Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-05-03 16:10:04

f3n_dweller
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-04-17
Liczba postów: 17

Brak widoku "Paska menu" w LibreOffice

Witam, mam problem z paskiem menu w pakiecie Libre. Sprawa jest taka, że jest on, ale niewidoczny. Uaktywnia się dopiero, gdy kliknę na miejscu gdzie "powinien się znajdować" i kliknę LPM. Jest to chyba błąd programu, bo na screenach i filmikach widzę, że ten pasek jest widoczny cały czas.
Screen pierwszy przedstawia, jak to wygląda "normalnie", a drugi jak to wygląda, gdy kliknę w miejsce, gdzie znajduje się dana zakładka.
Przechwyc_saprxwq.png
Przechwyc_saprxsp.png

Ostatnio edytowany przez f3n_dweller (2016-05-03 16:39:38)

#2 2016-05-03 16:39:57

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Odp: Brak widoku "Paska menu" w LibreOffice

Jakie masz środowisko? Spróbuj SAL_USE_VCLPLUGIN zmienić: https://wiki.archlinux.org/index.php/LibreOffice#Theme. Dla testów robisz tak:

export SAL_USE_VCLPLUGIN=kde4
lowriter

(kde4 to jedynie przykład)

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#3 2016-05-03 17:20:55

f3n_dweller
Użytkownik

Ok, zrobiłem coś takiego, że pozmieniałem kolejność w pliku tekstowym LO w katalogu /etc/profile.d/ na ten polecany z archwiki

# to force a certain look'n feel

#setenv SAL_USE_VCLPLUGIN gtk
#setenv SAL_USE_VCLPLUGIN gen
#setenv SAL_USE_VCLPLUGIN kde4
#setenv SAL_USE_VCLPLUGIN gtk3

Po zapisaniu użyłem w terminalu komenty:

export SAL_USE_VCLPLUGIN=gtk
lowriter

i otworzył się faktycznie Writer i pasek menu był widoczny, więc można powiedzieć, że problem rozwiązany.
Jednak po zamknięciu otworzyłem Writera za pomocą ikonki na pulpicie i niestety było tak jak na początku.
Czy można coś z tym zrobić?

#4 2016-05-03 19:34:21

pavbaranov
Administrator

Generalnie, to nic nie zrobiłeś :)
Plik *.sh lub *.tsh (w zależności jakiej powłoki używasz) domyślnie jest "nieczynne". LO samo winno rozpoznać środowisko i do niego się dostosować (choć do środowisk Qt5 nie potrafi). Ten plik używasz, by coś stuningować (i to systemowo - dla każdego użytkownika). W tym celu musisz sprzed określonej linijki usunąć znak "#" albowiem on oznacza, że zapis, który jest zanim nie będzie wykorzystywany. Jeśli zatem chcesz używać LO z wyglądem imitującym gtk, to musisz:
1. otworzyć ów plik z prawami roota, czyli np.:

sudo nano /etc/profile.d/libreoffice-X.sh

, gdzie X to fresh albo still w zależności od tego jaki masz LO zainstalowany, a sh jest właściwe dla powłoki bash, zaś tsh dla tsh (prawdopodobnie masz bash). Jaki masz LO dowiesz się wydając polecenie:

pacman -Qs libreoffice

2. usuwasz znak # sprzed linii kończącej się na gtk, czyli ma to wyglądać:

----
setenv SAL_USE_VCLPLUGIN gtk
#----

wychodzisz, restartujesz i masz.

Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#5 2016-05-04 16:00:18

f3n_dweller
Użytkownik

po wytestowaniu wszystkich środowisk najkorzystniejszy wydaje mi się 'gen' jednak po wpisaniu w obu dokumentach (.csh i .sh) formuły:

# to force a certain look'n feel

setenv SAL_USE_VCLPLUGIN gen
#setenv SAL_USE_VCLPLUGIN gtk3
#setenv SAL_USE_VCLPLUGIN kde4
#setenv SAL_USE_VCLPLUGIN gtk

jest to samo. widziałem post Twojego autorstwa, że zamiast słowa "setenv" użyłeś słowa "export", ale i to mi nie pomogło -_- coś robię źle? jakieś pomysły?

#6 2016-05-04 16:23:01

pavbaranov
Administrator

export używasz dla "pojedynczego" sprawdzenia w danej sesji - setenv dla "stałego".
Co znaczy, że "nie pomogło" - zmieniłeś i po restarcie nie ma efektów? Zdaje się, że używasz Plasma 5 - tak?

#7 2016-05-04 17:11:28

f3n_dweller
Użytkownik

Zmieniłem i nie ma efektu, tj. wciąż pasek menu jest "niewidoczny" (jak w pierwszym postcie tematu). Używam xfce.

#8 2016-05-04 17:51:36

Interr
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-05-04
Liczba postów: 11

No widać że chłopak ma XFCE, tej myszy przy menu trudno nie zauważyć :D. Też miałem coś podobnego na Antergosie. Jeśli akceptujesz takie rozwiązanie to zmień schemat kolorów (żeby było jasne tło w menu) i po sprawie. Po prostu kolor czcionki w menu jest taki jak kolor tła.

Ostatnio edytowany przez Interr (2016-05-04 18:07:21)

Antergos / XFCE

#9 2016-05-04 18:12:21

f3n_dweller
Użytkownik

Poradziłem sobie w ten sposób, że zamiast wersji Fresh mam Still. Trudno to określić jako SOLVED, ale pomogło - pasek menu widać jak na dłoni. Mimo wszystko dzięki :)

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB