Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-06-02 01:48:33

jajecpl
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-04-28
Liczba postów: 20

Mam specyfikacje sprzętu,jak to się ma do Archa

Witam
To będzie z 5 stacji ..blender, inkscape, gimp, krita może..I chciałbym to bez windowsa.
Od dostawcy dostałem tylko taka specyfikację( drążę temat jeszcze) :
Czy linux mi to ogarnie?

Processors: 2x INTEL XEON 8 CORE PROCESSOR E5-2690 2.9GHZ 20MB SMART CACHE 8 GT/S QPI TDP 135W

Memory: 64GB MEMORY (SUPPORTS UP TO 512GB MEMORY, 16 DIMMS)

Hard Drives: 1x INTEL 400GB MLC SATA III 3.5 INCH SSD DC S3700 SERIES MULTI LEVEL CELL ENTERPRISE 6GB/S

Raid Controller: INTEGRATED SATA RAID CONTROLLER

Drive Bays: 5 INTERNAL HARD DRIVE BAYS

Optical Drive(s): OPTICAL DRIVE DVD MULTI RECORDER RDL RW DVD +RDL COMPACT DISC REWRITABLE ULTRA SPEED SATA

Networking: INTEGRATED INTEL 82579 AND 82574 CONTROLLERS, 2 NICS

Slots: 2 X PCI-E 3.0 X4, 2 X PCI-E 3.0 X16, 2 X PCI V2.3

Graphics: 1x NVIDIA QUADRO M6000 GRAPHICS CARD 12GB 3072 CUDA CORES PCI-E 3.0 X16

Power Supply: 1120W POWER SUPPLY

Peripherals: KEYBOARD AND MOUSE INCLUDED

Dimensions: 8.27 X 23.70 X 19.09 INCHES (210 X 602 X 485 MM) 60LBS MAX

Availability: In Stock

Condition:  NEW OTHER

Warranty:  5 YEARS IT CREATIONS WARRANTY

#2 2016-06-02 16:06:57

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: Mam specyfikacje sprzętu,jak to się ma do Archa

Generalnie, to wszystko winno zostać ogarnięte. Ba, jeśli chodzi o procesor, to są nawet benchmarki tego procesora pod linuksem :) Biorąc pod uwagę rodzaj planowanego zastosowania, to jedną z najistotniejszych kwestii będzie okiełznanie karty graficznej. I prawdopodobnie nie chodzi Ci o nouveau :) Teoretycznie (bo nie mam takiej karty) - NVidia twierdzi, że sterownik dostarcza: http://www.nvidia.pl/download/driverRes … /103507/pl. Czy i jak to pracuje, to na Twoim miejscu - by mieć pewność - poszukałbym na jakichś profesjonalnych serwisach/forach dla grafików.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2016-06-03 21:18:47

jajecpl
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-04-28
Liczba postów: 20

A taka indywidualna kompilacja pod konkretne maszyny? ile? i dlaczego tak drogo? :) Jestem fanem Archa dopiero od niedawna i sam się nie rzucę na taki temat. Ale mam jakiś budżet..
Mam dobra ekipę ale informatycy-graficy nie radzą sobie z systemami..No i jeszcze i muszę coś komuś udowodnić..że da się taniej, szybciej i bezpieczniej..

Ostatnio edytowany przez jajecpl (2016-06-03 21:32:09)

#4 2016-06-04 07:03:07

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Indywidualna kompilacja jest możliwa. Dostosuje kernel do Twojego systemu "bardziej". Tyle, że... pytanie co nią chcesz osiągnąć. Wg informacji RedHata - ich standardowy kernel ogarnia ten procesor. Jeśli tak, to powinien ogarnąć także domyślny z Archa. Sprzętowo zatem winien on wystarczyć. Pozostaje kwestia wydajności. Możesz spróbować gotowców, które są. W repozytorium masz 4 kernele: "zwykły", lts, zen oraz grsec. Dwa pierwsze - co do zasady - odpowiadają kernelowi rozwijanemu przez Linusa. Tu nie ma praktycznie żadnych dodatków. Zen jest kernelem "desktopowym" i teoretycznie ma zapewnić lepszą wydajność na desktopie. Grsec jest nastawiony na większe bezpieczeństwo, ale sam patch powoduje, że dzieje się to kosztem wydajności. Czy w Twoim przypadku zauważalnie? Cóż... nie wiem. Oprócz tego masz jeszcze kernele w repozytoriach niezależnych, z których najpopularniejszym jest ck (z wbudowanym patchem BFS domyślnie uruchomionym oraz BFQ, który możesz uruchomić).
Jeśli sprzętowo kernel ogarnie (a nie sądzę, by tego nie zrobił), to kompilacja kernela pod ten sprzęt może mieć na celu przede wszystkim osiągnięcie większej wydajności. Tyle, że nie jestem pewny na ile - przy tak szybkich maszynach - jesteś to w stanie jeszcze podkręcić. Za pomocą cpupower (bez kompilacji) możesz zmienić cpufreq z domyślnego "ondemand" na "performance". Niestety już kompilując zmienić tickrate z 300Hz na 1000Hz - teoretycznie winno być lepiej (ale czy zauważysz?). Podobnie kompilacja z użyciem tzw. patcha graysky'ego winna przynieść kernel w większym stopniu wykorzystujący moc Twojego procesora w porównaniu do kernela "generycznego". Na początku po prostu bym się pobawił. W przypadku kerneli CK masz kilka kompilowanych właśnie z użyciem tego patcha. Zainstaluj "generyczny" (CK) i dedykowany - zobacz.
Przeczytaj sobie również o kernelach RT (w AUR masz te kernele udostępniane przez sir_lucjana). To są kernele, które lepiej się sprawdzają przy wykorzystywaniu komputera dla celów np. edycji audio/wideo, animacji. Może to jest kernel dla Ciebie (blender, krita). Jeśli pamiętam, to ktoś robił też z tym repozytorium.
Tutaj: https://wiki.archlinux.org/index.php/Kernels masz krótką informację nt. tego co oferują najpopularniejsze patche (przynajmniej w teorii). Dlaczego w teorii? Od mniej więcej 2 lat kompiluję kernele dla swojego komputera. Przeszedłem różne zestawienia. Korzystałem z CK, BFS, UKSM, BFQ, BLD, patcha graysky'ego, ZEN, lqx, rt, pf, vfq... Przez wiele miesięcy optymalnym wydawał się zestaw CK (z innymi jeszcze), ale ostatnio działa on - delikatnie mówiąc - nie najlepiej. Kernel Zen (czy też lqx, bo to praktycznie to samo), wychwalany przez wielu, u mnie działa zdecydowanie gorzej niż "generyczny". Ostatecznie - od wersji 4.4 stosuję BLD, BFQ, patch graysky'ego i UKSM o ile się da (bo na 4.5 nie kompilował się, na 4.6 jeszcze nie sprawdzałem, ten mam tak jak 4.5 jedynie z pierwszymi trzema) oraz tickrate 1000Hz. Nadto "przycięty" do mojego sprzętu. Taki kernel, szczególnie, gdy jakieś zadania powodują większe zapotrzebowanie na zasoby wciąż jeszcze zachowuje responsywność tam, gdzie np. "generyczny", czy "CK" tego odmawiały.

Osobiście zatem sugerowałbym Ci rozpoczęcie od instalacji domyślnego kernela (ostatni lub lts; ten drugi, jako produkcyjny może się okazać dobrym wyborem). Następnie poinstalowałbym na próbę kilka innych (bez kompilacji) jak ck, ck-sandybridge (to jest chyba właściwe dla tego procesora), rt, zen, uruchomił (dla CK) BFQ i wówczas bym się dopiero decydował na ewentualną kompilację. Może się bowiem okazać, że po prostu przysowiowa skórka nie warta wyprawki.

Pamiętaj też o jednym - kompilacja kernela, to wieczna zabawa. O ile jesteś w stanie zrobić sobie "powtarzalny" config dla danej linii kernela, to gdy przyjdzie jego następca, ponownie musisz stworzyć nowy config dla siebie. Powiedzmy, że gdybyś wybrał 4.4, to wytrwasz do lutego 2018, ale do tego czasu będziesz musiał się nauczyć jak skompilować jego następcę, albo znów wynająć kogoś.

Stąd też sugeruję - jeśli wszystko będzie działać, to kompilacja tylko i wyłącznie wówczas, gdybyś chciał jeszcze coś z tego systemu wycisnąć. Obawiam się, że różnica zbyt nikła, by się w to bawić, choć nie ukrywam - w niektórych sytuacjach - może się okazać konieczna.

Kompilacja jednakże dalej nie odpowie na pytanie: jak sobie z tym GPU radzi sterownik NVidii dla linuksa, dla zamierzonego sposobu korzystania z komputera.

A odpowiadając na Twoje pytanie: co najmniej sir_lucjan i/lub ja moglibyśmy się pewnie podjąć takiej kompilacji. Tym bardziej barthalion ma taką wiedzę. Istnieje prawdopodobieństwo, że tam gdzie mieszkasz/pracujesz również znajdziesz kogoś, kto będzie potrafił to zrobić (choć z mojego doświadczenia wynika, że jeśli istnieje prawdopodobieństwo znalezienia drugiego linuksowca, to na 90% będzie to ktoś, kto namawia na *buntu lub Debiana :)).

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB