Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-01-31 10:01:27

krtommy
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-08-25
Liczba postów: 21

Achoo!

Trafiłem na opis instalacji Archlinuxa z użyciem zestawu skryptów, który autor nazwał Achoo!.
Nie testowałem więc nie mogę pogę powiedzieć, że polecam :)

#2 2016-02-01 19:59:05

barthalion
Developer
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 219

Odp: Achoo!

Znóœ ponarzekam – instalacja Archa nie jest skomplikowana aż na tyle, żeby preferować automatyczny skrypt nad dokumentację na stronie, zwłaszcza, że ww. nie oferuje nic więcej, wliczając w to wymóg samodzielnego partycjonowania. Jak komuś zależy na banalnej instalacji, już lepiej sprawdzić Antergosa.

#3 2016-02-01 21:56:43

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Bartek - wszystko fajnie, tylko, że instalacja Archa wg dokumentacji wymaga dostępu do niej w trakcie instalacji, bądź wcześniejszego jej wydrukowania. Nikt nie ma nic przeciwko takiej instalacji, kwestia dostępu do niej podczas instalacji jest problemem. Owe skrypty, jak np. Achoo nic nie zawierają lepszego oprócz tego, że nie muszę mieć dostępu do dokumentacji. Bez niej - praktycznie - instalacja Archa nie jest możliwa. Niestety.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#4 2016-02-02 15:38:53

barthalion
Developer
Data rejestracji: 2015-08-20
Liczba postów: 219

Instalacja i tak wymaga od użytkownika dostępu do sieci. Instalacja bez dokumentacji jest niemożliwa tylko dla kompletnych nowicjuszy; jedyne niestandardowe polecenia do zapamiętania to genfstab i pacstrap, cała reszta wynika z tego jak działa x86 i Linux. Instalacja Archa to nie jest czarna magia. Jeżeli ktoś potrzebuje dostępu dokumentacji, wystarczy doinstalować dowolną konsolową przeglądarkę na LiveCD (czyli do RAM) i wpisać adres wiki, które wygląda bardzo dobrze bez środowiska graficznego.

nahyR

Przestańmy tłumaczyć powstawanie wątpliwej jakości instalatorów brakiem dokumentacji.

#5 2016-02-02 17:14:33

pavbaranov
Administrator
Data rejestracji: 2015-08-22
Liczba postów: 1,661

Ups - tego ostatniego nie powiedziałem. Jeśli chodzi o dokumentację instalacji, to Arch ma jedną z najlepszych, jakie w ogóle istnieją (nie tylko w świecie linuksa). I w sumie masz rację: dostęp potrzebny jest dla nowicjuszy, tyle, że... choćby w Archu.
W sumie, to nie mam nic przeciwko takim projektom jak Architect, czy Achoo. Jeśli taki instalator po prostu ułatwia instalację - ok. Jeśli wprowadza coś swojego, to jestem przeciwny. Jeśli chodzi o Achoo - nie przeglądałem skryptów, nie wiem, czy jest to dobrej, czy wątpliwej jakości instalator.

Hardware: AMD: A8-7410 APU with Radeon R5
Software (podaję wyłącznie odrębności): Arch testing+kde-unstable, kernel linux-pb (4.19.8 m.in. PDS, UKSM, BFQ-MQ/SQ), amdgpu (dla CIK), KDE, patche z POLAUR

#6 2016-02-08 06:43:20

kosh
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-02-02
Liczba postów: 47

Pobrałem instalatora z wielkiego lenistwa no i z ciekawości, tylko tak spojrzałem na opis i resztę intuicyjnie wszystko zainstalowałem dosłownie w 10 minutek. System wstał bez żadnego problemu na moim ulubionym środowisku MATE. Yaourt działa bez zarzutu, bezproblemowo zainstalowałem "Octopi". Co tu oceniać, dla leniuchów jest to według mnie lepsza opcja niż Manjaro. Co do instalatora jest wszystko jak należy od razu włącza się wifi-nenu jeśli nie wykryje sieci, i jest podstawowy wybór środowiska paru programów i dodatków jak wspomniany yaourt. Dlaczego się skusiłem na tą instalkę, przyszedł sąsiad z lenovo X60 i chciał mieć archa bo to teraz szpan w szkole, więc co mu trzeba więcej :).

Lenovo ThinkPad T500/ Intel Core 2 Duo CPU T9400 2.53GHz × 2  /
Chipset Intel PM45 / SSD Plextor M5S 256 GB / 8 GB DDR3/ Intel GMA 4500MHD / Realtek HD Audio /
Arch linux / XFCE /

#7 2016-02-20 00:44:58

umcs
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-10-04
Liczba postów: 7

Teraz to się nazywa Feliz. Z tego właśnie zainstalowałem kilka dni temu Archa obok Manjaro. Były małe kłopoty, takie jak: kilka pustych plików konfiguracyjnych w /etc (host*, vconsole, locale*), nie zainstalowało GRUBa i chyba czegoś jeszcze co miało być ale nie pamiętam co, nie stworzyło katalogu domowego użytkownika. Ale porównując oficjalny sposób instalacji i ten, to się opłacało (pamiętam zapisane kartki i tęsknotę za wycofanym instalatorem CLI). Ale nie polecam tego docelowym użytkownikom jakim chyba mają być początkujący na Archu, właśnie przez wymienione błędy.

Stopka

Napędzają nas PacmanVPS i MegiTeam

Forum oparte na FluxBB