inaczej.

#2 2017-05-05 03:38:55

Rethil
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 30

Odp: Szyfrowany Arch z SSD LUKS LVM poprawna konfiguracja funkcji TRIM

Zamiast poradników, polecam np https://wiki.archlinux.org/
Zacznijmy od poczatku.

GRUB_CMDLINE_LINUX="cryptdevice=/dev/sda3:luks:allow-discards"

Polecam zmienić na:

GRUB_CMDLINE_LINUX="cryptdevice=UUID=XXXXXXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXXXXXXXXXX:luks:allow-discards"

W przypadku zmiany kolejności bootowania, grub powinien zawsze móc odszukać wskazaną partycje, dzięki podaniu UUID. Zamiast XXXXX oczywiscie wpisz UUID partycji. Możesz to sprawdzić za pomocą polecenia:

$ lsblk -fs

Wracajac do LUKS/dm-crypt + LVM + discard.
1. W pliku /etc/lvm/lvm.conf zmień:

issue_discards = 0

na

issue_discards = 1

2. Dodaj opcję discard w fstabie dla wszystkich partycji na SSD, których system plików wspiera tę opcję, dla swap też.
3. ????
4. PROFIT

Ostatnio edytowany przez Rethil (2017-05-05 03:41:52)

CPU: i7-2600k
GPU: GTX 560Ti
DE: KDE (Plasma 5)

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB