Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-06-28 10:54:22

addos
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-09-01
Liczba postów: 142

znak nowej linii w plikach tekstowych - czy konieczny?

Sporo bawię się teraz programem sed i za każdym razem dodaje mi on znak nowej linii do ostatniej linii, nawet jeżeli plik źródłowy takiego znaku nie miał.
Ponieważ na razie są to dziesiątki testów a ja cały porównuję 2 pliki "przed" i "po" więc za każdym razem mam różną ilość linii co doprowadza mnie do nerwicy :)
Czy da się zakazać sed'owi tworzenie tego znaku? Jeżeli tak, to jak?

Czy ten znak jest koniecznie do czegoś potrzebny?
Wiem, że z reguły edytory tekstowe dodają taki znak na końcu pliku (ew. można to w opcjach włączyć lub wyłączyć).
Zastanawiam się jednak czy w jakichś specyficznych przypadkach jego istnienie lub brak może czymś skutkować?
Czy znane są przypadki, że jakiś plik konfiguracyjny bez takiego znaku końca linii (ostatniej oczywiście) może źle działać albo nie być odczytany?
Wolę dmuchać na zimne :)

Ostatnio edytowany przez addos (2016-06-28 10:55:39)

Info przy ew. problemach: Arch Linux x64, Plasma 5 (aktualna), CPU C2D E8400 (3GHz, 6MB cache), ASUS P5Q-PRO (BIOS, bez UEFI), RAM 8GB (DDR2, Dual), GPU GF 9600GT (PCI-E, 512MB), SSD 250GB MLC (GPT, discard, Grub 2, all ext4), HDD 1TB (7200, SATA, AHCI, NCQ, MBR, all ext4), monitor 1920x1080@60Hz DVI, audio: ASUS Xonar DX (PCI-E x1, 5.1 analog, ALSA bez PulseAudio), klaw. PS/2, mysz USB

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB